Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 11 Noi 2012, 20:48

E posibil sa se fi speriat cand am dat cu aspiratorul? Cred ca sta s-a intamplat... De obicei il mutam in alta camera cand aspiram, dar ieri am uitat.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu porcusor

Mesajde khaos » 12 Noi 2012, 13:23

Mai mult ca sigur s-a speriat cand ai dat cu aspiratorul, ei sunt sensibili la zgomote puternice, iar aspiratorul sigur face parte din ele.
Desigur, e posibil sa fie agitat si din alte motive, sau poate sa interpretezi tu gresit ce face el. Poate pur si simplu alearga, se misca, face salturi. Asta poate fi de bucurie. Si pe porcusorii nostrii ii apuca din cand in cand alergatura in cusca.
Daca are o cusca mica, bine e sa-l lasi mai mult sa alerge in afara ei. Are nevoie de miscare, ca noi toti. Insa ingradeste-i un spatiu, nu-l lasa in toata camera, pentru ca e posibil sa se bage dupa mobila sau sa roada cabluri (ceea ce e este periculos). Asa ca fa-i un spatiu pentru el in care sa-i pui cateva accesorii ca sa se poate ascunde, daca simte nevoia. Mai e cazul sa zic ca ar fi bine sa ii iei un partener de acelasi sex? Un porcusor singur are un cu totul alt comportament decat un porcusor cu un partener de viata. Ei sunt animale foarte sociabile si au nevoie sa simta un alt porcusor alaturi; chiar daca tu ai grija de el si ii acorzi mult timp, nu esti un porcusor cu care sa vorbeasca si cu care sa se joace.
In ultimaul rand, ai grija cu ziarele (ai spus ca l-ai pus in cada, pe ziare) - sunt foarte toxice pentru ei! Recomandarea mea ar fi sa folosesti paturici absorbante. Se gasesc la farmacii sau in supermarketuri si sunt clar mult mai eficiente decat ziarele.

PS: ca sa ne edificam asupra agitatiei, incearca sa-l filmezi si sa ne arati.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 14 Noi 2012, 21:12

Multumesc! Acum s-a mai calmat si , in timp ce manca un castravete m-a lasat sa il mangaii. La inceput s-a vazut ca i-a fost frica, dar a ales castravetele. Este ca un proces prin care il imblanzesc din nou, dar acum macar stiu ca voi reusii. O cusca si un prieten pentru el sunt prioritatea mea numarul 1. Sper sa reusesc sa o rezolv luna asta. Eu depind mai mult de parinti, dar ei ma ajuta cand le cer. Ma gandesc pentru cusca, ca sa fie mare dar sa nu ocupe mult spatiu sa iau un raft de la bricostore, dar nu stiu daca sa fie de lemn sau plastic sau daca nu este toxic pentru ei.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Axelandralexis » 15 Iul 2013, 13:23

Salut,

Am primit doi procuti,Picolino si Pedro, acum o saptamana jumatate si amanoi au cam 1 an.Nu prea stiu cum sa ma ocup de ei si am nevoie de cateva sfaturi pentru inceput.
Sunt o mare iubitoare de animale si de aceea vreau sa ii vad fericiti ca tare scumpi mai sunt.
Iata care sunt problemele mele:
1. Nu stiu cand chitaie de placere sau de foame, ori de nemultumire. Atunci cand le este foame am observat ca intr-adevar,sunetul este mai ascutit,dar mai chitae si cand ii iau din cusca,Picolino chitaie de exemplu cand Pedro mai sare pe el insa nu este niciodata agresiv,doar se ciocnesc precum doi tauri,sau mai chitaie de asemenea cand abia se trezesc chiar daca au mancare si fan si apa.Cum imi dau seama daca intr-adevar au nevoie de ceva sau doar sunt fericiti?
2. Le dau drumul in fiecare zi prin casa,la ora 3 dupa-amiaza si seara pe la 8,insa nu stau mai mult de 5 minute afara si incep sa se catere pe cusca,ca si cum ar dori inapoi,iar daca nu ii bag in cusca nu fac decat sa se ascunda.Poate de cateva zile au prins un pic de curaj si au inceput sa mearga mai departe de masuta de cafea sau de casuta lor.Popcorn inca nu fac din pacate :(.Pedro este un pic mai retras,el s-a obisnuit mai greu cu mine si cu noua casuta si de fiecare data cand aude vre-o miscare in casa fuge manancand pamantul inapoi la adapost
3.De fiecare data cand ii scot afara din cusca isi fac nevoile pe unde le nimeresc si nu stiu ce sa le improvizez pentru ca parchetul meu sa nu aibe de suferit :D.In pat nici nu incape discutie sa ii pun mai mult de 3 minute pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu o balta mica :).

Deci ce ma sfatuiti sa fac in aceste situatii?
Cu mancarea m-am lamurit,tot de aici de pe site.
Cusca o au de 1m/50 m.
Ce altceva sa le mai ofer pentru a-i sti fericiti?

Va multumesc

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde khaos » 15 Iul 2013, 14:28

Salut si bine-ai venit!
In primul rand o sa te intreb de mancare, ca e cea mai importanta :D Zici ca te-ai lamurit - cum le dai sa pape? Ei pot sa fie cersetori si sa chitaie cand au o punga fosnind, sau usa de la frigider, dar nu trebuie sa cedezi si sa le dai tot timpul. Trebuie sa aiba un program cat de cat fix de masa.
Deci chitaielile pot fi de cerseala, pot fi vorbarti, pot sa se certe sau sa discute intre ei :D
Cand le dai drumul prin casa, ori cand ii iei in brate, incearca sa ii iei inainte de masa. Altfel, daca i-ai hranit, evident ca vor pipili si vor face toate cele peste tot :D Cand ii scoti, le poti amenaja un spatiu mai maricel, ingradit pt ei, iar pe jos poti pune paturici absorbante pt bebelusi. La fel merge si pe pat. Si astfel nu mai murdaresc in casa ;)
Daca ii ai de putina vreme, e normal sa fie mai speriosi, sa se ascunda. Ei oricum sunt animale fricoase, ai grija sa nu faci zgomote puternice in apropierea lor. Ca sa va imprieteniti mai bine si mai repede, incearca sa le dai cate ceva bun de papa de fiecare data cand ii iei in brate, incearca sa le vorbesti bland, sa se obisnuiasca cu vocea ta.

Sper ca te-am lamurit cat de cat, am scris un pic in graba mesajul :D
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Axelandralexis » 17 Iul 2013, 12:03

Au apa si fan in permanenta in cusca.Le dau de mancare dimineata inainte sa plec la munca,adica pe la ora 8 si apoi cand ma intorc,adca pe la un 3 si inca o data seara pe la 8.De asemenea in permanenta au si graunte de la Vesel din care mananca numai cand vor.
La micul dejun le dau morcov sau telina ori castravete,si apoi inainte sa ies pe usa le mai dau cateva fire de marar si patrunjel.
La pranz mananca la fel si anume unul din cele 3 alimente insotite de cateva frunze de salata,dar asta nu in fiecare zi.
Seara mancam o bucatica de mar,sau caisa,uneori chiar si castravete.
Despre chitaieli,m-am cam lamurit.Picolino chitaie incontinuu,mai ales cand il iau in brate,desi el este mai curajos decat Pedro.De asemenea mai chitatie cand este Pedro in apropiere,deci cred ca se cearta sau vb.
Si apropo............Picolion a inceput sa il calareasca pe Pedro si se cam incaiera.Este prima data cand face asa.Pana acum am crezut k Pedro in bate pe Picolino insa azi de dimineata am avut surprinderea sa vad ca este exact invers.
Nu se bat pana la sange dar il fugareste pe bietul Pedro iar cand il orinde la inghesuiala il calareste,k pe o femela. :D.
Are nevoie de o domnisoara si nu imi dau eu seama?

Va multumesc

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde khaos » 17 Iul 2013, 14:37

Calareala inseamna dominare, ii arata cine e seful.

E bine ca le dai 3 mese pe zi. Seminte (mancarica speciala) insa ar trebui sa le dai numai dimineata, cam o lingura/porc. Si eventual nu chiar in fiecare dimineata, ci de cateva ori pe saptamana, altfel se pot ingrasa cam mult. Ca si recomandare, eu aleg numai mancarica de la Versele Laga, ai mei sunt in special pasionati de Cavia Complete.

Meniul incearca sa li-l dai cat mai variat, nu doar o categorie de alimente la o masa, si apoi o alta categorie la alta. :) Uite, de pe te mai poti inspira, daca vrei sa arunci un ochi. Salata nu as recomanda-o, nu contine vitamine ori ceva folositor, ci doar apa. Pe termen lung si in cantitati mari poate dauna.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Axelandralexis » 17 Iul 2013, 14:56

Multumesc chiar m-a ajutat topicul pe care mi l-ai dat.
Am sa ma duc sa la cumpar astazi domnilor cate ceva sa le mai schimb alimentatia. :D
LEgat de mancarea uscata,nu mananc atat de mult,doar cand raman fara cea proaspata si de aceea le-am pus sa aibe.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde khaos » 17 Iul 2013, 17:12

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Axelandralexis » 18 Iul 2013, 09:55

Pai le dau doar un singur aliment dimineata pe langa verdeata zilnica (marar si patrunjel). :smile:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde khaos » 18 Iul 2013, 11:04

Nu doar dimineata, ci la fiecare masa in parte trebuie oferit un singur aliment. :)
Vezi ca, din cate stiam, patrunjelul in cantitati mari si pe termen lung nu face prea bine. Parca era ceva legat de cantitate mare de calciu..? :speachless: Cred ca gasesti daca sapi un pic pe forum.
Poti incerca sa le pui si grau verde la incoltit, o sa vezi ca le va placea mult.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Axelandralexis » 18 Iul 2013, 11:10

Eu citisem ca patrunjelul este bun pentru ca are vitamina C.
Am sa le dau mai putin in acest caz.
Eventual il alternez cu frunza de telina si am sa le dau o data la 2-3 zile.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde khaos » 18 Iul 2013, 11:50

Da, este bun intr-adevar. Dar nu e bine sa oferim in exces un aliment, trebuie alternat, un pic din asta, un pic din ailalta, ca sa primeasca o alimentatie completa. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Alina Alynutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 05 Sep 2013, 21:43
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Alina Alynutza » 05 Sep 2013, 21:49

Buna
Referitor la problema ta eu am aceasi problema cu Pufi o am de o saptamana in ultimul timp se scarpina foarte foarte mult... la fel ca si tine are o cojita.... am fost la veterinar mi-a zis sa ii schimb talajul este posibila o alergie, o am tot de la un pet-shop.... problema mea este ca se scarpina doar cand este in cutie... cand o pun in pat sau pe jos nu se mai scarpina si in plus de asta azi dupa vizita la vet i-am schimbat si talajul

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde khaos » 11 Sep 2013, 18:44

Ce fel de talaj folosesti? Daca este din cel cu arome, nu este bun pentru porcusori.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori