Cum v-ati indragostit de porcuti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Gold_Sorceress » 09 Apr 2010, 15:01

Ma bucur ca v-a placut povestea noastra
Cat despre celellte doua fetite, povestile nu sunt la fel de lungi.
Villy a reusit sa-i cucereasca pe toti din familie. Astfel incat, primavara trecuta ne-a venit in vizita sora iubitului meu de la Oradea. Fiind si ea coplesita de frumusetea si pasiunea porcusorului, ne-a cumparat cadou o femela (Creamy). A trimis-o pri cineva de la Oradea la Botosani, apoi am transportat-o noi cu masina pana la Iasi. Stiam ca nu e o decizie buna de a avea o pereche, dar pur si simplu nu am putut refuza.
I-am tinut in custi separate, insa la 7 luni i-am pus impreuna, multi isi doreau puisori de la noi, asa ca am lasat natura sa isi urmeze cursul.
Intr-o dimineata, iubitul meu m-a trezit pe la 6 jumatete "Iubi, trezeste-te ca avem villysori!".
Am sarit din pat ca arsa...si cand m-am uitat in cusca lor, un ghemotoc alb umbla pri toata cusca. 3 picioruse albe si unul negru, asta ne-a determinat sa-l numim Piciorus.
Dupa cateva zile a venit momentul verificarii sexelor, lucru care a devenit foarte dificil pentru ca Piciorus avea jumatate din zona intima alba si jumatate neagra. Totusi, dupa doua saptamani, Piciorus a devenit Piciorusa, sau Snow.
Noi nu vazusem inca un porcusor atat de frumos, alb cu putin gri si cu ochii rosii, asa ca nu am putut efectiv sa o dam nimanui.
Asta e povestea noastra, o vom posta in curand si pe cea a ultimei noastre serii de puiuti si anume a masculului pe care il vom pastra pentru Villy, femelele nu vor mai sta niciodata impreuna cu masculii.
Maria, nici eu nu prea am rabdare sa citesc povesti atat de lungi, mai ales cand am o multime de treaba pe langa casa.
Asa ca nu ma supar pe nimeni daca nu are rabdare sa citeasca tot, inteleg :oops:
Va pupam pe toti, multa sanatate tuturor membrilor si porculinilor!

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 10 Apr 2010, 19:56

pai era doar un pui? piciorusa?

Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Gold_Sorceress » 10 Apr 2010, 20:11

Nu era doar unul, erau 3. Piciorusa +2 baieti care au fost adoptati de o matusa de a mea din Brasov.
Dar Piciorusa a fost cea care ne-a atras atentia si care ne-a cucerit imediat.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 10 Apr 2010, 21:22

Gold_Sorceress
nici eu nu stau bine la capitolul rabdare
dar povesti porcesti cu final fericit as citi in nestire
acum ne esti datoare cu inca o poveste si cu poze

:smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Epitaph
Initiat
Initiat

Mesajde Epitaph » 13 Apr 2010, 20:11

Eu am avut porcuti in copilarie si ajunsesem la concluzia ca sunt prea galagiosi si ca ma plictisesc repede de ei. Anul trecut, dupa multi hamsteri si multe pisici pe care trebuia sa le fac cadou cand venea vara datorita faptului ca nu le puteam lua in vacanta acasa la parinti (stau la bloc si au catel :shock: ) am stat impreuna cu sora mea la o sueta ca intre fete.Si ne-am gandit ce animalut ar fi perfect tinand cont ca in studentie te muti des, nu ai spatiu mult si nu vrei par pe hainele din dulap :lol: iar hamsterii sunt prea mici sa ii poti tine in brate.Asa am ales porcutii, ii poti alinta, nu trebuie musai sa zburde prin toata casa, iar daca au tot ce trebuie, culmea sunt foarte silentiosi si amuzanti :tease: Iar acum ii iubesc asa de mult :hearts: mor de dorul lor daca nu-i vad 3 zile
Do not stand at my grave and cry, I am not there...I do not die

zsilviutza
Membru Junior
Membru Junior

cum am devenit fani porcutzi

Mesajde zsilviutza » 19 Apr 2010, 16:43

Cum l-am "adoptat" pe tutu...Pei niste prieteni de ai nostri(cuplu) au decis sa isi ia un porcusor l-au luat de la cineva care avea crescatorie l-ea zis ca e fetita au numit-o Titi dupa 2 luni si-au luat si un catelus si au ajuns la concluzia "ca nu mai au timp de porcut" noi fiind in vizita la ei nu ne venea sa credem ca dupa 2 luni gata ....se plictisisera de "ea" si ca vor sa o dea cuiva daca nu o duc inapoi si prietenului meu se tot uita il mangaia si am zis vrei sa il luam si el a zis : da decat sa il duca inapoi si am zis ok cadou de la mine pt tine de valentine's,si asa l-am adoptat noi,acum vb despre el la masculin deoarece ca dupa o luna am descoperit ca e baietel :oops: si de acolo vine numele de Tutu.El deja are 10 luni si de 3 luni e la noi nu s-a acomodat in totalitate cu noi dar e super dragalas...si asa am inceput sa iubim porcutii si abia astept sa il vad sa il iau in brate sa il iubesc sa il rasfat...ii facem toate poftele de curand i-am facut si o cusca mai mare si bine aerisita e vedeta casei :cool: :cavydance:
mult noroc!

Silvi
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Silvi » 19 Apr 2010, 17:24

Oare cat timp le va lua sa se plictiseasca de catelus? UUUF am ciuda pe genul asta de oameni! Ar fi in stare sa tina un animal numai pana face prima oara caca !!

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Re: cum am devenit fani porcutzi

Mesajde MihaelaD » 19 Apr 2010, 17:34

zsilviutza scrie:.El deja are 10 luni si de 3 luni e la noi nu s-a acomodat in totalitate cu noi

Poti sa ne dai mai multe amanunte? Ai vrut sa spui ca inca este sperios? Scuze, dar nu am vazut de cat timp e la tine... :tease:

Viviana
Cercetas
Cercetas

Mesajde Viviana » 20 Mai 2010, 15:54

:lol: eu l-am luat de la piata si femeia care ii vindea mi-a zis ca sunt harciogi.3 luni asa l-am numit,pana ce a venit sora mea acasa si mi-a zis ca sunt porcusori de guineea ca a facut experimente pe ei :cry: .acum are doi acasa :lol:
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

zsilviutza
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde zsilviutza » 20 Mai 2010, 16:25

Silvi din pacate au dat si catelusul pt ca nu mai au timp nici de el,pt ca el pleaca din tara iar ea va lucra de dimineatza pana seara,ne-a sunat si nea zis ca la dat unor rude(intrun fel ma bucur pt ca au doi copii si macar are cine sa stea cu el) eu le-am zis ca nu sunt sanatosi,iar cand vor face un copil ce o sa faca dupa o luna sau doua se plictisesc de el...
MihaelaDe la noi de 4 luni deja(cand scrisesem in topic era de 3 luni)si pe 28 iunie face un anisor...mei acum s-a obisnuit cu noi..sta sa il luam in brate,chiar si cand ii dam drumul pe jos...
Intre timp i-am luat si un fratior,care face 3 luni pe 28, el s-a acomodat mai repede cu noi probabil ca a fost mai mic...
mult noroc!

Veronica LoveGuineaPigs
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Veronica LoveGuineaPigs » 15 Iul 2010, 16:55

Pai,de mult mi-am dorit un animal si stand la bloc nu mi-am putut lua un caine sau o pisica. Am plecat hotarata la PetShop pentru a-mi lua un papagal sau un hamster. Despre porcusori nu prea stiam multe. Am intrat in magazin si ; ca sa vezi ; nu mai aveau decat 3 pesti si pe Bonnie. M-am gandit si am intrebat: "Acesta este un porcusor de Guineea?" :thinking: Vanzatoarea mi-a zis: "Da. Este o fetita de 7 luni . E nascuta pe 16 iunie 2009." Dupa ce mi-a zis ce mananca si restul detaliilor,am decis s-o iau. :nodding: Am adus-o acasa si, fiind primele ei zile intr-un alt loc , era mai fricoasa :fat: ,dar s-a obisnuit. In scurt timp a fost dusa si la veterinar unde am aflat vestea cea mare: ca este un baietel !!! :heart: Asta e povestea porcutzului meu,Bonnie.
♥♥♥ Micii nostri purcei ne fac surprize in fiecare zi. Unele placute, altele mai putin placute, dar noi tot ii iubim, ca tot purceii nostrii sunt!!!♥♥♥

mole
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde mole » 16 Iul 2010, 10:09

Am admirat intotdeauna aceste animale delicate, am avut hamsteri dar dupa ultima pierdere am spus ca nu o sa mai luam nici un animal mic. Apoi am inceput sa caut informatii despre porcusorii de guinea si am ajuns la concluzia ca trebuie sa am si eu unu!!!
Incerc sa adun cat mai multe informatii si sa-i fac primirea cat mai confortabila si cusca cat mai frumoasa! :D :D :D

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 05 Aug 2010, 21:03

Eu nu am mai avut porcusori pana acum si am zis sa incerc sa-mi iau pentru ca stiu ca sunt animalutze foarte afectuoase si daca sti cum sa ai grija de ei pot avea o viata foarte frumoasa. Bineinteles ca m-am documentat mult inainte de pe acest site dar nu am vrut sa-i iau din pet shop sau piatza pentru ca stiu in ce conditii sunt tinuti acolo si nici nu doream sa fac o suta de vizite la veterinar. Asa ca am decis ca o crescatorie e cel mai sigur si mai indicat mod de a achizitiona un porcusor sanatos si frumos. Scria cineva pe forum ca porcusorii de rasa necesita mai multa atentie si ridica costuri mai mari de intretinere fatza de cei ce nu sunt de rasa. Nu e adevarat. Toti au nevoie de cea mai buna ingrijire posibila, fie ca este vorba de mancare sau de spatiul in care sunt tinuti.

Jackie
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Jackie » 05 Aug 2010, 23:33

Purcelul meu era singur intr-o cusca de la petshop si statea saracutul intr-un coltisor si nici nu se misca. Cand am intrebat-o pevanzatoare ce sex au purceii,mi-a zis ca cel negru (Jack) este mascul si ca are o surioara roscata care era chiar in cusca delanga el. Cand mi-a zis de purcelul negru am ramas cateva secunde "in offside" si ma gandeam unde doamne e acel purcel negru. Dupa cateva secunde mi-am amintit de micutul ghem de blana si cum l-am vazut mi-a topit inima. Inainte am mai avut doi hamsteri, iar dupa ce a murit Chitu (ultimul) in Vinerea Mare anul trecut m-am dus sa-mi iau un purcel despre care nu stiam absolut nimic. Am invatat in timp, am facut si greseli in alimentatia lui, recunosc, dar acum incerc sa repar pe cat posibil raul facut. Si nu stiu daca e din cauza sarbatorilor sau a ochisorilor aceia rugatori care se vedeau din ghemotocul negru, dar de atunci acel purcel s-a pricopsit cu mine pe cap. Si prin noiembrie o sa mai vina un ghem sa-i tina companie.

sarak
Nou venit
Nou venit

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde sarak » 30 Iun 2011, 15:11

Eu nici nu prea auzisem de porcusori de guineea pana cand am primit un cadou surpriza de ziua mea: pe Sara porcutza mea.
karla

Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”