Nelamurire ....

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Nelamurire ....

Mesajde anne_Mary » 19 Iul 2012, 18:08

Super :)) Pai daca pisicile supara porcutele o sa le muste de nasuc (cum era la alt topic cu o catelusa daisy) rofl rofl ...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde crisa24 » 19 Iul 2012, 18:14

pai ce este moale, carnos si sta deasupra dintilor :D, am fost si eu muscata de nas de un bebelus cand avem vreo 3 ani! =))


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 20 Iul 2012, 18:18

Deci nu au pisicile ce sa le faca :))

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Nelamurire ....

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 19:37

Nup. in cel mai rau caz mananca bataie :)))

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 20 Iul 2012, 23:44

:lol: si eu vroiam sa pun si ceva plasa deasupra custii sa nu am probleme rofl

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 24 Iul 2012, 00:00

Se pare ca cele doua porcute se inteleg din ce in ce mai bine ....... intre ele ........ cu mine mai grele, cum ma vad deasupa custii se pitula in casuta :lol:
Imagine

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde crisa24 » 24 Iul 2012, 10:29

ele se pitesc, cum bine ai spus si tu, pentru ca nu te vad cand vi si se sperie.
eu am fetele dupa o masa inalta ca sa le vad ocolesc masa, insa si acum dupa atata timp se sperie una, se sperie toate, asa pe baieti, ii am la capatul patului(la picioare), cusca fiind cu gratii, au vizibilitate buna, deci nu sunt surprinsi :smile:.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde ramona_inka » 24 Iul 2012, 19:57

Cum a zis si Crisa depinde foarte mult de modul in care intereactionam noi oamenii cu porcusorii. De exemplu este recomandat ca atunci cand intri in camera in care stau ei, indiferent ca te duci la ei sau doar treci pe acolo sa vorbesti inainte, sa te auda. Este o mare sperietura pentru ei sa te apropii incet si sa se trezeasca cu ei langa tine, sa nu te fi auzit/vazut cand ai venit. Vorbind ei stiu care este pozitia ta si stiu ca esti aproape. De ce? pentru ca nu vad bine :-) SI daca nu aud ca te apropii si doar percep un zgomot nedefinit sau o umbra tacuta care vine brusc catre ei atunci, ca animale ce sunt pradate in natura, instinctul le spune sa se adaposteasca in prima vagauna/tufis.

De asemenenea este important si inaltimea la care sunt obisnuiti sa stea. Daca ai de exemplu cusca situata mai jos sau mai sus.
Uite, aici stau porcusorii nostri:
Imagine

Cei de la etajul 4 sunt obisnuiti sa ne vada la nivelul capului si cand ne apropiem sau le dam de mancare le vine la nivelul lor, doar ridica privirea si cade papa bun. :lol:
La nivelul de dedesubt acestia se ridica in doua picioare si cer mancarica.

Acum, daca ma misc in directia unui porcut de la etajul 3 sunt exact la fix, nivelul mainii noastre, si nu se prea sperie, sunt obisnuiti cu miscarea. Daca in schimb ma urc pe scaun si ma inalt mai sus decat sunt obisnuiti cei de la nivelul 4 atunci se sperie si fug sa se ascunda :-) De aceea e bine sa stie cand te apropii de ei.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde crisa24 » 24 Iul 2012, 22:14

mai ales cu vorbitul,macar un cantat ceva cand intri in camera este obligatoriu, ca daca se sperie si fuge unul fug toti si pe urma parca ii vezi pe cei mai curajosi, ca ies din casute si parca spun in gandul lor: bai ne-am speriat degeaba, hai sa iesim si ies unul dupa altul..... =)) !


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 24 Iul 2012, 22:32

Pai vorbesc cu ei, stiu cand vin pentru ca se aude cand deschid usa, parchetul scartaie, le vorbesc, toate bune si frumoase pana cand bag mana sa ii iau in brate ...... trebuie sa ma rog de ei sa stea, si ei fug prin cusca si deabia ii prind ca nu vreau sa fac miscari bruste sa-i sperii si mai rau. As vrea sa ii fac sa stea si ei in brate, sa nu le mai fie frica de mine, totusi eu le dau mancare .... ar trebuii sa fim prieteni :roll: plus ca a neagra ma musca din ce in ce mai rau, cred ca pana la urma o sa-mi dea si sangele daca o mai las :))

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde crisa24 » 24 Iul 2012, 22:46

1.incerca sa faci asa: pentru o perioada, baga mana la ei doar sa le dai mancare, dar nu dai drumul total la bucatica, lasi porcul sa roada el, se calmeaza in timp ce rontaie si mana ta nu va mai prezenta un pericol, in mintea lor, ci doar un suport de legume miscator =)).
2.inceaca sa ii mangai fara sa ii iei din cusca, pe capsor sau doar ii mangai si ti mana pe langa ei si in tot acest timp le vorbesti, fara miscari bruste, bine se vor speria si cand tusesti sau stanuti!
3. incerca sa nu te duci cu teama: ca se vor speria, ca te vor musca, ci doar te duci hotarat fara emotii, le trasmitem starea, ai mei se ciondanesc cand simt ca sunt agitata, nervoasa!
4. nu te musca fara motiv, o iei bagand mana pe sub burtica ei si toate astea le faci sub casuta sau o alergi cu o mana prin cusca pana o inghesui intr-un colt si o prinzi?
daca faci oricare din acestea, atunci din acest motiv musca, se apara, se gadila, se sperie, fa in asa fel ca atunci cand ii prinzi sa fi sigur pe miscare, cu ambele maini, cat mai bland dar sigur, daca il iei foarte incet risti sa tipe, chiar daca nu il ranesti cumva, la mine sori are niste stategii la straini, daca vor sa il ia tipa inainte sa il atinga rofl cineva.
5. cand le iei in brate stai culcat pe spate, daca tu esti relaxat, va fi si ea in curand, ii faci un masaj cu ambele maini, miscand degetele din aprope in aproape, dar nu mai departe de jumatatea corpul,si nu in sensul invers cresterii parului, sunt sensibili si devin din relaxati stresati iar.
Bafta!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 24 Iul 2012, 22:59

Pfffffffff, am de munca :shock:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde crisa24 » 24 Iul 2012, 23:06

nu te speria, vin pe parcurs trairile din partea ta si a lor, toti am trecut prin ce treci si tu! :smile:
am si eu o intrebare legata de pisici, sunt mari sau mici(pui), nu vreau sa te sperii dar cunosc caz apropiat mie, in care 2 porcuti adulti nu au scapat teferi din labele pisici, eu am 10 pisici, mari si mici si am verificat reactia lor cu porcutii, 6 au plecat, dar 4 au fost agitate, ale tale cum se comporta in prezenta lor?
Ultima oară modificat 24 Iul 2012, 23:23 de către crisa24, modificat de 2 ori în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 24 Iul 2012, 23:13

Cu pisicile a fost mai usor, muuuuuuuult mai usor, a trebuit doar sa le fac un ghemotoc si sa il arunc prin sufragerie =))

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Nelamurire ....

Mesajde anne_Mary » 25 Iul 2012, 08:12

Are dreptate si crisa24 sper sa nu incurce pisicile porcusorii cu alt tip de vietati pe care le papa ele :surprised: Mai bine daca au acces si pisicutele in camera ta pune ceva peste cusca pt orice eventualitate sa nu ramai fara porcuti :hearts:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori