Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusori?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
cmd1999
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 07 Sep 2011, 11:22
Localitate: seitin

Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusori?

Mesajde cmd1999 » 07 Sep 2011, 16:08

Va rog imi puteti spune cum sa-mi conving parinti sa ma lase sa cumpar doi porcusori de guineea si o cusca?Am nevoie de ajutor caci vreau mult sa-mi cumpar porcusori.Am citit toate informatiile de pe site dar nu stiu cum sa-i conving sa imi ia porcusori.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: va rog ajutatima

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 16:38

Buna!
Bine ai venit, te rog sa imi spui insa care sunt motivele pentru care nu vor parintii tai mai intai, ca poate au dreptate cu ceva!
Cat despre convins, nu exista o reteta, totul depinde de tine, cat de mult ii convingi ca iti doresti, poate ei cred ca vor trebuii sa se implice,de exemplu financiar sau sa ii ingrijeasca, sa le faca curat,orice animal implica timp si bani, un porcusor costa pe luna aproximativ 70 lei pe putin, o cusca de 120 cm minim pentru ca ai nevoie de doi porcuti de acelasi sex, cusca este in jur 160 lei, si mai dai pe accesorii aproximativ 100 lei.
Sa nu mai zic de alte chestii extra cum ar fi:
perie, unghiera,betadine,crema galbenele, vitamina C.
sa nu ne gandim ca este poate bonlav si atunci avem nevoie de banii pentru consult si tratament, talas care trebuie schimbat des...poate ii sperie gandul ca va fi/vor fi o grija in plus financiara poate sau poate au alte motive.....

daca ai citit presupun ca sti de ce are nevoie un porcut!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: va rog ajutatima

Mesajde irena » 07 Sep 2011, 17:41


cmd1999
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 07 Sep 2011, 11:22
Localitate: seitin

Re: va rog ajutatima

Mesajde cmd1999 » 07 Sep 2011, 21:31


Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde MaraC » 07 Sep 2011, 21:31

Daca schimbi cam la 5 zile, nu miroase :smile:

cmd1999
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 07 Sep 2011, 11:22
Localitate: seitin

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde cmd1999 » 07 Sep 2011, 21:38


Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde roseta.stoned » 07 Sep 2011, 21:40

Buna!

Daca cusca e mare, iar stratul de talas consistent, asta insemnand minim 5 cm, nu vei avea probleme cu mirosul absolut deloc! Si atunci se face si curatenia o data pe saptamana. :smile:
Pe parinti pune-i sa arunce o privire aici pe forum la imagini si filmulete si le mai spunem si noi cate ceva si gata! :lol:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 21:46

daca insa este o cusca de 1 metru, doar si doi porci eu sincer schimb la 2 maxim 3 zile, stratul gros de talas-5 cm , dar in fiecare zi iau pipi si inlocuiesc cu talas curat. miroase daca nu le faci curat, daca le faci nu miroase urat, mai rau miroase pipi de la o pisica de exemplu, dar si ei daca ii faci curat in litiera e acelasi lucru...
asa ca daca crezi ca poti sa rezisti asa cativa ani, nu o saptamana, o luna, eu zic sa le explici ca vei avea grija de ei si nu va mirosii a nimic urat, eu ii tin cu mine in camera, daca nu le-as face curat des, miroase ca in grajd....
dar ii iubim asa pisaciosi si kk-ciosi :love:

vorba lui rose, ii pui pe ei sa se uite doar la imagini si filmulete, pana cedeaza :lol: ,dar greul ramane la tine!
faci fata stai linistit/a daca vrei!
sa sti ca avem cativa copii aici, exemplu de urmat de vasta apropiata cu tine!

ps:a si nu mai da citire integrala, daca vrei sa pui in evidenta doar o fraza, pastrezi capetele frazei cele cu paranteze [....] si ce anume vrei din fraza, nu o citii integral, sau dai din stanga jos doar raspuns! :winking:
Ultima oară modificat 07 Sep 2011, 21:53 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde roseta.stoned » 07 Sep 2011, 21:52

:smile: Crisa, eu fac curat la o saptamana, uneori si la 8-9 zile, pentru ca nu am timp. Adun talasul murdar din colturi o data la doua zile si nu miroase absolut deloc. Si eu ii tin cu mine in camera si nici nu se pune problema sa miroasa si sa nu mai simt eu ca m-as fi obisnuit. Cine vine la mine, ma intreaba cum fac de nu miroase, pentru ca asta e impresia tuturor, ca miros urat.
Cusca mea are 140 cu 60... Acum na poate depinde si de porcuti si de alte variabile, dar in general, o curatenie generala la saptamana pentru o cusca de 120 in care stau doi porcuti zic eu ca este mai mult decat suficient.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

cmd1999
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 07 Sep 2011, 11:22
Localitate: seitin

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde cmd1999 » 07 Sep 2011, 21:54

Va multumesc pentru sfaturi.Multumita voua in curand va voi prezenta porcusorii mei

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde crisa24 » 07 Sep 2011, 21:55

rose ce te faci daca ai niste pisaciosi ca ai mei, beau apa cu tonele si ...........? :lol:
esti o norocoasa, dar asa este cusca mare talas schimbat mai rar=porci ferciti!

asteptam poze si sper sa reusesti sunt animale extraordinare si oricand ai nevoie de un sfat sau vrei sa vorbim ca intre "guinezi" cu mare drag! :up2:
Ultima oară modificat 07 Sep 2011, 21:57 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde roseta.stoned » 07 Sep 2011, 21:57

Cu placere copilu'! :smile: Insa gandeste-te ca sunt o responsabilitate mare! Cer atentie si timp.
In rest... pentru orice intrebare ai, ne gasesti aici! :up:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde irena » 07 Sep 2011, 22:08

si eu tot saptamanal fac curat. cusca o spal si o clatesc cu apa si otet cam la 2 saptamani.
porcutii nu miros absolut deloc. si eu ma laud cu 2 "betivi", care mereu sunt cu fanul in gurita
dupa care fug repede si beau apa. eu ii tin in living, tot cam la 2 zile adun talasul ud :)

cmd, porcutii sunt o responsabilitate mare. sunt ca si copiii, au constant nevoie de ceva nou,
pentru a nu se plictisi. te sfatuiesc sa citesti forumul si site-ul, vei gasi multe informatii utile
despre ingrijirea lor. te mai sfatuiesc sa iti formezi cu timpul si o trusa de prim ajutor.

asteptam cu nerabdare sa ne prezinti porcutii tai (ideal ar fi sa iei 2 de acelasi sex!), la topicul
Membrii despre porcusorii lor si sa ne arati poze cu el la Imagini surprinse. pentru intrebari nu
ezita sa ne scrii.

cmd1999
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 07 Sep 2011, 11:22
Localitate: seitin

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde cmd1999 » 07 Sep 2011, 22:20

site-ul si forumul le-am citit,trusa am totul este pregatit doar parintilor trebuie sa le mai explic

Nota admin:
Am sters/editat citatele la toate mesajele tale, foloseste butonul Raspuns, nu pe cel Citeaza.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa cumpar porcusor

Mesajde MaraC » 07 Sep 2011, 22:50

Un sfat : nu mai da quote de fiecare data cand vrei sa raspunsi la un mesaj. :smile:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori