Faceti cunostinta cu...

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 07 Mar 2008, 10:02

deya_love scrie:de la o vreme porcusorului meu nu ii mai place sa stea in cusca.il si inteleh deoarece e cam mica dar ceea ce nu inteleg eu ceste faptul ca de cand il las singur sa se plimbe prin casa nu mai sta linistit si nici nu pot sa ma mai joc cu el...tot timpul vrea la "locusorul lui" sub calorifer si e mare tam-tam cand vreau sa il iau de acolo pt ca nu vrea sa mai plece si nu se lasa prins sub niciun fel.ce sa`i fac sa fie mai "calm".mentionez ca nu are vreun alt partener de joca :(

comportamentul porcutilor se schimba aproape radical dupa ce au un partener.
iti spun asta nu numai din experienta ea ci si a altor membrii...
e o placere sa vezi relatiile dintre ei,modul in care comunica ...
eu am inceput sa imi cunosc destul de bine porcutii...
probabil si tu sau o sa incepi...
ieri de ex runty(ce mic) a fost tare suparat pe mine pt ca l-am periat...asta dupa periat :shysmile:
he he sunt niste scumpi...nu am cuvinte :loving:
:friends: shrekut si runty

interzis
Initiat
Initiat

Mesajde interzis » 08 Mar 2008, 16:30

Sa-ti traiasca si sa va bucurati cat mai mult unii de altii! :D :love:

interzis
Initiat
Initiat

Mesajde interzis » 08 Mar 2008, 16:31

Sa iti traiasca si sa te bucuri de ei. :D :D :D

Mihai
Initiat
Initiat

Mesajde Mihai » 09 Mar 2008, 18:13

Multe momente fericite alaturi de porcusori!

zabu
Nou venit
Nou venit

Mesajde zabu » 12 Mar 2008, 22:02

buna seara,

astazi am reusit si l-am cumparat pe Zighi :lol: :lol: , sunt super incantata sper ca si Zabu.

pe cel nou l-am pus intr-un alt acvariu langa cel al lui Zabu, doar ca nu prea "spune" nimic, probabil e speriat. Sta in casuta lui si atat.

Zabu pare mai "razboinic" mi se pare cand nervos cand multumit. In fine sper sa inteleaga.

Sunt foaaaaarte frumusei amandoi :lol: :lol:

zabu
Nou venit
Nou venit

Mesajde zabu » 18 Mar 2008, 23:23

dupa ceva incercari si tatonari astazi i-am pus in sfarsit in acelasi acvariu :D :D , sunt foarte bucuroasa , pare ca sunt prieteni "vorbesc" mereu si par ca sunt foarte incantati

abia astept sa vad maine dimineata cum ii gasesc.

Uneori ii gaseam (cand erau in acvarii separate) ridicati amandoi la gratii parca se pupau ce scumpi erau....

Karmin

Zsuzsi si Pufff :)

Mesajde Karmin » 22 Mar 2008, 17:44

din lipsa de timp o sa redau o poveste relatata pe un alt site...demult
Zsu a fost primul cadou de la sotul meu (cand inca imi era prieten si abia ne cunoscuseram). Am fost la el in vizita si am vazut niste galme mici si energice, alergau libere pe balcon (era vara si frumos, nu incercati sa tineti porcusori de guineea afara!!!) . Surioarele si fratioarii ei au fost dusi la pet shop , iar ea a fost prinsa cu greu de sotul meu si facuta pachetel pentru mine. Nu stiam nimic despre porcusorii de guineea, Kati (pisica mea) se uita la ea ca la o ciudatenie buna de vanat :) Primele doua saptamani a locuit intr-un terariu, dar ascunsa bine intr-o palarie, ii era frica de orice misca. Pusesem un afis in fata terariului " PORCUSOR ANTISOCIAL" , nu socati si mai tare :) Incetul cu incetul am fost nevoite sa ne imprietenim, pentru ca terariul trebuia curatat !!! Acum de cate ori o iau in brate imi da pupici pe nas , pe maini :) Mai tarziu am fost nevoita de a adopta doi porcusori care aveau doar cateva ore, mamica le murise la nastere.....I-am crescut cu Hrana pentru bebelusi si sunt bine sanatosi. A fost o lectie buna si multumesc Gedei ca m-a ajutat cu sfaturi cand eram disperata, am invatat mult mai multe despre porcusori si mi-am dat seama ca gresesc lasand-o pe Zsu sa traiasca singura, fara o surioara!!! Saraca uitase ce este un porcusor si era foarte suparata pe cei doi baietei porcusori adoptati. Puff a venit in familie mult mai tarziu , in anul 2006 de Paste, am ales-o dintr-un petshop , era in conditii deplorabile, statea cu piciorusele pe un grilaj , ceea ce pentru porcusori e foarte dureros si provoaca rani...Avea o luna. Si ma bucuram ce repede se dezvolta puiutza mea...Zsu o detesta si nu intelegeam de ce, am fost nevoita sa le tin separat....Sunt de acelasi sex....Pana cand intr-o zi , in timp ce o mangaiam pe Pufff, un nasuc mic a ripostat din burtica ei si mi-a dat un branci! Zsu era geloasa??? ea nu a avut puiutzi niciodata, asta din cauza nestiintei mele, abia la un an imi adusesem aminte ca ar trebui sa faca si ea puiuti, INCORECT.... M-am speriat foarte tare, Pufff avea puiutzi in burtica!!! Am schimbat alimentatia, fara fibre!!! mi-era teama sa nu o pierd si pe ea :( A mancat castraveti si legume cu fibre putine, pana au aparut cei doi pufuletzi mici . Pacat ca au crescut repede, au plecat impreuna amandoua la o noua casuta, am oferit o cusca pentru ele numai sa ramana nedespartite !!! Inainte sa plece micutele cele patru scrofite au fost puse in aceeasi cusca mare, dar cu o gratie cu usita la mijloc. Si odata s-a intamplat minunea, Zsu a fortat usita si a trecut langa cele trei surate. De atunci cele doua convietuiesc, se mai cearta dar se mai si alinta :)

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 22 Mar 2008, 19:02

ce poveste frumoasa
m-a impresionat
sa traiasca si sa fie sanatosi cu totii, acolo unde sunt acum

Mihai
Initiat
Initiat

Lemi & Remi

Mesajde Mihai » 26 Mar 2008, 23:24

Primele 2 poze in formatul de 2 :). In week-end voi face cateva mai active, acum erau cam "somnicei"

Imagine

Imagine

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 27 Mar 2008, 11:14

cat sunt de dragutii!!!!!!! :loving: asteptam mai multe poze cu pufuletii tai. :nodding:
sa-ti traiasca!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 28 Mar 2008, 16:12

stii ca prin anii '40 se faceau niste poze de familie in care tatal statea foarte tzantzos printre copii. cam asa e si lemi. e foarte patruns de responsabilitatea de frate (adoptiv)mai mare. dar nici remi nu se lasa. si el e tzantzos, ca doar e baiat, nu?
ma refer la a doua poza
sa iti traiasca multi ani sanatosi

Mihai
Initiat
Initiat

Mesajde Mihai » 28 Mar 2008, 18:22

Mersi. E intr-adevar foarte protectiv, inclusiv se interpune intre mana mea si animalutzul mic atunci cand vreau sa-l iau pe cel mic din cusca. Azi au primit o cusca huge (90X55) si de abia astept sa ajung acasa sa-i instalez!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 29 Mar 2008, 01:02

eu am luat din hornbach o cutie de 1,2x60 si 2 saptamani am tot mutat mobila ca nu prea aveam loc
acum am cam gasit varianta buna, dar ...

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 29 Mar 2008, 08:36

multa sanatate baieteilor tai :kiss:
asteptam povestioare despre ei.... despre modul in care ii descoperi...despre ce te amuza si cum se consolideaza relatia ta cu cei doi feciori :nodding:
sper sa dai curs invitatiei :clapping:
:friends: shrekut si runty

Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”