Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Primul meu porcusor

Mesajde lara » 10 Oct 2010, 20:43

Am luat un porcusor in urma cu 4 zile.A, citit cat mai multe despre el...si am inteles ca este sensibil.Acum vine problema mea.Ieri am observat ca se scarpina mult...si azi am simtiti o cojita mica.Il doare ...Nu l-am dus inca la vet pentru ca m-am gandit ca schimbul casutei lui(de le petshop la mine)este deja un soc...si inca unul nu cred ca ar fi reactionat bine.Oricum poimaine il duc.Insa stie cineva de ce scarpina atat?Cojita a facut-o de la scarpinat sigur.Am citit ca el se mai scarpina ,dar nici atat de mult... :worried:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde maria » 10 Oct 2010, 20:47

buna
bine ati venit
din ce spui porcutul poate avea o micoza sau poate avea paraziti
sau le poate avea pe amandoua
de obicei porcusorii luati din petshop au asa ceva
deci trebuie sa mergi la doctor, sa iti spuna ce are
numai ca vezi la ce doctor te duci
nu stiu din ce oras esti, dar cauta pe pe forum, la medici si vezi acolo un medic recomandat
nu te duce la oricine
si tine-ne la curent
ps
acum am vazut ca esti din brasov, scuze
vezi ca e un medic ok in brasov
dr serban, parca
viewtopic.php?f=2&t=41
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 10 Oct 2010, 22:32

multumesc mult.eu am facut deja o programare la vet si o sa merg.Este o domna doctor de pe strada Lunga nr 122.O sa vad cum este marti si o sa va spun si voua...Desi il am de 4 zile deja il iubesc foarte mult...vreau sa fie sanatos..o seara placuta

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 10 Oct 2010, 23:05

Apropo.Vroiam sa mai intreb ceva.Dupa car timp porcusori scot sunete?ma refer dupa ce ii iei acasa...la mangaiat scoate ceva dar inceeett.abia il aud.atat...sau cum pot sa il stimulez? :love:

oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde oanacristina » 11 Oct 2010, 00:36

Draga Lara,

Fi rabdatoare cu el pentru ca nu te cunoaste, iar porcusori au personalitati diferite. Daca scoate sunete joase si relaxeaza cand il mangaii asta pentru ii place.

Te rog sa citesti pagina pe care ti-am dat-o mai jos si sa tii cont ca el inca nu te cunoaste si nu stiie ca il iubesti, lasa-l sa capete incredere si va veni el la tine doar asa vei avea cel mai bun si mai dragut prieten:


Cat despre medici veterinari din Brasov crede-ma ca nu stiu toti cum sa trateze un porcusor de guineea...
Eu m-am plimbat cu el meu prin si pe Muresenilor la un cabinet mai jos de fac de Silvicultura, si in Tractorul... Nu prea stiau ce sa ii faca...
Abia cand am ajuns cu el in Tractorul la un cabinel langa piata mi-a spus ca cel mic are o ciupercuta si ce tratament sa ii fac.

Sa ai un porcurt furmos si sanatos...

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 11 Oct 2010, 17:18

am o intrebare....sa ii dau banana ..doar coaja sau fara?la mar la fel..cu coaja sau fara?si cam cat intr-o zi?2 feliute?

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 11 Oct 2010, 17:27

am uitat sa mentionez.Gemon este biblia mea.Si acolo am gasit o lista de legume si fructe.Toate sunt ok pentru porcusor..da? :thinking: nu de alta dar am vazut lamaie pe acolo :shock: multumesc oanei si mariei

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde Jackie » 11 Oct 2010, 17:30

Da-i banana, fara coaja. Despre tot felul de fructe si legume parerile sunt imparite: unii zic ca e bine sa le dai cu coaja, altii spun ca nu e bine cu coaja. Eu personal nu ii dau coaja la struguri, banana, pielita de la portocala in rest la mar de exemplu eu ii dau cu coaja. Cat despre cantitate, da-i cat mananca. Era sa uit, sa nu uiti de fan, e alimentul lor de baza. Multa sanatate si toate cele bune.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde true_fan_66 » 11 Oct 2010, 18:40

Porcusorii mei nu mananca banana. Am incercat sa le dau putina, au gustat ei asa....cat de cat...adica au luat o bucatica foarte mica in guritza sa vada cum e, si atat. Si e cam pacat ca bananele sunt bune dar nu stiu de ce lor nu le plac. De fel nu prea au preferinte in materie de fructe. AM gasit azi Cavia Nature, am vazut ca are banana uscata in ea si tare sunt curioasa daca asa le place. De fel le dadeam Cavia Complete dar azi nu am mai gasit si cei de la Maxi Pet au zis ca nu le-a venit marfa de ceva vreme si mai au de asteptat. :(

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 11 Oct 2010, 23:21

Eu am luat Vitakraft Menu.Este bun?Tu ce spui?El este multumit ca am vazut ca mananca din castronel,dar eu vreau sa ii dau ce este mai bun...merita :hearts: Apropo..m-am uitat pe linkul pe care l-ai pus la semnatura si rudy al meu este leit cu unul din porcusorii tai...cel cu alb ci crem..pentru o secunda am crezut ca rudy a fugit din casuta de la el la tine in poze :running:

oanacristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 24 Mar 2008, 22:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde oanacristina » 11 Oct 2010, 23:24

Doctorul mi-a spus ca intradevar sunt legumele si fructele bune pentru ei, dar cele fara chimicale, adica altele decat cele din comert (de la tara crescute fara sa fie stropite sau ingrasaminte chimice) si ca alternativa la legume si fructe ii dau iarba din parc - aleg zonele mai putin populate ... MA gandesc deja la o modalitate sa ii pastrez peste iarna iarba verde ... poate ii cresc si o salata la ghiveci ...
I-am mai dat strugururi pentru ca am avut ceva vita de vie in curte care nu a fost stropita ... Prietenul meu ii pregateste bobitele desfacandui-le in doua si ii scoate si samburii sa nu se inece cumva :lol: ...

lara
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 09 Oct 2010, 19:42
Localitate: brasov

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde lara » 12 Oct 2010, 00:24

Imagine
Aici este o poza cu Rudy.Nu-i asa ca este un scump?
O sa ii dau si eu struguri.O sa ii curat de pielita si le dau si eu jos semintele...mi-e frica sa nu pateasca ceva...mai ales ca el nu a mai avut contact cu struguri...i-am dat banana fara coaja.i-a placut mult ..oricum pe locul intai este patrunjelul...il adora :heart:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde maria » 12 Oct 2010, 07:18

rudy se asorteaza cu banana si cu talasul
:giggle:
e un scump, are o mutra nedumerita
nu prea intelege ce faci
sta in 2 labute?
e sheltie cumva?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde AndreeaC » 12 Oct 2010, 11:24

Sa iti traiasca micutul :) E un scump !
Dar nu am putut sa nu vad banana aia minerala . Nu prea are ce cauta acolo :giggle:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help!!primul meu porcusor

Mesajde true_fan_66 » 12 Oct 2010, 13:11



Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori