Am si eu o nelamurire

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Moga
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 23 Aug 2010, 12:52
Localitate: Deva

Re: diferente la porcusorii!

Mesajde Moga » 22 Ian 2011, 19:38

Buna! Astazi am cumparat un nou porcusor, o femela tare cuminte si frumoasa. Noi mai aveam inca un porcusor, despre care stiam (de la dna de la pet shop) ca este femela, insa am indoieli in privinta asta. Incercam sa evitam imperecherea lor si de aceea as vrea sa ma lamuriti cum fac distinctia intre sexe. De exemplu, masculii au sfarcuri? Sper sa ma ajutati in problema asta. Multumesc.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: diferente la porcusorii!

Mesajde AndreeaC » 22 Ian 2011, 19:51

Moga, citeste .
De altfel,te sfatuiesc sa citesti intreg siteul Gemon,nu numai forumul intrucat se va dovedi foarte util pentru ingrijirea micutilor tai.
Poti pune poze cu zonele genitale ale porcusorilor in pentru ca membrii acestui site sa te ajute cu stabilirea sexului celor doi porcusori.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente la porcusorii!

Mesajde cristisz » 22 Ian 2011, 19:53

Da, atat masculii cat si femelele au sfarcuri.
Ca sa te dumiresti ce sex au cei doi porcusori, uita-te iar daca nu te lamuresti fa niste poze ale zonelor respective si posteaza pe forum ca cei priceputi sa te indrume.
poza cu copiii mei

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Am si eu o nelamurire

Mesajde DianaBuse » 21 Sep 2014, 21:57

Buna!!Am si eu o problema cu porcusorii si sper ca ma poate ajuta cineva sa inteleg ce se intampla ... :(
Acum 2 saptamani mi-am cumparat 2 porcusori de guineea,Hans si Dietrich.Prima data cand i-am adus in casa erau foarte speriati ,nu ma lasau sa pun mana pe ei ,se speriau la orice zgomot,insa dupa cateva zile Dietrich a inceput sa devina mult mai sociabil,ma lasa sa il iau in brate sa pun mana pe el ca sa il mangai.Acum 3 zile cand l-am scos din cusca sa ma joc cu el cred ca l-am lovit la piciorus si de atunci de fiecare data cand ma vede se sperie,fuge si se ascunde in casuta,nu ma mai lasa nici macar sa pun mana pe el.Daca vreau sa il iau in brate trebuie sa am foarte mare grija sa nu ma auda ca ma duc la el ca altfel fuge in casuta.Astazi cand l-am luat in brate a fost foarte nelinistit si speriat si chiar m-a muscat de mana.Ce pot sa fac ca sa nu mai fie asa?De ce se sperie asa de tare cand ma vede?De ce nu mai e la fel de sociabil ca la inainte? :speachless:
As fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde la aceste intrebari si daca ati putea sa imi spuneti cum sa procedez cu el ca sa isi revina.Trebuie sa il las in pace sau sa insist?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde Gemon » 22 Sep 2014, 08:25

A avut o experienta neplacuta, apropierea ta este asociat cu acel stimul neplacut de care a avut parte accidental. Trebuie sa ii recastigi incerderea, cand te apropii, vorbeste cu el pe ton bland si de fiecare data sa ii dai o bucata de leguma sau verdeata ce ii place foarte mult, fara sa il scoti. Repeta asta de cateva ori, si dupa o saptamana-doua pune un tub PVC in care poate intra fara probleme, in cusca, si scoate-l cu ajutorul acestuia, vezi detalii la viewtopic.php?p=117063#p117063
Asa va asocia persoana ta cu un stimul placut si pana la urma instintul de fuga se va diminua.

DianaBuse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 21 Sep 2014, 21:35
Localitate: Tg-Jiu

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde DianaBuse » 22 Sep 2014, 13:44

Multumesc mult pentru sfat,sper sa functioneze :D Aveti vreun sfat si in legatura cu celalt porcusor,care e foarte retras si nu m-a lasat nicodata sa pun mana pe el sau sa il iau in brate?Ar trebui sa fac acelasi lucru si cu el?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Am si eu o nelamurire

Mesajde Gemon » 22 Sep 2014, 21:39

Da, procedeaza la fel, si dupa o perioada va realiza ca persoana ta nu prezinta niciun pericol pentru el, il vei putea imblanzi in acest fel. :up:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori