Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cat de mult iubiti porcusorii de guineea?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Iun 2008, 09:06

Ii iubesc
33
49%
Ii ador
29
43%
Asa si asa
1
1%
Mult
4
6%
Putin
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 67

AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 07 Mai 2011, 00:15

ok, multumesc maria.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde irena » 07 Mai 2011, 12:23


AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 07 Mai 2011, 14:40

Am gresit eu cand m-am exprimat, ii am luat ceva special de apa uitati cateva poze cu noile accesorii/un mic loc de joaca si cu unul din cateii mei (cel cuminte si care ma asculta, cu celalalt nu as avea tupeu sa il las asa aproape)
Casuta, confectionata dintr-o teava de 11cm diametru am vospit-o si miroase a vopsea inca, am pus-o in talasul vechi al piticului sa ii traga mirosul de vopsea.
Vizavi de relatia catel (Neo, metis de ciobanesc german cu rottwailer in varsta de 1 an si 10 luni)- soricel (jimmy) jimmy nu se sfieste prea mult daca nu face miscari bruste Neo, nu se sperie de el, catelu il mai linge , ar putea sa dauneze, sa stiu sa nu ii mai las "impreuna" sa zic asa.

Poze:

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde cristisz » 07 Mai 2011, 15:17

ideea cu vopsitul nu-mi prea surande atata vreme cat nu stiu ce contine si exista posibilitatea sa roada si sa inghita ceva toxic
tot mai buna o casuta (fara podea, doar pereti) chiar si din OSB si impregnata cu ulei de in
cat despre tandreturi canine, nu vreau sa jignesc patrupeda latratoare (pe care o salut cordial), dar exista posibilitatea de agresiune (am eu doua si n-am curaj sa le fac cunostinta cu porcimea); nici linsul nu stiu daca e bun

incet, incet o sa faci tot ce trebuie ca jimmy sa fie un porc fericit si rasfatat
si noi tot din sfaturi si experiente ale altora am invatat
poza cu copiii mei

AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 07 Mai 2011, 15:28

de agresiune nu este vorba, imi cunosc cainele si reactiile lui fie ca sunt pozitive sau negative, de fel este foarte curios, sta si il priveste muuult timp pe jimmy si cu greu il dau afara din camera :)).
vreau sa ii fac o casuta mai mare cumva, momentan e in proiect, ma gandesc, si sa ii aduc un prieten.
vizavi de relatia mea cu el, devine tot mai increzator in mine, nu se mai sperie asa repede, si cand il tin in pat langa mine se baga cumva as cu capul in mana mea.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde cryssa » 07 Mai 2011, 17:36

mai bine nu il mai lasa pe cutzu sa il linga pt ca oricat de mult am avea noi grija de ei, cateii tot au microbi in botic. multi pupici la porcusor si la catelusi :)
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

AlinArts
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mai 2011, 01:02
Localitate: Bucuresti

Re: Jimmy&Alin

Mesajde AlinArts » 08 Mai 2011, 11:25

Ei bine m-am hotarat sa maresc cusca, poate si un etaj, si sa achizitionez un porcusor de la crescatoria inka, as vrea un sheltie.
Jimmy al meu cred ca este angora sau peruvian, nu am inteles eu foarte bine care este diferenta dintre cele doua rase, si chiar daca nu ma intereseaza ca este metis sau de rasa, este al meu si asta e important il iubesc asa cum e.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Jimmy&Alin

Mesajde irena » 08 Mai 2011, 14:45

ma bucur foarte mult ca te-ai hotarat sa ii aduci un partener :) iar Inka e o alegere foarte buna!

sincer nici eu nu as lasa porcutii cu un catel - poate vrea catelul sa se joace si il prinde putin cu dintii, ceea ce pentru porcut nu va fi foarte placut.... parerea mea...

cartea junglei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 28 Mai 2011, 15:45
Localitate: cluj napoca

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde cartea junglei » 10 Iun 2011, 14:17

Am revenit....sper ca postez la locul potrivit.
Dupa 2 saptamani de convietuire, porcutii incep sa se adapteze. Am urmat sfaturile voastre, am scos casuta si am lasat hamacul pe care-l folosesc pe post de casuta. Incep sa se obisnuiasca, mai ies de sub hamac si cand suntem noi prin preajma, stau la mangaiat ....:)
Dar...avem probleme cu mancarea. Dupa 2 saptamani clasamentul mancarii e cam asa:
1. pe locul 1 la egalitate castravetele si mararul....cand au dat de marar am crezut ca nu le ajunge casuta de atatea pop-cornuri :)
2. pe locul 2 salata verde, iarba prospata si patrunjelul
3. morcovelul
In schim tratam cu indiferenta totala orice fel de fruct ( si am incercat cu piersica, mar, para, capsune, cirese.......) , ardeii, dovlecelul asa ca din acest punct de vedere nu stam foarte bine :( Maine incercam conopida si brocoli dar nu prevad un rezultat satisfacator.
De asemenea maine e ziua de facut curatenie....vreau sa incerc paturica flece, deja am cumparat-o si pare de buna calitate, am spalat-o, limpezit-o cu otet. Sub paturica ma gandeam sa pun paturici pentru bebelusi si talas.....daca aveti alte sugestii, va rog din suflet sa le impartasiti si cu noi :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde irena » 10 Iun 2011, 16:48

nu papa alte alimente pentru ca nu le cunosc. da-le timp sa se obisnuiasca. si noi am avut la inceput probleme cu anumite legume insa acum le papam fara probleme. ideea e ca meniul sa fie cat mai variat, e bine pentru sanatatea lor si asa ii inveti sa nu fie fitosi.

legat de asternut, eu sunt adepta talasului. mi se pare f ok pentru ei. bine, pentru mine mai putin, avand in vedere ca dau cu matura si farasul pe langa cusca la fiecare 15 minute :)

poti sub paturica sa pui vet-pad, sunt scutecele pentru catei, absorb foarte bine. daca pui talas, nu inteleg rostul paturicii :)

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde Lili » 10 Iun 2011, 17:32

Nu pune talas sub paturica! Se agata de paturica si ai sa boscorodesti de toti banii pana o cureti.
Cand foloseam fleece aveam primul strat scutecele happy, deasupra un prosop si la suprafata fleece. Si era ok.

Eu insa am revenit la talas. Mi se pare ca din punct de vedere al retinerii mirosului, nimic nu bate la puncte talasul.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde biancadumy » 10 Iun 2011, 17:36

Da,si eu sunt total de acord cu Lili in priginta talajului :up2:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

cartea junglei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 28 Mai 2011, 15:45
Localitate: cluj napoca

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde cartea junglei » 13 Iun 2011, 16:13

Multumim de sfaturi. Deocamdata ramanem la talaj :)
In legatura cu alimentatia am repurtat o mica victorie....papam sfecla rosie :)) nu ne inghesuim dar nu e rau.

Imi spuneati sa am rabdare cu legumele, dar asta ce inseamna? Ar trebui sa le da dau de exemplu ardei iar daca nu papa sa nu le dau altceva? Sa ramana doar cu fan si apa? Sau cum ar trebui procedat? :?:

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde cryssa » 13 Iun 2011, 16:15

eu asa fac cu bechy
dar..in privinta porcutului nu am facut asa niciodata pt ca l-am rasfatat peste masura si nefiind experta in domeniu niciodata nu am incercat ce nu stiam
oricum daca are fan la indemana nu moare de foame cateva ore
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde irena » 13 Iun 2011, 17:09

eu asa i-am invatat pe ai mei sa pape cam tot (mai putin broccoli si zucchini...). le dai ardei, iar daca nu il papa il scoti dupa jumatate de ora si le lasi doar fan si apa. la masa urmatoare le dai altceva, castravete sau alta leguma.


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori