Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde Ionella » 11 Iul 2011, 20:52

Eu am certat-o pe Fufu azi dimineata pentru ca la ora 6 era foarte agitata si voia afara din cusca si nu aveam cum sa o supraveghez si nu i-as mai da drumul prin casa pentru ca mi-a ros firul de la telefon :cry: si am primit eu cearta si mie ciuda ca nu mai pot sa ii dau drumul decat pe pat,oricum,voi v-ati certat copilasii?mie imi pare rau si azi am dragalit-o in continuu :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :speachless:
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde Gemon » 12 Iul 2011, 10:12

este micuta si are nevoie de companion. Neaparat adopta unul de acelas sex cu care sa poata interactiona, nu-l tine singur!

Nu e nevoie sa o certi, ii poti amenaja un loc pe podea atunci cand doresti sa o scoti din cusca in asa fel, incat sa nu ajunga la cabluri sau plante de apartament posibil otravitoare. Dupa ce ii vei aduce un partener de acelas sex si , sa poata cerceta locurile, sa poata urca pe structuri amenajate corespunzator, vei vedea cat de bine se simte. Se agita pentru ca este inconjurat de stimuluri neutre ce nu sprijina comportamentul natural, este animal social, sa ti cont de necesitatile lui si asigura-te ca ii oferi bunastare citind despre nevoile lor comportamentale.

Pupici pe nasucul lui dulce! :smile:
______________________________________
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde irena » 12 Iul 2011, 11:27

parerea mea e ca nu trebuia deschis topic nou. puteai posta la Taifas sau la Patanii :)
eu nu mi-as certa porcutii. fac parte din categoria rozatoarelor (contrar numelui de porc :D) si sunt animale curioase. e normal sa "guste" tot ce li se pare interesant. cum zicea geda, in primul rand are nevoie de un prieten de acelasi sex, cu care sa se joace (e important si pentru sanatate, in caz de boala un porcut sanatos l-ar ajuta enorm de mult). in al 2-lea rand, daca il scoti din cusca, ofera-i un spatiu in care sa alerge fara cabluri sau alte obiecte in care s-ar putea rani/ otravi in caz ca roade. poti sa ii faci un tarc, sau sa pui perne decorative pe jos :) noi de exemplu tocmai ce ne-am mutat, si momentan avem multe cabluri pe jos, care urmeaza sa le "ascundem". de aceea, in prima faza porcutii mei se plimba pe bucatarie si pe hol :)

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde crisa24 » 14 Iul 2011, 18:06

si eu ii mai cert din cand in cand :wasntme: "nu vrem scandal, scandal"......


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde cryssa » 14 Iul 2011, 23:30

si la noi se mai cearta porcii cand sunt prea porci :lol: dar la genul 'rasfatatul lu' mama,raule,..ceva chestii ironice' apoi un pupic pe botic :hearts: de m'ar fi certat si pe mine mama asa cand eram mica rofl macar acum de m'ar certa asa rofl
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde Ionella » 15 Iul 2011, 19:25

eu pe pocutza mea toata ziua o pupacesc si o dragalesc si un pupic de boticu ala scump si buzele alea sexy=P~(mor de ele)si imi place mult la ea ca are labutele din fata una roz si una neagra :heart: ,imi pare rau ca am certat-o :cry:
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde EugeniaXCalin » 11 Dec 2011, 23:50

Eu am 2 fete, Pitzi si Maya... si mereu o cert pe Pitzi, ca fura papica de la Maya, desi primesc amandoua portii egale. Si le mai atrag atentia cand le scot, si le vad pe la cabluri.
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde AVRELIANVS » 14 Dec 2011, 19:10

Eugenia iti sugerez sa nu le mai dai portii in cazul in care le pui mancarica in boluri separate.Porcutii sunt precum copii,vad ceva mai bun la celalalt chiar daca e la fel.Eu le pun mancarica pe o suprafata circulara, sa zicem ,astfel incat daca uneia dintre fete i se ia bucatica de la gura ,ea sa poate alege fara a se certa.Asa cand fiecare e cu bolul ei ,pune stapanire pe el si orice tentativa de sustragere se soldeaza poate cu o cearta,stiu ca asa faceau la inceput cand le puneam legumele in boluri.Mancarica speciala(Cavia Crispy) le-o las intr-un bol tocmai pentru ca aceea nu trebuie sa fie la discretie si drept urmare le incurajez sa manance ponderat .De certat nu le-am certat dar am aplicat metoda lor de a stabili ierarhia la inceput cand m-a capsau,adica le-am ciupit de ceava usor,de atunci sunt niste ingeri .Bine sunt ingeri 5 minute dupa pieptanare ca apoi se fac dracusori de la alergat,le sta blanita in toate partile .
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde EugeniaXCalin » 22 Dec 2011, 14:54

:lol: cu ce le piepteni?
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde AVRELIANVS » 23 Dec 2011, 12:31

Le pieptan cu un pieptene cum este cel ilustrat in mesajul postat de Bia:
Il gasesti la raionul de catei/pisici deobicei.Eu l-am luat de la Max Pet Militari .Daca te duci acolo,vei gasi in zona caselor de marcat astfel de piepteni la 13 lei parca ,ceva de genul asta.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde irena » 23 Dec 2011, 21:58

aur, eugenia nu e din bucuresti :lol:

eugenia, in functie de unde te afli:
in viena gasesti cam in orice pet-shop (asa se gasesc in germania, viena sigur e "la acelasi nivel"
in baia mare poti sa te uiti in mall (nu mai stiu cum se cheama, dar anul trecut era singurul). sus
la etaj exista un pet shop destul de mare. ultima data cand am fost (acum 1 an) erau destul de bine
aprovizionati, s-ar putea deci sa gasesti.

Avatar utilizator
Valentina Dascalu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mai 2014, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Mamici de purcei,v-ati certat vreodata bebeii?

Mesajde Valentina Dascalu » 14 Mai 2014, 21:44

Eu nu mi -am certat niciodata porcusorul in 5 ani. Mi-a ros sandale, papucii, cablul de laptop, de telefon.Am iubit-o neconditionat


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori