Faceti cunostinta cu...

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Ramonika
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iun 2013, 18:16
Localitate: Bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Ramonika » 16 Iun 2013, 00:00

Buna,

Sunt noua prin lumea purcelusilor de Guineea. Azi mi-am procurat 2 fetite dragalase de o luna :heart: . Momentan nu le-am dat nume noi (inca le mai tin pe cele vechi pana imi dau seama de caracterul lor sa le pot da nume pe masura :D ), acum se numesc Finuta si Inelusa.

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Alexandra-Mihaela » 17 Iun 2013, 12:31

Buna, bine ai venit! Sper ca purcelusele tale sa fie sanatoase! Sa te bucuri de ele cu drag! :D
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
andreeahimwunderland
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2013, 01:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde andreeahimwunderland » 20 Iun 2013, 02:00

Buna! Dupa ce m-am prezentat, acum va fac cunostinta si cu Baby, superporcusorul meu drag! Ditamai porcusorul, el este seful prin casa, umbla liber toata ziua, doar noaptea doarme in casuta lui. Este rasfatat, mananca bunatati toata ziua si el este cel care imi da de lucru, in caz ca nu am avut dupa cine face curatenie. Oricum, il iubesc tare mult si ma bucur de fiecare zi pe care o traim impreuna. Am telefonul si pc-ul plin de poze cu el, imi place la nebunie sa ii fac poze nu scap nicio ocazie. Speram sa va placa de noi! :cavies:


Aici trecusera cateva zile de cand l-am cumparat, pe la jumatatea lui septembrie. Era cat palma mea si credeam ca e fetita. Dupa cateva luni s-a dovedit de fapt ca e baietel rofl


Poza din aprilie, unde poate toata lumea sa vada cat suntem de maaaaaari. Si ca ne place sa ne intindem cand suntem rasfatati.


Poza asta e de la inceputul lui mai. Era bucuros ca am mers afara in iarba toata ziua, la bunica mea la tara :heart:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde chinchi2 » 20 Iun 2013, 10:45

Baby este un scump :heart:
Sa iti traiasca si bine ai venit pe site :hi:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde khaos » 20 Iun 2013, 11:42

Este frumos foc! Ptiu ptiu sa nu-l dedeochi :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde -Vlad- » 20 Iun 2013, 13:38

Bine ati venit pe forum! :up2: Baby nu are si el un fratior?
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde edikup » 26 Iun 2013, 18:47

Vi-l mai aduceti aminte pe Ghem? Ei, de 2 luni are un fratior... surpriza.
Prin martie, cand dumnealui a facut vreo 7-8 luni, ne-am hotarat sa-i luam un fratior. Dar intrucat aveam nunta la sfarsitul lui aprilie, am zis sa amanam pana-n mai.
si... la cateva zile dupa nunta ne-am trezit cu doi prieteni la usa... cu o cusca si un ... o.... lighioana ciudata.... pentru ca numai porc nu-i pot spune.
Imediat dupa ce am pus cusca jos, creatura s-a napustit intr-un colt si s-a catarat pana aproape de tavanul custii, de parca era veverita, nu guinez :lol: Si cum s-a dovedit netemator, si foarte vocal... Miki-duta i-a ramas numele.... adica dumnealui:



Avand in vedere ca oricum urma sa mergem in vizita de gherute la d-na Dr. Pantu, a doua zi --am imbarcat in recipiente diferite pe cei doi indivizi si ne-am dus la cabinet.
Acolo ni s-a confirmat ca e baietel, ca e sanatos, si ca e bine sa-l tinem in carantina macar 2 saptamani, sa vedem daca nu face vreo micoza.
Zis si facut... si timp de 2 saptamani i-am scos cu randul, i-am lasat sa socializeze doar de la distanta (punand custile suficient de aproape cat sa se poata mirosi) si vedea, si "admirandu-l" pe ghem cum vrea sa treaca prin gratii sa ajunga la asta mic, iar pe Miki cum face din cand in cand sedinte de alpinism pe gratii. :!:
Dupa vreo trei saptamani, cand am constatat ca nu suntem infestati, am decis sa ii lasam sa socializeze... pe teren neutru, cu ceva papica...
A fost dragoste la prima miroseala... Cel mic s-a napustit ca o reacheta spre Ghem, si a inceput sa i se bage in suflet, iar Ghem, ca un bun si bland domn, l-a acceptat fara probleme pe Miki sa i se bage sub blana (la propriu), doar baraindu-l un pic.



La un moment-dat s-a saturat de atata afectiune, si a dat sa plece... iar Miki... tusti dupa el.


Cand le-am dat niste patrunjel... Miki, obraznic, s-a repezit nu la gramajoara lui, ci la cea a lui Ghem, si i-a luat practic din botic jumatate din fir.

Ei... la faza asta ne-a cam sarit sufletul... insa Ghem l-a lasat in boii lui de porc... i-a cedat tot firul si si-a luat el altul.


I-am mai lasat inca vreo saptamana fiecare in cusca lui, dar scotandu-i zilnic sa socializeze... Nu s-au batut niciodata, doar baraieli din partea lui Ghem. Dupa care le-am luat o cusca mare, spatioasa, cu platforma, unde sunt foarte fericiti impreuna.
sunt cei mai buni prieteni, Miki fiind ca argintul viu, si tipator ca o cotofana, il manipuleaza pe Ghem de n-are treaba, ii fura mancarea din gura... e liderul explorarilor prin casa.
Parc-ar fi un mic golan de cartier si un "baiat bun si mare", dupa care se piteste (la propriu) ala mic cand face vreo traznaie, sau cand n-are chef sa iasa din cusca sau de sub biblioteca.
Dar in brate se placintesc amandoi... insa Miki doar pentru cateva secunde :)
Ne bucuram ca Ghem a devenit si el mai vioi, el fiind mult prea sedentar inainte (poat si din cauza ca in primele trei luni a fost foarte bolnavior- am scris si pe topic), cu o micoza rebela, si pana s-a vindecat nu prea avea voie sa se plimbe, ca sa nu contamineze toata casa, si sa se re-contamineze si el.




Si a propos de toata povestea asta, pentru cine e in nevoie donam prima cusca a lui Ghem, de cam 60 x 40, impreuna cu suportul de fan, buna pentru un pui, sau pentru luat in concediu 2-3 zile, sau pentru cei milostivi care oblojesc temporar guinezi de pripas

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde -Vlad- » 26 Iun 2013, 21:38

:lol: Ce moaca e ala mic..se vede ca e smcherut! :tease: Sa-ti traiasca baietii si sper sa ramai activa aici pe forum! :up:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde edikup » 26 Iun 2013, 22:21

activa nu am cum sa raman, fiind barbat de felul meu rofl =)) rofl

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde -Vlad- » 27 Iun 2013, 08:17

Mda...scuze :lol: .Pe aici sunt mai multe fete..deaia sunt obisnuit sa zic asa.
Rectificam:Sper sa ramai activ pe forum si sa pui poze cu baietii cat mai des :D
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 29 Iul 2013, 22:15

buna
habar nam cum funcioneaza un forum...dar voiam sa va spun ca toate pufoseniile voastre sunt extraordinare...dar nu ca ale mele :lol:
:?: voiam sa va spun ca una din fetele mele miroase sublim....nu sunt fan parfumuri...imi place doar parfumul de trandafir...dar marturisesc ca miroase atat de frumos Bella mea incat pur sisimplu as sta cu nasu in blanita ei non-stop...Ale voastre miros la fel? De ce? De unde?
Sweety, cealalta fata a mea miroase frumos...adica nare miros de animal...dar nici nu miroase ca Bella. Sunt rase diferite. Bella este american cu creasta cred...iar cealalta cred ca e corcita .

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde FlorinG » 30 Iul 2013, 00:46

Eh, eu aveam o printesa care mirosea exact ca un unicorn roz, stiu eu sigur.
Celelalte doua miros ca puii mici de gaina si da, si eu as dormi cu nasul in blana lor.

Sanatate fetelor!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde chinchi2 » 30 Iul 2013, 15:40

Porcii mei sunt baieti .Nu miros a parfum in niciun caz dar miros putin a fan.Probabil si ale tale miros de la.fan,de la altceva nu are.Ar mai fi de la talas cu arome de lamaie,mar dar nu este recomandat pt porci pt ca este toxic!Legat de fetita ta,nu are cum sa fie American crested decat daca e de la vreo crescatorie din afara si are Pedigree!Daca nu are,este un porcusor normal.

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 03 Aug 2013, 22:11

nu miroase a fan...ca doar una din ele miroase asa intens ca sa zic si nu tot timpul...vreo tri zile na mai mirosit asa puternic...doar miros de curat...in orice caz, eu e tin in casa, in dormitor si nu se simte miros de animal absolut deloc...e drept ca le fac curatenie zilnic si dezinfectare...dar doar Bella miroase asa. Cum fac sa postez si eu poze cu ele? Ca nu prea inteleg cum functioneaza forumul :( si vreau si eu sa ma laud cu pufoseniile mele :cry:
multumesc de reply la toti. :D

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde FlorinG » 03 Aug 2013, 22:46

Se explica cum sa pui poze :).

Eu nu am nici un fel de asternut cu arome si eu inteleg si vorbesc serios cand spun ca poarcele mele miros extraordinar, vorbesc momentul in care pun nasul in blana lor nu despre aerul din casa, mai ales dupa urechi. Atunci cand trece mai mult timp (cateva ore) si ele isi fac nevoile in acelasi loc mai miroase si nu-prea-bine in jurul custii.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori