Se urca pe partenerul de acelas sex

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Se urca pe partenerul de acelas sex

Mesajde valentin147 » 07 Dec 2011, 17:10

Buna tuturor,
am 2 porcusori de guineea masculi amandoi pe nume zuzu si dodo.Zuzu se urca pe celalalt ca si cum ar vrea sa se imperecheze si efectiv il necajeste pe dodo,nu il lasa deloc in pace.Am cumparat inca o casuta pentru dodo deoarece nu il lasa deloc sa stea cu el in casuta noaptea.Ce sa fac????????
Peste tot citisem ca daca iau 2 masculi se vor considera frati si nu vor avea probleme,da uite ca nu e asa....poate ma puteti ajuta...pls :(

Nota admin:
Manifestari aparent sexuale la viewtopic.php?f=4&t=49&start=0

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde khaos » 07 Dec 2011, 17:13

Stai linistit si lasa procusorii impreuna. :) Ce fac ei acolo se cheama stabilirea ierarhiei. Unul din ei trebuie sa fie sef, iar celalalt subordonat. Pana se va rezolva treaba asta se vor tot urca unul pe altul, vor barai, eventual se vor fugari prin cusca.
Nestiind ce se intampla, poti crede ca se bat, sau ca e de rau. Dar nu e asa. Lasa-i in pace si vei vedea ca la un moment dat se vor linisti. Trebuie sa ii desparti doar daca se bat urat, la modul sare sange. Altfel, lasa-i sa-si faca numarul. ;)
Avand in vedere ca sunt baieti, baraiala si urcatul unul pe altul se vor mai intampla in timp, iti zic pentru ca si eu am 2 baieti. Din cand in cand tre sa-si mai aduca aminte unul altuia cum stau lucrurile in cusca.


Ah, inca ceva FOARTE important! Ce fel de cusca ai? Pentru 2 procusri exte nevoie de o cusca de minim 1m/50cm! Au nevoie de spatiu...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde irena » 07 Dec 2011, 17:52

si daca luai fetite, ai fi avut aceeasi "problema". folosesc ghilimelele pentru ca e un lucru absolut normal.
unul incearca sa il domine pe celalalt.ai facut bine ca ai mai luat o casuta, insa ce ti-a spus khaos e foarte
adevarat. ai nevoie de o cusca mare. ce mai poti face, e sa le pui accesorii noi, sa le schimbi intre ele sau
sa le invarti prin cusca. sunt animale curioase si vor cerceta, asa isi iau putin gandul de la cotaieli :) ca sa
fie si mai interesant, pune cate o mana de fan pe ici pe colo. idei pentru accesorii gasesti la topicul Despre
spatiul de viata al porcusorilor. exista un thread, "Idei & accesorii". multe le poti face manual ;)
bafta multa.

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde valentin147 » 07 Dec 2011, 22:34

Imagine

acestia sunt dodo si zuzu porcusorii mei iubiti
Imagine


Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde khaos » 08 Dec 2011, 12:06

Cusca pare maricica si este frumos accesorizata. Bravo! Cu porcutii, in schimb, am vrea mai multe poze, sa-i vedem mai bine la fata :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde Lili » 08 Dec 2011, 14:45

Intr-adevar...pare. E aceeasi cusca pe care am avut-o eu initial si are in jur de 70 cm....
Poate ne spune Valentin mai exact dimensiunile.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde valentin147 » 08 Dec 2011, 16:08

este adevarat ,cusca are 70/40 cm.o sa revin cu poze mai clare

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde irena » 08 Dec 2011, 17:37

este prea mica pentru 2 porcuti... ai nevoie de una de macar 1m/50cm. cum a spus si khaos, ai accesorizat-o
frumos, iar etajul este ok, cusca fiind mica... totusi ar trebui sa iei una mai maricica :)
porcutii sunt frumosi, sa iti traiasca>!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde khaos » 08 Dec 2011, 19:26

Ori o cusca mai maricica (dar tind sa cred ca deja ai dat o gramada de bani pe asta - in petshop sunt destul de scumpe), ori sa incerci sa-i faci o extensie cu o ladita, cutie etc. Poti gasi o gramada de idei aici pe forum. Bafta!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde Lili » 08 Dec 2011, 19:55

Eu cand l-am luat pe Rontzilu' am dat 170 lei pe o cusca precum cea din imagini...
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde AVRELIANVS » 08 Dec 2011, 21:17

O alta solutie ar fi ca sa folosesti cusca mica pe post de etaj la cea mai mare.Arunca un ochi la acest mesaj unde este prezentata o alternativa ieftina in ceea ce priveste constructia unei custi si desigur cateva sfaturi utile : viewtopic.php?p=102551#p102551
Spor si sa ne tii la curent pe topicul dedicat cum ti-a mers cu extensia.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

lolita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 19 Oct 2010, 21:27
Localitate: Bacau

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde lolita » 09 Dec 2011, 18:25

Aceeasi problema o aveam si eu cu cel nou venit facea "scheme"xxx fiind baietei amandoi .M-am alertat si eu la randul meu apoi am gasit acest topic viewtopic.php?f=4&t=49#p178 si m-am linistit :sweating: .Cand l-am cumparat pe al 2lea si eu l-am pus separat ca asa am citit ,ii pui impreuna numai daca esti sigur ca cel nou venit este sanatos si invers . :up: Mult noroc si sa-ti traiasca.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde irena » 09 Dec 2011, 19:01


Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde AVRELIANVS » 11 Dec 2011, 01:05

In prealabil dupa ce tot ce s-a zis cu privire la sex si santate a fost eliminat ,adica au acelasi sex iar santatea e ok,ii lasi impreuna pe un teren neutru si spatios fara accesorii astfel incat sa-si stabileasca ierarhia iar, abea apoi dupa ce s-a trecut de formalitatile legate de ierarhie ii poti pune in cusca.Important este sa nu intervii chiar daca se alearga ,se chitaie.Daca intervii, nu faci altceva decat sa intarzii stabilirea ierarhiei care este cruiala pentru porcuti.Prin stabilirea ierarhiei se asigura ordinea in societatea porceasca.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Problema mare..va rog ajutati-ma

Mesajde valentin147 » 11 Dec 2011, 13:43

intradevar nu ma costat putin cusca am dat 200 lei pe ea..o sa ma gandesc la cum sa le fac un spatiu mai mare de joaca si o sa revin cu poze.


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori