Faceti cunostinta cu...

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Mihai
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 29 Feb 2008, 14:51
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde Mihai » 31 Mar 2008, 13:12

Mersi de urari.
Pe cel mic il am de marti, si cam de vineri deja a inceput sa topaie si el prin cusca. Cam de sambata a inceput sa nu mai fuga de mana cand le facem curat. Ca si chestie interesanta fata de Lemi: Lemi nu a facut pe noi nimic niciodata, chiar si cand era de varsta celui mic. Acesta nou, luandu-l la "petuit" sambata, a stat ce a stat pe pieptul meu, apoi m-a compostat la un deget. Dupa cateva secunde iar m-a compostat. Pe cand ma intrebam oare ce are (uitasem de semnale... ) m-a lamurit el singur ce are cand a lasat o baltuta pe mine. :). Remi obisnuieste sa foreze prin castronasul cu mancare pana imprastie totul, Lemi parca e putin mai civilizat.
S-au atasat foarte mult unul de celalalt si imi place ca, desi isi mai fura uneori mancarea (chiar din gurite) nu au avut apucaturi violente niciodata. Cand ii scoatem din cusca neaparat trebuie sa fie scosi amandoi, altfel cel ce ramane se apuca de racnit.
De descoperit e relativ mai simplu acum, Remi fiind al doilea porcusor. Vineri seara am stat cu sotia 1 ora uitandu-ne cum se fugareau prin cusca si radeam de nu mai puteam. Vreau sa zic ca nici nu ne-am dat seama cum a trecut timpul.
De amuzat parca totul e amuzant la ei. Mai demult aveau un ursulet mic-mic in vechea cusca. Dupa o vreme, dimineata ursuletul era acoperit de orez negru ( :) ) si ingropat in talas. Acum au un ursulet mai mare, pe care-l plimba cu sarg in fiecare noapte. Foarte amuzant mi se pare de exemplu si cand se ridica pe labutele din spate sa se curete, si uneori, fiind prea sarguinciosi, mai cad pe spate.
Ca si consolidare a relatiei, ne obisnuim cu ei si ei cu noi, mi se pare ca destul de rapid. Am observat ca e bine sa fie luati zilnic in mana, se pare ca le castigam mai usor increderea in acest fel.
Totodata, constat ca e mult mai bine sa fie doi decat unul singur (povestesc mult - chiar si noaptea uneori, sunt activi, mananca tot ce vad ca mananca si celalalt...).
In concluzie, nu ma asteptam sa fie asa de interactivi si sa fie animalutze asa de dragute. Si nici nu ma asteptam sa ne petrecem cea mai mare parte a timpului liber cu ei sau cu activitati conexe lor. Pot sa spun ca ne face placere si mie si sotiei sa-i ingrijim, si constatam ca dupa o zi in care nu auzim de altceva decat de credite si clienti, e extrem de deconectant sa ne ocupam de animalute.
Se pare ca si sa scriu despre ei imi face placere, la cat am scris pana acum... :)
Ca si sfaturi pentru cei ce detin porcusor: asigurati-i fratior sau surioara de acelasi sex; e mult mai bine pentru ei, si efortul nu e nicidecum dublu. Si daca aveti posibilitatea si doriti sa va uitati la formula 1 live, asigurati-le o cusca mare :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 31 Mar 2008, 13:31

tare imi place sa citesc povesti despre porcuti si sa ma uit la poze cu ei.
as vrea sa iti mai dau un sfat. ascunde cate o bucatica de castravete, sa vezi ce solutii destepte gasesc sa ajunga la ea. zic de castravete, ca miroase si e o leguma care place .
eu am facut asa de multe ori, la sfatul gedei-pe gemon si niciodata nu a trebuit sa le ajut sa gaseasca mancarea.

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 01 Apr 2008, 00:21

sa-ti traiasca mititeii :D sunt niste frumosi!
cu castravetele are dreptate maria...si eu am facut la fel si sunt si acum uimita de inteligentza fetitzei mele :nerdy: in fiecare zi imi arata cate ceva :loving:

Avatar utilizator
McDuka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Ian 2008, 14:50
Localitate: Constanta
Contact:

socrate si squeesy

Mesajde McDuka » 02 Apr 2008, 20:51

am promis ca o sa va arat si resul familiei asa ca iata-i pe Soc si Squeesh impartind frateste o mana de patrunjel mmmmm buuun

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 05 Mar 2008, 20:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde onlydenissa » 02 Apr 2008, 22:18

ce scumpici sunt :loving: ...mai ales cel alb pare tare flocos
sa ti traiasca!! sa te bucuri de ei

Avatar utilizator
McDuka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Ian 2008, 14:50
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde McDuka » 02 Apr 2008, 22:55

ca sa inlatur orice semn de intrebare squeesy e alb socrate e ... ei bine multicolor

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 02 Apr 2008, 23:34

sunt super dragalasi! sa-ti traiasca :loving:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 03 Apr 2008, 10:37

:friends: shrekut si runty

Mihai
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 29 Feb 2008, 14:51
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde Mihai » 03 Apr 2008, 10:57


vagablondu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 03 Apr 2008, 22:13
Localitate: Galati
Contact:

va saluta "greerashu"

Mesajde vagablondu » 04 Apr 2008, 10:04


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 04 Apr 2008, 19:13


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2008, 19:38

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 04 Apr 2008, 20:12


Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Va saluta...

Mesajde simo » 05 Apr 2008, 15:30

sobi si speedy

am reusit in sfarsit sa le fac poze nebuneilor mei, iar datorita ajutorului, pe care mi l-a acordat veronica vi le pot arata si voua. :clapping:

la odihna dupa o lunga zbenguiala
Imagine

in noua noastra casuta, ce urmeaza a fi modernizata :up:
Imagine

suntem taaaare obositi!!!!
Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 05 Apr 2008, 22:12



Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori