Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
melaniadelia1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Sep 2013, 08:57
Localitate: Piatra Neamt

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde melaniadelia1 » 12 Sep 2013, 09:12

Buna !:)
Ieri mi-am luat si eu primii porcusori de guinea si sunt super simpatici , as sta sa ma joc cu ei toata ziulica. :heart: Am o fetita si un baietiel ( Pegy si Perrie , frati) si voiam sa stiu daca trebuie castrati. AM inteles ca daca sunt 2 masculi deexemplu se bat daca nu sunt castrati. Se aplica si la frate si sora? Pentru ca azi dimineata se impingeau unul in altul si parca dadeau sa se muste. Se bateau sau doar se jucau?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde maria » 12 Sep 2013, 09:49

sa iti traiasca porcusorii, sa va bucurati unii de altii 1000 de ani

daca sunt de sexe opuse trebuie separati imediat
incepand de la 4 saptamani porcuta poate fi gestata.
nu te sfatuiesc sa castrezi masculul. in piatra neamt nu exosta medic care sa se priceapa la porcusori si risti f mult sa ramai fara el. ei sunt f sensibili
si apoi nu vad de ce sa chinui masculul, nu e vina lui ca s-a nascut baiatel.
cel mai bine ar fi sa donezi unul din ei si sa iei inca unul de acelasi sex cu cel pe care l-ai pastrat
masculii pot trai impreuna bine mersi, sunt multe persoane pe forum care au 2 masculi
eu am avut fete si tot se bateau
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
melaniadelia1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Sep 2013, 08:57
Localitate: Piatra Neamt

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde melaniadelia1 » 12 Sep 2013, 10:29

Aha. Multumesc mult de sfat :) :D

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde MaraC » 12 Sep 2013, 11:30

Eu am 2 perechi a cate 2 masculi care se inteleg super :)

Io Clio
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Noi 2013, 16:26
Localitate: Braila
Contact:

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde Io Clio » 05 Noi 2013, 17:27

Mi-am luat un porcusor acum o luna si s-a ingrasat 200g. Este notmal??
:lol:

Acum o luna l-am luat pe Antonio, vel mai scump porcusor din lume. Zoomania nu avea prea multi porcusoti, dar am gasit unul pe placul meu. Totus are o mica problema, se ingrasa usor.
Ce sa fac cu asta?? :idea:

Dupa o saptamana l-am imperecheat cu o femela care avea doi ani si ea nu il accepta de nici un fel. De ce?? Doar erau aceasi rasa!! :up2:

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde FlorinG » 05 Noi 2013, 18:15

NU MAI imperechea porcusorii. Ai vreun fel de experienta în asta? Ai idee ce varsta trebuie sa aiba o femela pentru a putea face pui? Ai idee cum trebuie ingrijita o femela gestanta? Si cel mai important: de ce ai vrut sa ii imperechezi? Sunt destui porcusori daca vrei sa adopti, unii chiar chinuiti.

Citeste informatiile de pe site-ul , pentru binele porcusorului tau. Acolo sigur afli aproape tot ce ai nevoie pentru a ii asigura tot ce ii trebuie. In primul rand ca are nevoie de un partener de acelasi sex, apoi ce fel de hrana si cum trebuie data (gasesti si pe forum topicuri despre hrana: , ).
EDIT: Si mai ales fanul (ca mi-am dat seama acum ca nu am zis de asta), care trebuie sa fie la dispozitia lor tot timpul (dar asta oricum aflai pentru ca citeai site-ul).

Dupa ce ii oferi hrana asa cum trebuie atunci poti sa te sperii ca se ingrasa usor. Ei trebuie sa primeasca hrana variat, o leguma/o masa (exemple gasesti mai sus) si de trei ori pe zi.
Ultima oară modificat 06 Noi 2013, 17:06 de către FlorinG, modificat 1 dată în total.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Help!! primul meu porcusor

Mesajde chinchi2 » 06 Noi 2013, 14:00

Mai oameni buni,ce e cu voi????!!!Daca femela nu a mai avut pui,ai facut cea mai mare greala posibila. Femelele care sunt imperecheate dupa varsta de un an fac multe complicatii,nu poate sa fete,fata pui morti sau poate muri si ea. Daca nu ai experienta ,nu mai face de capul tau ce vrei!Legat de greutate,se ingrasa in halul asta pentru ca mananca prost!3 LEGUME/FRUCTE pe zi sunt mai mult decat suficiente . In rest ,au nevoie musai de fan si apa care trebuie sa existe mereu in cusca. Si ,ai mai zis ca sunt aceeasi rasa. Imi pare rau sa te dezamagesc dar petshop-urile nu vand porcusori de rasa. Probabil vrei sa ii imperechezi ca sa mai faci un ban. Ei afla ca nu ti-ai gasit metoda potrivita!Uita-te si tu cati porcusori sunt la adoptii!Sunt multi care vor dar putini care pot sa ii ingrijeasca pana la sfarsitul vietii lor.

vali
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 02 Ian 2014, 15:32
Localitate: bucuresti

Primul meu porcusor

Mesajde vali » 02 Ian 2014, 15:40

Am adoptat de curand o fetita porcusor si acum pisica mea are o surioara.Pisica a reactionat destul de bine nu o alunga, o miroase si chiar se sperie cand purcica vrea sa se bage intre picioarele ei la caldurica....
Fişiere ataşate
1486799_776219155740395_348676657_n.jpg
1499683_776218875740423_1726692798_n.jpg
1538828_776218989073745_1796966772_n.jpg

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: primul meu porcusor

Mesajde chinchi2 » 02 Ian 2014, 16:37

Buna vali si bine ai venit pe site!
In primul rand ,ar trebui ca pisicuta si porcusoara ta sa nu aiba mereu contact adica sa nu ii ti impreuna.
Locul porcutei este intr-o cusca mare,spatioasa.
Are nevoie de fan si apa non-stop si de 3 mese pe zi/cate o leguma la fiecare masa.
Vei gasi pe site la Ingrijire/Hranire topicul ''''.
Ar fi bine sa iti mai iei o fetita.Porcusorii sunt animale sociale,de grup.Cu pisicuta ta ''nu se poate intelege'' in sensul ca fac parte din 2 specii diferite.Porcusorii stau unul langa altul,se motiveaza unul pe altul sa manance,sunt mult mai activi si sanatosi atunci cand sunt 2.
Cat despre porcusoara,este superba.Asteptam poze cu ea la Topicuri personale ale membrilor.Ar fi bine sa faci o poza in zona organelor genitale ca sa confirme cineva de pe site ca e fata.Uneori se greseste sexul porcusorilor.A ta pare puisor :love: Sti ce varsta are micuta?

Erica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Ian 2014, 11:41
Localitate: Cluj - Napoca

Fluffy al meu

Mesajde Erica » 26 Ian 2014, 17:35

Buna, numele meu este Erica. Am primit un porcusor de 2 ani si jumatate de la o prietena care nu mai putea avea grija de el. Il iubesc atat de mult :heart:
Rockerul meu



Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: primul meu porcusor

Mesajde Gemon » 29 Ian 2014, 20:58

Rockerul tau este foarte dulce, sa ai parte de multe clipe fericite alaturi de el si viitorul sau partener!

ai scris ca s-a atasat de ursuletul tau de plus si de tine, ceea ce este o interpretare gresita a comportamentului, fiind privit prin prizma umana. Faptul ca nu a vrut sa accepte un alt porcusor, nu inseamna ca se simte bine singur, ei trebuie sa se intalneasca in afara custii pe un teren neutru si nemarcat de ei, un loc provizoriu unde amenajezi acel spatiu cu cateva accesorii si mult fan. Procedand in acest fel ai posibilitatea de a le face cunostinta in conditii optime. Dupa ce se miros, se invart unul in jurul celuilalt sau dupa caz se plimba impreuna, le pui in cusca (re)amenajata unde asternutul a fost schimbat in totalitate, conditii ce nu incurajeaza teritorialismul. Avand varsta de peste 2 ani iti recomand sa adopti un pui de 1-2 luni de acelas sex cu el, pentru a avea din start o ierarhie naturala, cel mic se va subordona celui mare.

Erica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Ian 2014, 11:41
Localitate: Cluj - Napoca

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Erica » 30 Ian 2014, 11:52

Multumesc mult pentru sfat. O sa mai incerc.

Avatar utilizator
alexandra.000e
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2014, 22:26
Localitate: Maramures

Bella,porcusorul meu :3

Mesajde alexandra.000e » 09 Dec 2014, 22:05

Heeiii lume iubitoare de porcusori :3 ma numesc Alexandra si am o iubire mica de porcusor pe nume Bella :heart: care este foarte jucausa dar in acelasi timp si linistita cand vine vorba de stat la mangaiat :lol: sper sa ne intelegem bine, si ca porcusorii nostri sa fie sanatosi si fericiti :little:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bella,porcusorul meu :3

Mesajde Gemon » 09 Dec 2014, 22:14


Avatar utilizator
alexandra.000e
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2014, 22:26
Localitate: Maramures

Re: Bella,porcusorul meu :3

Mesajde alexandra.000e » 09 Dec 2014, 22:19

Multumesc frumos :D ea este Bella.
Fişiere ataşate
jjjjjjjjj.jpg
jjjjjjjjj.jpg (35.36 KiB) Vizualizat de 8068 ori


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori