Iarba verde de acasa

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: iarba verde de acasa

Mesajde AndreeaC » 07 Iul 2011, 21:24

deea,
Arpacasul se foloseste pentru altceva...
Are capetele ,,roase".
Nu e bun.
Gasesti sigur grau in stare pura :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: iarba verde de acasa

Mesajde deea1998 » 07 Iul 2011, 21:29

o sa caut si o sa pun si eu

miki
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 06 Noi 2011, 22:30
Localitate: Bucuresti

Re: iarba verde de acasa

Mesajde miki » 01 Dec 2011, 12:37

buna, am citit ca pot pune la incoltit grau si ovaz dar am gasit la bunici amestec de grau porumb si seminte de floarea soarelui. e bun pt incoltit sau ma duc sa caut grau simplu?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: iarba verde de acasa

Mesajde irena » 01 Dec 2011, 12:40

porumb si seminte de floarea soarelui nu se dau la porcuti.
porumb doar "tanar", cand boabele sunt inca in lapte.
seminte de floarea soarelui in nici un caz.
mai bine planteaza grau ;)

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: iarba verde de acasa

Mesajde Lili » 01 Dec 2011, 12:42

Am vazut aici pe forum ca cineva a pus la incoltit seminte de floarea soarelui si a dat la porcuti mugurul foarte proaspat dupa ce a incoltit si a crescut un pic. Si porumbul (frunza si tulpina) se poate da cand are in jur de 10-15 cm inaltime.
INSA graul e cel din care ii poti da zilnic. Ori a le pune la incoltit impreuna, mi se pare foarte complicat atunci cand vor iesi si vei vrea sa dai porcutilor si va trebui sa le separi.
Nu exista o interdictie in a face asta. Insa nu e comod din cauza celor spuse mai sus.
Eu as cauta grau separat. Se gasesc la Plafar pungute cu grau BIO pentru incoltit la vreo 4 lei punga. Merita.

EDIT: Cred ca Irena se refera la a le da porcutilor porumb si seminte in forma solida. Ceea ce NU e permis. Eu insa am inteles ca vrei sa le pui la incoltit. Si atunci se schimba situatia. Sper ca e limpede acum si nu se intelege ceva gresit.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: iarba verde de acasa

Mesajde Gemon » 01 Dec 2011, 14:31

Miki, fiecare trebuie sa pui separat, deoarece graul/ovazul creste foarte repede fata de porumb, punand impreuna intr-o ladita in timp ce tai graul/ovazul cu foarfeca, accidental poti taia din porumbul abia iesit, in plus porumbul nu va avea spatiu suficient si lumina suficienta pentru crestere.

Uite aici un topic unde poti vedea cum am procedat viewtopic.php?f=22&t=1699

Le-am pus in ladita in aceeasi zi, dupa cum poti observa ovazul este deja mare (la fel de repede creste si graul), porumbul in schimb e prea mic inca.
Imagine


Semintele de floarea soarelui trebuie iar sa pui separat, em am pus recent pentru noi (ne place in salate, iaurt, se poate folosi ca ornament etc.) au primit si porcusorii mei de mai multe ori, cateva fire. Vlastarii trebuie taiati atunci cand au doua frunze, inainte de a aparea urmatoarele frunze care sunt putin amare.

In aceste stadii sunt foarte gustoase
Imagine
Imagine
Aici Borzi a fost lasat doar sa "verifice" ce e in ladita, ei primesc numai in forma taiata, nu direct din ladita. :smile:

Gustul este acelas ca si cel al semintei (decojite) de floarea soarelui, le place mult si porcusorilor
Imagine

miki
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 06 Noi 2011, 22:30
Localitate: Bucuresti

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde miki » 01 Dec 2011, 20:28

irena am zis mai devreme ca vreau sa pun la incoltit, nicidecum sa le dau boabe de porumb si seminte.
multumesc mult lili si gemon am sa le pun separat si abia astept sa fie devorate :heart:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde irena » 01 Dec 2011, 20:33

am inteles eu gresit. cu toate astea, prinde bine pentru cei care vor citi si nu
stiu ca boabele nu se dau :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde Gemon » 02 Dec 2011, 02:34


Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde biancadumy » 07 Dec 2011, 12:32

Vreau si eu o "reteta" pentru grau,cum il fac sa creasca repede si mare :lol: am vazut lamulti ca graul e foarte inalt...la mine niciodata nu e asa :( si chiar daca pun 4 jardiniere pline nu le ajunge la magaroii mei nici macar 2 zile...nu creste mare...oare il ud prea des? il ud 1 data pe zi am pus pamant obisnuit pentru flori,la magazin au zis ca e bun si pentru grau ...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde biancadumy » 07 Dec 2011, 23:41

Nu imi zice nimeni secretul ? :D
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde cryssa » 08 Dec 2011, 01:55

vezi bre ca a pus dna Geda mai sus link unde spune pas cu pas :up:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde biancadumy » 08 Dec 2011, 01:58

Vai,scuzele mele ,chiar nu l-am vazut :lol: cred ca trebuie sa fac o vizita la oftalmolog :lol: mersi :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde Gemon » 08 Dec 2011, 12:52

Bianca, in general semintele pun la incoltit, asezand pe tavita si procedand asa cum am descris .

Daca nu vrei sa le incoltesti, poti pune direct in pamant, asa cum am procedat , in acest caz la acea perioada se adauga perioada necesara pentru incoltire, deci e normal sa astepti putin pana sa rasara, fata de semintele ce pui gata incoltite in pamant. Oricare metoda ai alege, in conditii similare rezultatul e acelas.
Recolta bogata obti atunci cand pui multe seminte in pamant, asezate strans, vezi de ex. aici semintele incoltite de ovaz (mai demult am fotografiat la cererea unui membru de pe forumul maghiar, in imagine in acea parte unde nu se vad semintele, ele sunt deja acoperite cu pamant),

Imagine

si respecti cateva conditii necesare cresterii in conditii optime: pamant bun, lumina suficienta, temperatura potrivita cum e cea a camerei (o temperatura considerata normala, adica in jur de 20 grade C), udare in functie de necesitate cu apa statuta tinuta la temperatura camerei (nu apa rece si nu apa proaspata ce contine clor - tinand la temperatura camerei o mare parte din cantitatea de clor se evapora).

O greseala freventa este udarea abundenta, radacinile incep sa putrezeasca si/sau nu pot absorbi substantele nutritive necesare in pamantul saturat cu apa. Nu exista o "reteta" anume in ceea ce priveste udarea, deoarece mereu depinde de mai multe conditii. In topicul Plante ierboase in ladite/ghivece (sectiunea Concurs lunar de fotografie) am mentionat: le udam cate putin in fiecare zi sau la un interval de 2 zile. Dupa ce incepe sa creasca, eu de ex. torn incet si foarte fin apa pe mana cealalta ce tin deasupra laditei, curgand in palma misc putin mana, cu aceste miscari repetate udand potrivit - doar putin - toata suprafata, fac asta in fiecare a doua zi.

Daca pui seminte multe una langa alta si le ingrijesti potrivit, prima recolta este foarte bogata
Imagine

Dupa ce ai taiat, creste din nou, in aceasta imagine se poate vedea ce recolta bogata se obtine si din a doua taiere, a ajuns la lungimea potrivita pentru taiere in ladita din spate, in partea dreapta - dreapta ta - acea parte care a fost prima data oferita porcusorilor.
Imagine

Creste din nou, si dupa ce a fost taiat a doua oara, a treia recolta fiind putin mai rara, cum este si normal
Imagine

Saptamana trecuta am pus porumb la incoltit, vineri, in 2 decembrie am pus porumbul incoltit in ladita (porumbul creste putin mai incet fata de grau, ovaz sau orz), acum avand lungimea de aprox. 10 cm. Saptamana viitoare deja vor putea consuma porumb verde.
Imagine

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Iarba verde de acasa

Mesajde -West- » 08 Dec 2011, 17:34

Trebuie sa le pun iarba la incoltit?Ca pana acum nu le puneam,le culegeam de afara si iarna le dadeam fan...(fan le dau mereu) dar trebuie si iarba sa aiba in permanenta sau asa ca o delicatesa?Pot trai si fara ea ?Ca le mai iau eu iarba de afara...dar cand se va asterne zapada nu voi mai putea....De asta intreb si eu :lol:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori