Porcusorul meu speriat

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Rufus
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2016, 11:52
Localitate: Iasi

Porcusor Speriat

Mesajde Rufus » 16 Ian 2016, 11:54

Am cumaparat de curând (3 zile) un porcusor de guinea si e cam timid... Adica nu iese de loc din casuta lui de lemn si când iese se intampla doar când e seara... Imi e frica sa nu fie bolnav. Va rog ajutati-ma.

Avatar utilizator
BiancaFelix
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Dec 2015, 16:21
Localitate: Slobozia

Re: Porcusor Speriat

Mesajde BiancaFelix » 16 Ian 2016, 17:41

Porcusorii de Guineea sunt speriati cand ajung intr-o casa noua deoarece ei erau obisnuiti cu vechea casa . Nu este bonlav . E normal sa se intample asa . Si eu, primele zile cand am luat un porcusor, am crezut ca e bonlav de sta doar intr-un colt . Dupa o saptamana a inceput sa alerge prin cusca iar dupa o luna jumatate a inceput sa nu se mai ascunda de mine . E bine ca in prima saptamana sa il lasi singur , chiar daca tentatia de a il mangaia e prea mare.
Sa ai mare grija de el . Nu uita , apa si fan in permanenta , 3 mese de fructe/legume pe zi si o lingurita de mancare speciala (vitakraft sau cavia cripsy) . :D

alexandramaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 08 Dec 2016, 22:50

Porcusorul meu speriat

Mesajde alexandramaria » 08 Dec 2016, 22:58

Buna. Am un porcusor mic, cumparat acum 2 luni de la petshop. Inca din magazin am observat ca e foarte speriat, chiar si vanzatoarea cu greu a reusit sa il prinda. Ajunsi acasa nu mai zic. Nici sa ma apropii de cusca nu puteam ca se speria si fugea ca ars. Cu timpul, am reusit sa ma apropii de el, ii vorbeam si atunci ma lasa sa il mangai. Recunoaste chiar si pasii mamei mele cand ajunge acasa de la job, frigiderul, punga cu fan (stie ca atunci primeste mancare). Dar si acum e foarte speriat. Chiar si cand vreau sa ii curat cusca, abia reusesc sa il prind sa il scot de acolo. Se sperie si acum foarte tare aproape la orice zgomot. In prima luna am lasat-o mai moale, m-am gandit ca are nevoie de timp de acomodare. Dar deja au trecut doua luni...nu e cam mult ? E primul porcusor care se manifesta asa... Tin sa mentionez si faptul ca e singurel..din pacate mama mea abia ma lasa si cu unul. Am mai avut un porcusor (tot singurel a fost) si a trait 6 ani :(

Avatar utilizator
Roco Vlog's
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Dec 2016, 17:46

Re: Porcusorul meu speriat

Mesajde Roco Vlog's » 10 Dec 2016, 17:55

Hmmm... S-a intamplat ca porcusorul tau sa auda vre-un zgomot puternic in timpul somnului ? :sleeping: S-a intamplat ca tu sa il lovesti (accidental) ?
Ceva ciudat? Ei se sperie usor... Ai putea sa iei un desert/fruct/leguma si sa o duci la cusca. Astepti si 10 minute! Stai pana are incredere in tine! Poti intre timp sa ii citesti o carte sau sa ii vorbesti incet. (Eu le citesc povesti animalelor mele aproape mereu! :heart: )
( P.S. Ei au un auz foarte fin, normal ca iti recunoaste sunetele :!: )
Spune-mi mai multe lucruri despre comportamentul lui si , poate, te ajut! O zi buna! :love:
Guinea pigs for LIFE! :love:


CONTUL DE YOUTUBE :
https://www.youtube.com/channel/UCauseM ... Dwb3oZQC3w

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu speriat

Mesajde Gemon » 11 Dec 2016, 18:58

Bine ati venit pe forum, Alexandramaria si Roco! :smile:

Pe langa sfaturile primite iti recomand sa citesti si topicul care trateaza acest subiect, la viewtopic.php?f=4&t=440

alexandramaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 08 Dec 2016, 22:50

Re: Porcusorul meu speriat

Mesajde alexandramaria » 18 Dec 2016, 19:34

Nu s-a intamplat sa il lovesc accidental sau sa fac zgomot brusc sa se sperie foarte tare. :roll: De la bun inceput a fost asa doar ca s-a mai obisnuit cu vocea mea cat sa ma lase sa il mangai dar atata tot. :love: Chiar si cand plec de langa cusca dupa ce l-am mangaiat putin si i-am vorbit, tresare asa putin si se tot uita dupa mine pana ies din camera. Cum am zis si in comentariul anterior...de luat in brate nici nu se pune problema. Fuge, tremura..am si renuntat sa il mai iau, doar ca trebuie sa ii curat cusca. :thinking: mi se pare prea mult timp deja, fiind vorba de aproape 2 luni jumate si sa fie chiar asa speriat. Mai are momente cand fuge singur prin cusca, face cateva ture rofl sare ca un iepuras...e tare dragut dar e si foarte speriat.
Am mai citit pe aici comentarii, cum sa ma comport cu el, cum sa vorbesc cu el..am facut absolut tot ce a tinut de mine pana acum dar nici o schimbare.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu speriat

Mesajde Gemon » 20 Dec 2016, 17:47

Porcusorii sunt animale prada, vanati de pradatori, ei au intiparit in gene instintul de fuga, cauta un loc unde sa se simta protejati, vezi un mesaj mai vechi scris de mine, la viewtopic.php?p=50274#p50274
Intensitatea unui stimul necunoscut se poate scade cu asocierea altuia cunoscut ce are semnificatie pozitiva, perceput ca ceva placut. Ofera-i un spatiu adecvat, bogat in stimuluri, amenajat conform nevoilor lor, pentru a avea parte de un mediu ce stimuleaza comportamentul lor natural de cercetare-cautare. Vezi accesorii ce poti face chiar tu, la viewtopic.php?p=129716#p129716 si http://www.gemon.ro/galerie/custi_accesorii/index.html


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori