Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cat de mult iubiti porcusorii de guineea?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Iun 2008, 09:06

Ii iubesc
33
49%
Ii ador
29
43%
Asa si asa
1
1%
Mult
4
6%
Putin
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 67

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde khaos » 09 Apr 2012, 16:09

Despre laudat cu porcii gasesti la Imagini surprinse o gramada de poze, ori vezi si la Filmulete hazlii ;)
Bine-ai venit!

Maria are 3 porcusoare, dar ni le arata cam rar :tease: Asa-i Maria?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde maria » 09 Apr 2012, 16:11

am ramas fara incarcator de baterii pt ap foto
o sa imi cumpar cat de curand :D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde khaos » 09 Apr 2012, 16:14

Cum erai tu cu scuza in buzunar :tease: Vezi ca poti cumpara baterii normale, daca cu incarcatorul merge mai greu :D
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

angelique95
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 09 Apr 2012, 15:14
Localitate: Constanta

Re: sfaturi-informatii generale despre porcuti

Mesajde angelique95 » 09 Apr 2012, 16:23

mda aveti dreptate, mai bne mai astept 2-3 saptamani si cumpar 2 , ca la mn e problema cu banii ca am 16 ani si tre sa strang banii din "pensia" mea pentru scoala:)) si maria nu ai scuze, vreau si eu sa iti vad comorile

ups am spus "cumpar", greseala mea, am uitat ca ii voi adopta :smile: dar m.am gandit ca tre sa strang bani pt o cusca mare, jucarele etc etc:)) macar daca ii iau sa le ofer ce e mai bun :heart:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde irena » 10 Apr 2012, 01:04

In primul rand bun venit pe forum.
Pe langa ce ti-au spus fetele, vreau sa iti mai dau un sfat - Daca tot te-ai hotarat sa mai
astepti si sa iei direct 2 porcuti (ceea ce e foarte bine), profita de timp sa citesti site-ul
de la cap la coada, ca atunci cand iei porcutii sa fii cat mai bine informata. Sunt animale
usor de ingrijit, insa trebuie cunostinte. Pe site gasesti toate informatiile despre cresterea
lor, iar cu forumul poti aprofunda.

bizu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 02 Mai 2013, 20:18
Localitate: bucuresti

Re:SUGESTII .HRANIRE.

Mesajde bizu » 03 Mai 2013, 16:34

buna, sunt maria si dupa cum spune calculatorul si cea mai noua membra gemon si as avea rugamintea sa imi puteti da niste sfaturi legate de porcusori , pentru ca eu de abia l-am achizitionat pe bizu care are numai 2 luni si vreau sa fac totul perfect ca sa aiba o viata cat mai longeviva. as vrea sa imi spuneti ce sa ii dau de mancare(daca trebuie sa ii dau legume/fructe , daca trebuie sa fi deshidratate , precum si, daca trebuie sa ii iau apa in timp ce ii dau fructe/legume;de asemenea daca mi-ati putea recomanda o dieta si daca ar trebui sa ii dau niste suplimente alimentare(ii pun deja in apa picaturi de vitamina c de porcusori luata de la animax).sper sa imi poti recomanda si un medic veterinar la care sa apelez pentru ca as vrea sa merg sa ii fac un control.mai am o singura intrebare:pe fundul custii ce ar trebui sa pun talas sau bucati de hartie speciala(sugestii) si ar trebui sa mai iau un porcusor ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi , sugesti si orice altceva doriti sa impartasiti cu mine.


MARIA si BIZU :heart:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde khaos » 24 Mai 2013, 14:36

Nu stiu daca de cand ai postat ai frunzarit putin si forumul. Daca ai facut-o, atunci in mod sigur ai gasit raspuns la toate intrebarile tale. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

o-tina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2013, 18:55
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde o-tina » 09 Oct 2013, 19:00

Buna,

Ma numesc Tina si am primit de cateva zile doi porcusori minunati: Nala si Baloo. Din cate am reusit sa-mi dau seama Nala (ea) are in jur de 1 luna iar Baloo (el) aproximativ 2. Inca nu sunt cei mai buni prieteni dar nu se cearta. Problema mea e ca, dupa ce am tot citit articole si post-uri am inteles ca nu e tocmai bine sa o tin pe Nala langa el pentru ca poate ramana insarcinata. Nu stiu ce sa fac :( ma puteti ajuta va rog? Imi sunt foarte dragi si nu vreau sa pateasca ceva :cry: .

Multumesc mult!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 09 Oct 2013, 20:15

Nu risca viata femelei, bine e sa o separi de mascul, punand o gratie intre ei sau tinandu-le custi separate, alaturate, pana gasesti un stapan iubitor pentru unul din ei. Ofera unul din ei spre adoptie, si adopta unul de acelas sex cu cel pe care doresti sa il pastrezi. Recomandam sa se tina doi de acelas sex, deoarece este cea mai buna alegere, castrarea masculului fiind un factor de risc, vezi viewtopic.php?f=4&t=1639

Avem cateva topicuri pe aceasta tema:



o-tina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2013, 18:55
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde o-tina » 10 Oct 2013, 07:18

Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid! Problema e ca nu stiu pe care sa-l dau spre adoptie..amandoi ne sunt foarte dragi si mie si sotului meu. Sper sa putem lua o decizie cat mai curand. Ma gandeam la castrarea masculului, dar din cate am citit e foarte periculos :(

Dimofte.Mihaela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mai 2017, 11:47

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Dimofte.Mihaela » 22 Mai 2017, 11:52

Buna ziua,am si eu un porcușor care saracutul a răcit ,am fost astăzi cu el la veterinar ,i s a făcut doua Injecții ,una cu antibiotic ,alta cu vitamine dar tot nu are pofta de mâncare,oare mai are vreo șansa de supraviețuire având in vedere ca e deshidratat saracutul?maine am sa merg iar la doctor dar o sa ii facă același lucru ...ce pot face eu oare sa il ajut ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 24 Mai 2017, 21:44

Inapetenta este un simptom a mai multor boli, pe langa tratamentul facut / prescris de medic porcusorul bolnav trebuie hranit cu seringa, altfel nu doar se deshidrateaza, pierde si mai mult interesul fata de hrana, flora intestinala se degradeaza si pana la urma moare. Cand este bolnav, porcusorul refuza hrana, vezi cum se procedeaza in acest caz, la viewtopic.php?p=122756#p122756 si
viewtopic.php?p=117252#p117252

Informatii despre antibiotice vezi la http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Porcușorul meu este deshidratat ?

Mesajde Ioana Derius » 23 Mar 2020, 14:00

Buna ziua ! Sunt noua aici.... sper ca scriu unde trebuie..
Am o porcusoara de guineea pe nume Sara , în vârsta de aproximativ 3 ani. Am observat ca Sara nu bea aproape deloc apa . Sticluțele cu apa sunt încă pline de aseară... Mănâncă bucatele de castravete puțin , si doar atunci când ii pun eu la gura. Coloana ei este mai ridicată decât cea a celeilalte porcusoare pe care o am . Iar atunci când ii pun Sarei mâna pe coloana , ii pot simți coastele. Ea a mai avut o problema la dințișori. I s au rupt cei de jos si am ajutat o eu sa mănânce . Acum i au crescut la loc. Se simte bine , aleargă , mănâncă fan si bobițe si este destul de plinuță . Nu as vrea sa merg la veterinar .Nu mai am încredere in ei . Am pierdut un porcușor din cauza lor si chiar nu vreau sa se repete . Ma puteți ajuta cu un sfat ? Este deshidratata ? :( :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 23 Mar 2020, 14:51

Prinde-i usor pielea, tinand o mica perioada intre degete, in mod normal trebuie sa isi revina imediat. In cazul in care pliul format de ciupitura persista, adica ramane un moment in pozitia in care ai strans, are nevoie de hidratare. In acest caz ii poti da ceai de afine, cimbrisor sau salvie fara zahar, sau daca ii place ceva zeama de legume proaspat stors, ducand zilnic de cateva ori si ciocul de la adapatoare mai des la gurita, sa simta ca de acolo curge apa. In deshidratare severa porcusorul are nevoie de ajutorul unui medic.
Vezi cum o poti stimula sa bea apa, la http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa
Avem si un topic pe aceasta tema, citeste mesajele de la

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 23 Mar 2020, 15:26

Sara nu este deshidratata! Eram foarte panicata ! Va mulțumesc ! Când a avut diaree tot pe forum m am uitat si acum este bine ! :D :thanks:

insa, ma cam îngrijorează coloana ei..... este normal sa fie mai ridicată ? :speachless:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori