Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Clementina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Iul 2015, 15:28
Localitate: bucuresti

Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde Clementina » 28 Iul 2015, 19:07

Hey m-am trezit din spirit „civic" :D mamica de porcusor de Guineea abandonat la ghena de Gunoi ! :sleeping:
Am un domn ,domnisor adult despre care habar nu am ce rasa de porcusor e ! Nu am mai crescut pana acum rozatoare ,decat hamsteri acum multi ani,insa porcusorul e altceva, din ce vad ,ca stil de viata si ingrijire. :love:
Am sa pun o poza cu el poate ma lamuriti si pe mine ce rasa e Luchi (zis Lucky ) :confused: . Si mai ales sa-mi spuneti care e cea mai eficienta metoda de a-l tine uscat pe burtica ,pentru ca am trecut de la pelete, la talas , acum sunt la capitolul scutece absorbante pe post de asternut. Doarme unde isi face nevoile si probabil isi face nevoile si in timpul somnului.Tot umed e pe burtica ! Talasul il schimbam in locul respectiv din dreptul casutei o data pe zi ! Peletele le faramita le facea praf =)) dupa care urina si se aseza in mazga creata de urina cu peletele rontaiate ..... ~X( .Acum cu pet-pad-urile,scutecele pt catei se pare ca face prea mult ca sa sustina cantitatea respectiva ,sfertul de scutec pe care este incadrata casuta ! Tot semiumed este :x Astepet sugestii pentru un abdoment uscat :idea: ! Va multumesc
Fişiere ataşate
11639172_10207341907614263_326992654_o.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde Gemon » 29 Iul 2015, 13:28

Ce dulce e! Este un porcusor metis, extrem de dragut. :heart:
Stapanul vechi ar fi putut pune macar un anunt pe internet, putea sa nu fie gasit sau sa fie prins de caini... pur si simplu l-au abandonat... :speachless:

Are mare noroc ca a ajuns la tine. :up2:

Asternutul trebuie pus in cantitate mult mai mare, cel mai bun este talasul cu granulatie mare cum este cel Pufi sau la care o punga de 15 litri costa in jur de 3,4 - 4 lei (cel strain cum e talasul Chipsi au granulatie mica si se lipesc una de alta, cel romanesc cu granulatie mare e cel mai potrivit), se pune in asa fel, incat peste tot sa aiba cel putin 5 cm dupa ce e batatorit bine cu palma (!), pentru a deveni compact. Vezi acest mesaj unde am explicat mai pe larg viewtopic.php?p=120140#p120140
Asa are o mare putere de absorbtie si poate rezista chiar si o saptamana, sau minim 5 zile sigur in cazul in care cusca are cel putin 100x50 cm, marime ce recomandam in general pentru doi porcusori.
De ce doi? Pentru ca ei sunt animale sociale si se simt bine in compania unui alt porcusor. Alegerea buna e sa ti doi masculi sau doua femele.

Daca folosesti pelete ca asternut (pelete pentru animale si nu cel care se foloseste in cazane pentru ardere), acesta trebuie pus dedesubt, si peste pelete un start subtire de talas, pentru a nu circula cu piciorusele delicate pe pelete.

Aplicand in acest mod asternutul burtica ramane uscata, garantat.

Asteptam sa ne mai scri ce face, cum se simte, daca mai ai intrebrari, suntem aici sa ajutam. :smile: :running:

Avatar utilizator
Clementina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Iul 2015, 15:28
Localitate: bucuresti

Re: Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde Clementina » 30 Iul 2015, 00:59

Are deja o prietena pe Inna catelusa mea ,nu este chiar singur! Mancarica speciala aceea uscata ar trebui sa stea in permanenta in cusca, la dispozitia lui ? :clapping:
Ma ingrijoreaza ca nu este foarte plimbaret ,il am de vreo trei saptamani ,il scot din cusca separat de catel, sa nu se sperie ,insa se refugiaza pe sub scaune si ramane acolo nemiscat.Il mai pacalesc cu mancare si il fac sa se plimbe dupa ea ,altfel ,ramane stana de piatra ore intregi am testat :lol: .I-am pus si un pet pad din ala mare ,sa-i delimitez spatiul ,daca face 2-3 pasi pe el e mare minune.Ce sa-i fac sa-l scot la jogging :giggle: ? In cusca in schimb este nestingherit se plimba in voia lui ,socializeaza cu catelul la geam... :hearts:
Fişiere ataşate
11760527_10207574259382912_1879275819_o.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde Gemon » 31 Iul 2015, 16:58

Ce dragut este si catelul, sa iti traiasca! :heart:

Cantareste greutatea porcusorului, este bine sa stiu, pentru a putea da sfat despre hrana speciala si dieta in general. Daca este mic sau are greutate mai mica, sa lasi hrana speciala in fata lui, la unul care a trecut de 6-8 luni, se poate scoate, pentru a primi doar odata pe zi (se trece treptat, in primele saptamani de doua ori pe zi, apoi odata), asa va consuma mai mult fan ceea ce este esential pentru sistemul sau digestiv.
Hrana proaspata sa primeasca de trei ori pe zi, sa lasi jumatate ora in fata lui, dupa care scoti ceea ce nu a mancat, pana la urmatoarea masa sa aiba doar fanul si apa, vezi exemple la .

Este animal prada si se teme de tot ce este nou, necunoscut lui, se simte in siguranta in locuri protejate, deci este bine sa pui cateva accesorii in afara custii, pentru a prinde curaj sa se plimbe de la o ascunzatoare la alta, daca ii dai papa in asa fel, incat sa fie nevoit sa caute in mai multe locuri, incet prinde incredere si incepe sa exploreze mediul. Cel mai bine ar fi sa aiba un congener de acelas sex, poate comunica cu un alt porcusor, este animal social, in natura ei traiesc in grup.

Avatar utilizator
Clementina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Iul 2015, 15:28
Localitate: bucuresti

Re: Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde Clementina » 30 Sep 2015, 18:52

Dupa o perioada de acomodare ,se pare ca Luchi a trecut peste frica de socializare cu mediul inconjurator ,acum se plimba in voie ,ignora catelusa cand il latra :D .Se pare ca a avut nevoie de o perioada de acomodare mai lunga ...Acum face popcorn dupa popcorn si prin cusca si pe afara.A a aparut insa o noua dilema ,cantitatea de mancare pe care trebuie sa i-o dau ,pentru ca am testat destule legume pe el,insa favoritul de top ramane castravetele si salata verde,dupa care morcovi,ardei gras,patrunjel ,fructe rar ca mananca foarte putin ,marul nu-l sufera...Se pare ca l-am cam imbuibat deoarece a ajuns la 1.200 si un pic si e cam rotunjor il vad ...Legumele le-a primit de 2 ori pe zi o data dimineata si o data seara ,(din cauza programului nu am cum sa-i dau 3 mese verzi zilnice ,la ore fixe, decat daca ii dublez portia de legume la micul dejun),si i-am luat numai legume xxl ,morcovi castraveti care erau cat el de mari,fara sa consider gramajul, iar bolul cu mancare uscata a fost plin la discretie in permanenta in cusca ,alaturi de fan si apa.
:!: Timpul pentru dieta ,oare ? :?:
Care este cantitatea adecvata pentru Luchi la 1,200 grame ? Si dieta ...
Fişiere ataşate
11846160_10207679448092564_96115008_n.jpg
11872794_10207786938779764_641484262_n.jpg
Luchi si Inna

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde Gemon » 01 Oct 2015, 10:29

Hrana speciala sa primeasca odata pe zi, sa reduci din cantitate, dar nu brusc, pana ajungi la doua lingurite pe zi. Va manca in acest fel mai mult fan, si vei putea controla greutatea lui fara sa il infometezi. Are intestine lungi si cecumul mare in care bacteriile sanatoase ajuta la degradarea celulozei, si mentin flora intestinala sanatoasa, rezultand o imunitate buna. Citeste mai detaliat despre necesitatile sale nutritionale si stimularea comportamentului de cautare-cercetare si .

La mese proaspete include si alimente bogate in fibre, telina radacina, sfecla rosie, pastarnac, si in perioada de iarna creste in ladita grau verde, vezi viewtopic.php?p=43927#p43927

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Nou stapan neinformat de purcelus dragut !

Mesajde izalove2009 » 21 Oct 2015, 18:24

Buna,e foarte dragut porcutul,am vazut ca ai zis mai sus de salata verde,sa nu ii dai multa nu ii face bine :)


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori