Tipa fara motiv

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Tipa fara motiv

Mesajde Iarina » 18 Aug 2017, 17:35

Buna!Porcusorul meu de guineea primeste tot ce are nevoie,din punctul meu de vedere,apa indestulatoare,mancare,fan,iubire,dar de putin timp incepe sa tipe fara motiv(tipatul tipic celui de foame) cu toate ca are mancare,apa,tot ce ii trebuie.Totul a inceput de saptamana trecuta,cand am dus-o la celalalt domiciliu al nostru iar dupa 3 zile am venit acasa,cu tot cu porcusor,inca de acolo,Leti,a inceput sa tipe si am crezut ca nu ii convine locul in care am pus-o,clima,lumina sau mai stiu eu ce alte probleme pot interveni cand pleci de acasa :speachless: ,iar cand am ajuns acasa recitalul a continuat,am porcusorul de 4 ani si pana acum nu s-a mai intamplat asta vreodata.Va cer ajutorul celor trecuti prin tot felul de experiente alaturi de porcusorii de guineea.Sper sa reusesc cat mai curand sa aflu supararea micutei mele,care ma cam ingrijoreaza,va multumesc si va rog sa ma ajutati :sweating:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor!

Mesajde Gemon » 20 Aug 2017, 17:57

Fara motiv nu tipa, semnaleaza ceva ce poti descoperi analizand de fiecare data ce anume poate declansa acest comportament. Fiind tinut singur reactioneaza mai intens atat la schimbarile din mediu, cat si la stimulii externi (printre care si vocea ta sau zgomotele din casa). Neavand langa el un alt porcusor poate face si din plictiseala.

In asemenea situatii cateva sfaturi merita sa iei in considerare, vezi viewtopic.php?p=129249#p129249 unde tot topicul e dedicat acestui subiect, si viewtopic.php?p=124580#p124580

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Tipa fara motiv

Mesajde Iarina » 22 Aug 2017, 14:48

Multumesc!Incerc sa petrec cat mai mult timp posibil cu ea,ca sa nu se simta singura,dar cu toate astea nu pot sa inlocuiesc un alt porcusor care ar putea colabora cu de ea,mai bine decat mine cu mult...totusi momentan sunt reticenta la subiectul ,,un nou porcusor",dar voi studia problema in continuare si voi tine cont de tot ce am citit in link-urile trimise./ :heart:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tipa fara motiv

Mesajde Gemon » 24 Aug 2017, 13:46

Asteptam sa ne mai scri peste cateva zile/saptamani, cum ajuta imbogatirea mediului si oferirea meselor la aceleasi ore. :smile:
Succes!


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori