Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cat de mult iubiti porcusorii de guineea?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Iun 2008, 09:06

Ii iubesc
33
49%
Ii ador
29
43%
Asa si asa
1
1%
Mult
4
6%
Putin
0
Niciun vot

Voturi totale: 67

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 23 Iul 2009, 21:04

Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Kmytza11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Kmytza11 » 23 Iul 2009, 21:40

ador_mita
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ador_mita » 23 Iul 2009, 22:40

si eu garantez!

cand era Emi singurica, o zi intreaga a stat cu sfecla in farfurie si nici nu s-a atins de ea.
seara cand am venit acasa era lihnita, ar fi mancat si pietre(dar nu sfecla).

acum se intrece cu piticoata de sora'sa si isi fura de la una la alta feliutele de sfecla pana nu mai ramane nimic in farfurie.
la fel se intampla si cu alte legume/fructe pe care nu prea le manca decat cand vedea ca nu are alternative.

uite, aici mananca papaya. si alta data cand i-am dat nici nu s-a atins de ea.
"Imi plac porcii.
Cainii ne privesc de jos. Pisicile ne privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali." (Sir Winston Churchill)

negrutza
Membru
Membru

Mesajde negrutza » 24 Iul 2009, 21:56

doaaaamne cat de dragute sunt. imi vine sa le pap din poze !!! :) Te rog sa le pupi din partea noastra pe amandoua :)

Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Crissi » 25 Iul 2009, 01:06

Ce frumos papa ele papaya!
Dar de unde ai luat-o?
:X:X Tessy and Chaby :X:X

ador_mita
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ador_mita » 25 Iul 2009, 01:32

stau aproape de un kaufland si la ora la care vin de la lucru in piata sigur nu mai am sanse sa gasesc ceva. de obicei tati face piata ziua si cumpara legume si fructe pe care le poate recunoaste usor, iar eu seara mai dau o fuga prin kaufland si cumpar inca ceva sa avem de papa. cred ca se gaseste cam in orice fel de supermarket. :nodding:

prima data cand am cumparat era cam verde, abia am putut sa pap. nici nu stiam la ce sa ma uit cand il aleg. a doua oara am pus mana pe cel mai galben din toata ladita, si a fost bun. i-am dat si bestiei dar m-a refuzat.

cand a venit in lumea noastra si piticoata, pentru ca stiam experienta cu sfecla, am zis ca merita sa incerc si a doua oara. si a functionat. :eating:
cu telina ma cam refuza amandoua, dar nu ma las batuta.
maine (adica azi, ca iar e noapte) o sa incerc pentru prima data pepene rosu. mi-am propus sa le fac poze. :cool:
"Imi plac porcii.

Cainii ne privesc de jos. Pisicile ne privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali." (Sir Winston Churchill)

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 27 Iul 2009, 19:17

Mofturosi mai sunt pufosii astia ....Roger nici nu vrea sa auda de dovlecel, telina sau ardei gras. In schimb ar face moarte de om (daca ar putea) pt morcovel, castravete sau pepene rosu! Ma gandeam sa incerc si pepene galben, oare au voie?
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 27 Iul 2009, 19:32

eu nu le-as da foarte mult pentru ca este diuretic in primul rand si in al doilea s-ar putea sa aibe prea mare concentratia de zaharoza indicata pentru ei

Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Crissi » 27 Iul 2009, 19:35

Mai putin pepenel rosu...E cam suculent..
:X:X Tessy and Chaby :X:X

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 27 Iul 2009, 19:38

In nici un caz mult, doar asa de gust un patratel micut. Si eu ma gandeam ca e dulce dar mai variam si noi putin meniul. Inca nu am incercat chiar toate legumele din lista dar multe nu prezinta interes pt ei si ne limitam la cateva pe care le tot rotim la infinit. Grea problema cu mofturile lor...
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 27 Iul 2009, 19:47

fiore6 vad ca ai scris doar de un porc Roger :lol: sa inteleg ca nu ai doi?
asta ar putea fi problema..porcii cand sunt singuri sunt mult mai mofturosi..daca sunt in 2+ intra mentalitatea de "adica..el/ea papa si eu nu?"
Sienna mea nu manca nici jumatate din ce mananca acum de cand a venit micuta Alice in camin

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 27 Iul 2009, 20:02

Cunosc povestea si peste 3 sapt ne va veni un partener de 1 luna. Mai avem de asteptat putin. Insa cred ca si caldura e de vina. Cu toate ca locuiesc la parter si este mai racoare ca la etajele superioare totusi sunt 30 grade, iar ei sunt obisnuiti cu max 20-25. Ma bucur ca mananca multe legume, mai nou am descoperit ca e innebunit dupa radacina de patrunjel. Faptul ca mananca hrana proaspata, iarba, fan si apa inseamna ca e ok. Excesul caderii parului il combatem cu vit C 3 pic pe zi, chiar daca nu am reusit sa gasesc pic Beres. Suntem la a5a zi de tratament si deja se cunoaste. Peste cateva zile facem 6 luni si avem deja 825 grame. E bine, nu?

Kmytza11
Membru Junior
Membru Junior

Fan

Mesajde Kmytza11 » 12 Aug 2009, 11:35

Eu primele zile am intrat in panica ca nu manca fan.. :suicide:
insa acum mananca, e okey insa apica bea foarte putina fata de cat ma asteptam sa bea..in rest e f mancacios :up2:

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 13 Aug 2009, 08:51

Eu sfatuiesc pe toti cei care nu au posibilitati/spatiu/timp sa nu isi ia 2 porculini de sexe diferite.Eu,spre exemplu,am facut o greseala imensa,cel puttin asa consider,sa fac acest lucru.M-am simtit depasita si am luat decizia de a dona baiatul pentru ca nu aveam posibilitatea si spatiul necesar achizitionarii altor 2 porcuti,pentru fiecare sex cate unul.Sper ca acum,cand are un partener cu 4 zile mai mare si un spatiu destuuul de mare,o stapana draguta si iubitoare sa fie fericit si sa traiasca 1000 de ani. :cry: Am adormit plangand,sperand ca nu crede despre mine ca nu l-am iubit.Chiar si acum plang.:((((((((
Gabriela

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 13 Aug 2009, 09:05

Gabriela, nu iti mai face probleme de acest gen si nu mai varsa atatea lacrimi. imi imaginez ca trebuie sa fie foarte greu pentru tine, dar ai facut ceea ce era corect sa faci. multi nu au acest curaj, iar la tine acest lucru e de apreciat. avand in vedere ca porcutul va avea un partener de joaca, nu trebuie sa iti mai faci ganduri negre. pentru el, e mai bine asa.

Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”