Bebelusi

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Bebelusi

Mesajde vio15 » 30 Iul 2014, 20:13

Buna ziua. Ma numesc Violeta si am cateva intrebari despre bebelusii de porcusori. Am cumparat acum 5 saptamani o porcusori de Guineea, companioana pentru cealalta porcusoare a mea. Acum o saptamana am avut o mare surpriza: nou venita, Inka, a nascut doi puiuti. Par ca sunt o fetita si un baiatel. Deocamdata nu se vede bine. Intrebarea mea este ce le pot da de mancare bebeilor ? E clar, principalul fel de mancare este la laptele matern, dar au nevoie si de altceva ? Am inteles ca la bebelusi nu sunt indicate fructele si legumele, decat morcovul. Altfel am cumparat bobite speciale pentru puiuti si mult fan. Am pus vitamina C in apa pentru toata lumea. Dar nu vreau sa fac ceva gresit.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bebelusi

Mesajde Gemon » 31 Iul 2014, 14:31

Bine ai venit!
Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei! :heart:
Ce bobite speciale le-ai cumparat, poti scrie denumirea sau poti pune o poza cu ambalaj? Iti recomand sa treci la hrana de buna calitate numita Cavia Complete de la Versele-Laga, aceasta amesteci cu hrana cu care s-au obisnuit, marind incet cantitatea celei noi, pentru a nu trece brusc la hrana nou cumparata.
Puii mananca ceea ce consuma mama, citeste mesajul despre hranirea puiutilor la viewtopic.php?p=66801#p66801 si pe site http://www.gemon.ro/reproducerea3.htm#micuti

Aseaza mai jos adapatoarea ca puii sa poata ajunge la ciocul adapatoarei, la fel sa rpocedezi si cu suportul de fan. Amenajeaza cusca in asa fel, incat sa aiba toti un loc de odihna confortabil, poti de ex. creste spatiul punand in cusca si un etaj facut din pal melaminat sau scandura, vezi exemple la viewtopic.php?p=129249#p129249

Peste cateva zile poti fotografia aparatul genital al puilor si poti pune in unde te putem ajuta sa identifici sexul lor.

vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 31 Iul 2014, 16:48

Multumesc frumos pentru urari si pentru raspuns. Eu sunt in Germania de ceva timp, astfel ca nu cred sa gasesc exact ce mi-ai spus. Mancarea ce le-o dau este acum de la o firma numita JR Farm, dar le-o pot schimba cu VitaKraft. Mamica a tot consumat, pana sa nasca, de toate, dar acum tipa de la petshop mi-a spus sa nu le mai dau legume sau fructe, deoarece puiutii sunt prea mici, au doar o saptamana. Doar morcov si mancare uscata. Dar mamica plange de zor dupa legumele cu care se obisnuise.
Adapatoarea am pus-o deja mai jos, iar in apa le-am pus vitamina C. Sper ca este ok. In cusca nu au decat o casuta. Am crezut ca au nevoie de spatiu, de aceea nu am aglomerat, dar am vazut in fotografii si am citit ca le face bine. Am sa ma ocup de cusca. De asemenea tipa de la petshop mi-a recomandat sa le dau porumb. Stiulete de porumb special pentru rozatoare, dar nu stiu daca este bine. Au voie porcusorii, in general, si copilasii de porcusori, in special, sa manance porumb ?
Multumesc inca o data pentru informatii.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebelusi

Mesajde MaraC » 01 Aug 2014, 09:46

Da-le toate legumele existente. E foarte bine sa se obisnuiasca de mici cu ele.
Vitamina C in apa e de prisos, vitamina in apa isi pierde efectul inainte sa o bea porcusorii + multor porcusori nu le place gustul apei cu vitamina C in ea si nu vor mai bea apa. Lasa-le apa normala, e mult mai bine!
Au voie doar porumb in lapte, nici de cum stiuletele de porumb care se gaseste la petshop... incearca sa nu introduci alimentele noi brusc in dieta, mai alea ca sunt si cei mici aici.

Si eu care credeam ca Germania e o tara mai avansata..... si din cate spui tu in petshopul la care ai fost e exact ca la noi.... :( adica oameni care vorbesc fara sa stie...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bebelusi

Mesajde Gemon » 04 Aug 2014, 14:31


vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 06 Aug 2014, 11:17

Va multumesc mult de tot pentru raspunsurile pline de informatii utile.
Am respectat intocmai tot ce am citit. Toata lumea este bine si sanatoasa. Dar as mai avea o intrebare. Cand s-au nascut cei mici eram plecata in concediu, nestiind ca Inka este insarcinata. Prietenii mei, ce au avut grija de ele, au observat puiutii pe 24 iulie. Dar nimeni nu stie cu exactitate cand sunt nascuti. Intrebarea mea este, avand in vedere ca deja au trecut 3 saptamani, ii mai pot tine impreuna cu mama lor, unul dintre puiuti este baiatel, celalalt astazi vedem, mergem la doctor. Mi- e frica sa nu se imperecheze. Care este perioada maxima de siguranta cat pot sta impreuna ? Totusi ei inca mai sug laptic, nu cred sa fie intarcati.
Multumesc frumos.

vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 06 Aug 2014, 12:03

Buna din nou. Tocmai ce ne-am intors de la doctor. Se pare ca avem un baiatel si o fetita. Dar trebuie sa invat sa urc fotografii pe site, deoarece doctorita a spus data trecuta de actuala fetita ca ar fi baiatel. Am intrebat cat timp mai pot sta impreuna, a spus ca fara nici o grija pana la sfarsitul lunii august. Hmmm...oare asa sa fie ? Si a mai spus ca baietelul trebuie castrat. Dar eu am citit pe site ca este periculos, sincer as prefera sa mai cumpar un baietel. Doctorita spune ca e periculos doi baietei impreuna, deoarece se lupta pana la moarte. Dar eu am citit altfel. Am inteles ca doi baietei pot sta impreuna fara nici un fel de problema.
Asadar, va rog din suflet, ce ma sfatuiti sa fac ?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Bebelusi

Mesajde anca » 06 Aug 2014, 13:32

Buna,
Uite citeste aici : viewtopic.php?f=4&t=183 .

Porcusorii masculi trebuie separati de mamica si surioare la varsta de 3, 3.5 saptamani daca observi ca incearca insistent sa le monteze, altfel pot ramane pana la 4 saptamani.

Poti tine doi masculi impreuna fara probleme, acestia se pot bate pana la moarte cum zicea doctorita, doar daca simt miros de femela. Daca ai posibilitatea sa pui custile in camere separate si acorzi o mare atentie atunci cand manevrezi purceii - sa nu iei in brate prima data fetele si apoi baietii, sa nu dai mancarea ramasa de la fete la baieti, sa nu pui accesorii de la fete la baieti etc. dupa parerea mea, cel mai bine e sa ii aduci puiutului un partener mascul si surioara sa ramana cu mamica, deoarece castrarea ar fi un risc/stres la care il supui.

Mult succes si asteptam poze cu piticii si mamica! :love:

vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 07 Aug 2014, 23:58

Multumesc frumos pentru raspuns. Din pacate, nu am posibilitatea sa-i tin in camere separate. E vreo problema daca stau in aceeasi camera, dar la o distanta de 1m - 1.5m ? Altfel pot indeplini toate conditiile, fara nici un fel de problema. Deja am hotarat ca sambata sa-i despart si sa si cumpar un alt baiatel.
As mai avea o intrebare, cum se pot incarca fotografii pe site ?
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Bebelusi

Mesajde anca » 08 Aug 2014, 10:26

Presupun ca ii poti tine si in aceeasi camera si sa nu ai probleme, desi asa e un pic mai riscant. Incearca sa pui custile cat mai departe una de alta. Nu pot aprecia daca 1/1.5 m este o distanta potrivita deoarece nu am fost in situatia asta, mai asteapta si alte pareri. Uite vezi si topicul asta: viewtopic.php?f=4&t=3996

Pentru poze citeste aici: viewtopic.php?f=13&t=8 , primul mesaj, iar pe ultima pagina in mesajul doamnei Geda mai este prezentata o modalitate mai simpla.

vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 08 Aug 2014, 13:07

Multumesc frumos, Anca, pentru raspuns. Mai inca intrebari, iar una dintre ele este: daca despart baietelul de mamica dupa doua saptamani, este prea devreme ? Pentru ca nu stiu exact varsta lor. Prima oara au fost vazuti de prietenii mei pe 24 iulie. Daca sunt nascuti pe 23-24 iulie, au abia doua saptamani. Daca cumva sunt nascuti mai devreme cu o saptamana, au deja trei saptamani. Daca ii despart prea devreme, nu-i bine, daca ii las mai mult, iar nu e bine, mi-e frica sa nu se imperecheze. L-am vazut deja pe baietel de vreo doua ori incercand la maica-sa. Dar ii vad in fiecare zi, de mai multe ori pe zi, pe copilasi sugand, inca. Si chiar nu stiu ce sa fac. Sa-I despart acum pe baietel sau sa mai astept o saptamana ? Asta este marea mea dilema.
Va multumesc inca o data, tuturor, pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebelusi

Mesajde MaraC » 08 Aug 2014, 20:26

Da, e foarte posibil sa fie o problema daca ii lasi in aceiasi camera. Daca baietii simt miros de femela in calduri sunt sanse foarte mari sa se bata foarte rau...

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bebelusi

Mesajde ramona_inka » 10 Aug 2014, 08:14

Eu am porcusori de aproape 15 ani si puii masculi ii separ numai la 3,5-4 saptamani, niciodata la 3 saptamani. Inca mai au nevoie de laptele matern. Cantareste puii si scrie aici cat au. Poate ajuta in luarea unei decizii.
Poti face poze cu zona genitala a puilor si sa le pui pe topicul "Mascul sau femela" si iti spunem sigur ce sunt puii.
Aici poti citi cum se pun poze pe forum: viewtopic.php?f=13&t=8

vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 10 Aug 2014, 19:29

Multumesc frumos pentru raspuns. Frica pe care o am cu baietelul sa nu se imperecheze cu mama sa vine din faptul ca el, de vreo 4 zile , mai tot timpul, baraie, ca o barca cu motor, si de multe ori vrea sa se urce pa maica-sa. Drept este ca ea nu-l lasa, din ce am vazut, iar puiutii inca sug. Dar...frica ramane. Am citit ca o secunda este de ajuns pentru o noua generatie.
Am sa cumpar un cantar, sa-i cantaresc.
Deoarece nu am posibilitatea de a tine doua custi in doua camere, m-am gandit ca pe baietel sa-l castrez. Din ce am citit, in Germania ar trebui sa fie operatia mai sigura. Cel putin are o rata mai mare de succes. Am intrat si pe forumuri germane dedicate porcusorilor si foarte multi au baietei castrati. Aici este un lucru obisnuit.

Imagine
In imagine, cel cu pata alba este baietelul, Papi si cealalta este fetita, Maya.

Imagine
Aici suntem la masa.

vio15
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Feb 2010, 17:38
Localitate: bucuresti

Re: Bebelusi

Mesajde vio15 » 10 Aug 2014, 23:44

Imagine
Imagine

In prima imagine este baietelul si in a doua fetita, cel putin asa cred eu. Va rog sa imi spuneti ce credeti.


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori