Nu mananca si nici nu bea APA

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
legendandrey
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 21 Dec 2017, 13:50

Nu mananca si nici nu bea APA

Mesajde legendandrey » 21 Dec 2017, 13:59

Buna ziua!!! Am in porcusor de Guinea care nu mananca si nu Bea APA. Nu vrea sa fie mangaiata, imi intoarce spatele si sta in casuta care o are in cusca si acolo ramane. Acu o saptamana era fericita, chitaia si rodea LA gratiile de LA cusca pt mancare. Ei ii place mararul, fanul si alte lucruri de genu. Nu stiu CE sa-i FAC!!!!! Va r
og ajutatima!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mananca si nici nu bea APA

Mesajde Gemon » 22 Dec 2017, 10:19

Simptomele descrise de tine pot fi semnul a mai multor afectiuni.
Nu avem timp sa analizam antecedente, pentru a afla ce anume s-a schimbat in meniu sau in viata lui cotidiana, deoarece am pierde timp util in care starea lui s-ar degrada tot mai mult, nu stim nici varsta lui, fiind si acesta un factor important in anumite imprejurari.
Poate avea probleme digestive, poate fi balonat sau racit, inapetenta necesita si control la nivelul cavitatii bucale (dintii), a aparatului urinar etc.

Bine ar fi sa fie vazut de un medic competent. Ca prim ajutor incearca sa ii dai Espumisan emulsie, si dupa doua ore probiotic, vezi in acest mesaj viewtopic.php?p=132467#p132467 de unde procuri si cum administrezi.
Asteptam apoi sa ne scri despre evolutia privind starea, neaparat sa incerci si sa il hranesti dupa ce a primit si probioticul, oferind putina hrana preparata de tine, mai des. Deci se da putin prima data, dar mai des, crescand incet cantitatea.
Pentru a putea recapata starea de sanatate, e nevoie de multa dedicatie din partea ta, porcusorii sunt animale sensibile la stres, incearca sa reduci stresul, oferind condiii cat mai optime si in aceste imprejurari, si sa apelezi la un medic care poate gasi cauza (fara diagnostic doar dupa simptome nu se poate sti ce are).


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori