Cum v-ati indragostit de porcuti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde Sqeek » 10 Ian 2010, 21:15

Pana acum doua saptamani numai porcusori nu voiam. Ii credeam uratei si cam plictisitori. Din moment ce eu si prietenul meu abia ne terminasem casuta la tara s-a gandit sa imi implineasca un vis din copilarie si mi-a zis k pot avea orice animal/animale vreau ca acum stam la curte si nimeni nu mai poate sa comenteze:D. Extaz! Am petrecut saptamani incercand sa ma hotarasc ce pisica sa imi iau si am realizat ca nu am timp pt un animal de genul asta. dak iau o pisica sau un caine si o/il las singur/a cel putin 6 ore in timpul saptamanii o sa faca dezastru in casa, iar sa il las tot timpul afara ma facea oarecum sa renunt la idee. Eh si exact cand ma lasam pagubasa si m-am conformat cu gandul ca nu mi-e dat s am si eu un puiut al meu vad o fata in masina cand ma duceam spre facultate. tinea un saculet cu un capsor mic si bej afara si incerca sa-l tina cat mai aproape de corpul ei sa nu inghete. M-am uitat vreo 10 minute la dragalasenia aia pufoasa fara sa-mi dau seama ce e. Am crezut k o fi un Pomerian sau o rasa de catel si ca era pui. Cand sa cobor o femeie isi face curaj si o intreaba direct ce e. Ea zice Porcusor de Guineea. :nerdy: huh? Cum sa fie chestia aia dulce si pufoasa care se baga cu capsoru ala mic in sufletul ei un Porcusor de Guineea? ma gandesc k sigur am auzit eu airea. Trec 2 zile si gandul inca ma mai chinuie. Ma hotarasc la 2 noaptea si caut pe Google "rase de porcusori" :loving: imi anunt prietenul f fericita ce vreau si acum iata-ma:D Mor de nerabdare sa ii primesc(abia in aprilie!!) si petrecandu-mi timpul liber fie pe net in cautare de accesori si ce el trebuie sau dand iama prin petsopuri si etc sa compar preturi:D mai mult! azi le-am luat si cusca:D datorita cuiva de aici (imi pare rau dar am uitat cine) am aflat despre custile din hornbach:D sunt exact ce voiam eu sa le fac gata facute:D In final imi cer scuze daca am ocupat locul cu un subiect care nu va intereseaza:D insa nu mai pot dupa ei:D si sunt curioasa cum au ajuns ceilalti sa-i indrageasca :D :up2:
Sing for absolution!

CERASELA
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 10 Ian 2010, 19:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde CERASELA » 10 Ian 2010, 23:14

Buna Sqeek....sa stii ca sunt nu putine persoanele care sunt de parere ca Porcutii de Guineea sunt niste animalute dezagreabile...Intr-un final unii isi schimba parerea (ca si in cazul tau), pe cand, unii din nefericire nu.

Eu nu faceam parte nici din cei care ii placeau...nici din cei care nu....eram undeva la mijloc..neutra daca pot spune...asta pana cand un bun prieten pe atunci (iubitul meu de acum) mi-a trimis pe mail o fotografie cu ”iubita” lui...Muskitz...din acel moment i-am adorat..mi-a placut enorm de mult de ea..incat in nici 1 luna am si ajuns sa colind pet shop-urile din oras...si asa a ajuns in viata mea si in inimioara mea ..Shumy..un vitezoman si jumatate....


Astept poze de la tine cu porcutul/a tau/a....si sa te bucuri de el....:) :up2:
•Suntem toti creioane in mana Lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 10 Ian 2010, 23:20

:up2: iti multumesc pentru raspuns Cerasela :smile: Povestile noastre seamana oarecum :lol: Cat despre poze fi sigura ca o sa umplu pe aici cu mutrele lor simpaticute. Plus ca la cum sunt eu am sa le fac cate 2000 de poze pe zi. Asta daca ma hotarasc sa-i las jos din brate si sa fac si altceva decat s ma atarn de gratiile custii si sa-i privesc obsesiv :smile: Frumoase nume au piticutii vostrii. Prietenul meu a zis k daca e baiat ii zice Squeek (dap am gresit numele profilului meu dar asa intelesesem atunci) iar daca e fata ii zice Suki dupa protagonista serialului si seriei mele favorite de carti :lol: acum deja fac scheme cu accesorizarea si imbunatatirea custii
Sing for absolution!

CERASELA
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 10 Ian 2010, 19:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde CERASELA » 10 Ian 2010, 23:26

:) daca il/o lasi pe jos...am un sfat...fii cu ochii pe el/ea !! Au deosebita placere sa roada tot ! In special...CABLURILE :) eu nu mai am nici un fir neros...nici incarcatoare de telefon...nici cablul de la mouse nu mai functioneaza...mai nou am fara fir :))
•Suntem toti creioane in mana Lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 10 Ian 2010, 23:29

Din fericire dormitorul nostru si camera in care vor sta in general nu are niciun fir la nivelul solului neacoperit. In plus majoritatea prizelor noastre sunt puse cam la 1m distanta de sol fiindca vecinii (si rudele lui) au o fetita mica care are o obsesie cu prizele. in plus ni s-a parut estetic asa. Cum se potrivesc ele toate... :D parca tot universul a vrut sa am eu porcusori :dance:
Sing for absolution!

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 11 Ian 2010, 09:31

"Cum v-ati indragostit de porcuti?"

Instantaneu :lol:
Ultima oară modificat 12 Ian 2010, 13:55 de către chilli_pepper, modificat 1 dată în total.
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 11 Ian 2010, 11:11

In vara lui 2006 am vazut primul porcusor de Guineea intr-un pet shop. De fapt erau ei mai multi dar una anume mi-a atras atentia. Era asa de ciufulita incat i-am zis madam Taifun. Sotul meu, care e mai rau decat un copil, atata m-a batut la cap ca vrea si el unul incat, daca tot n-am reusit sa o obtinem pe madam Taifun de la cumnatul meu (el avea pet shopul), am cumparat un puiut tot ciufulit. Uite asa a aparut Dorel in viata noastra. Pe urma a venit si Pandele, iar la sfarsitul lui 2008, cand a fost lichidat magazinul, au venit in familia noasta (in sfarsit) madam Taifun, Tiganca si Peticuta. Ultimele doua ne-au parasit...
Locul insa n-a ramas gol. Ne-am oferit sa gazduim pe o perioada de 5 luni o "cotoroanta" frumoasa foc. Lunile au trecut, si bestia a ramas la noi, speram pentru cat mai multi ani de viata fericita.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 11 Ian 2010, 11:54

primavara anului 2002,afara era o vreme urata plouase si era frig,eu cu sotul ne-am hotarat sa mergem la piata,printre tarabele cu imbracaminte hop si o cutie de carton pe jos ma uit in ea si vad niste animalute mici care mai de care mai colorate,stateau inghesuiti unu in altul intr-un colt si intreb vanzatorul ce sunt?el mi-a raspuns porcusori de guineea :lol:,pe loc i-am spus sa imi dea unul si a bagat mana in cutie de unde la apucat pe Misu un mascul superb negru cu dunguta alba pe nasuc iar pe corp avea dungi roscate si maron,era un grasan si nu a vrut sa stea la prins,sa cam chinuit vanzatorul sa mi-l prinda si dupa aceea mi la pus in brate saracutu era tot ud si urat mirositor,am venit acasa cu porcul l-am sters cu o carpa umezita si l-am pus in acvariu statea tare cumintel si trist asa ca dupa doua zile am revenit in piata si am luat-o pe surioara lui(asa ne zisese vanzatorul ca unul din porci e fetita)era ciufulita si imediat ce am bagat mana in cutie a venit sa ii dau ceva de papa,in fine am ajuns cu ea acasa am asezat-o langa Misu le-am dat morcov si varza :lol: si pareau cele mai fericite fiinte de pe pamant,dupa vreo 2 ani vedem noi ca nu fac pui si ca ciufulitul are la popou la fel ca Misu asa ca noi de fapt am luat 2 baietei Misu si Pufi care mi-au trait 5 ani si ceva,ei au fost primii mei porcuti de care m-am indragostit instantaneu de cum i-am vazut in acea cutie si de atunci nu mai pot sta fara un mititel din asta in casa :hearts:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 11 Ian 2010, 13:07

Si eu, si eu!
Niciodata nu am avut in copilarie un animalut de care sa am grija. Am fost la liceul de muzica, am facut pian .. si daca aveam ceva timp liber, trebuia sa studiez in plus. Plus ca am stat mereu la bloc si nici nu a fost vorba sa aducem vreun catel sau pisica in casa.
Am crescut maare.. Iar in septembrie 2007 eu si "sotul" meu ne-am mutat impreuna. Toate bune si frumoase.. Dar a inceput sa infloreasca in mine un gand de a avea un sufletel mic de care sa am grija. O fi fost "instinctul" meu matern.
Prin ianuarie am inceput sa caut pe net informatii... animalute. Ceva sa nu faca galagie si sa imi lase par in toata casa (pisica) si nici sa trebuiasca la 6 dimineatza sa ies cu el afara sa faca pishu ( catel) Asa ca am gasit solutia! Un hamster mic, alb cu ochi negri. Am citit ce avantaje sunt.. ce dezavantaje. Sotul a zis ca i-ar place si lui un hamster. Ar fi ok pt amandoi. Am gasit insa ca ei traiesc foarte putin, 2 ani.. Si prin cautarile mele am dat si de o poza cu un porcusor de guineea. Mi-a placut tare mult. Am cautat pe forumuri ce e mai bine sa am.. hamster sau porcusor. Inca nu eram hotarata. Dar.. intr-o zi am intrat intr-un petshop, sa vad hamsteri. Mi-au zis ca nu au. Norocul a fost sa intreb daca au porcusori de guineea. Si aveau! Il aveau pe TzuTzu. L-am vazut.. si m-am indragostit instant de el. Nu l-am cumparat in acea zi. Dar a doua zi la prima ora am fost acolo cu fratele meu si l-am luat pe tzutzu, cusca, fan, talaj, adapatoare, mancare.. de toate. Apoi l-am dus acasa.. si l-am ascuns de alin. A venit acasa.. eu tremuram de bucurie si de nerabdare sa i-l arat. Si m-a tinut asa pe jar vreo cateva ore. Cand l-a vazut a zis ca nu sunt normala.. si l-a placut si el tare mult pe tzutzu. Si asa m-am indragostit de porcusori.. in fiecare zi din ce in ce mai mult!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 11 Ian 2010, 14:06

:lol: desi difere unele vad ca sunt cativa cu experiente similare cu ale mele asa ca n-am sa ma mai simt prost ca nu mi-au placut porcutii :up2:
Sing for absolution!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 11 Ian 2010, 14:07

Frumoase povesti de dragoste mai fetelor :hearts:
P.S - Silvia tu ai mai avut doi porcuti pe care ii chema tot Pufi si Misu?

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 11 Ian 2010, 14:37

Noi am tot avut hamsteri dar pentru ca traiau putinel am zis ca nu mai vrem sa suferim.... de fapt copilul a fost cel care a cerut porcusori dupa ce ultimul hamsterus ne-a parasit. ne-am apucat de citit, am gasit gemonul si apoi, pe 25 octombrie, pentru ca se apropia aniversarea de 6 ani a copilului ne-am dus in piata rahova (cam cu capul in traista as zice :D ) sa luam porcusorii. Le-am gasit... erau mititele, speriate, frumoase, numai bune de pupat si de ... papat :lol: asa ca le-am gasit imediat niste nume "culinare"

erau asa mici ca nici nu imi vine sa cred acum cand ma uit la ele...
Placintica mi-a cantat din prima zi - m-a vrajit, ce mai, pe veci!

Avatar utilizator
Laly
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 08 Ian 2010, 11:56
Localitate: Brasov/Sibiu

Mesajde Laly » 11 Ian 2010, 15:22

mie de mica imi placeau cam toate animalele..mai ales astea mici si pufoase.si in clasa a 6a mi-am luat doi hamsteri.dupa ce a murit baiatul, am rams cu fetita, care a mai trait vreo 2 ani si ceva..si la un moment dat (pe la sfarsitul clasei a 8a) eram in piata cu o prietena, am intrat la un pet shop si am vazut porcusori de guineea.in momentul ala am zis gata!al meu e (de fapt a mea, ca era fetita si asta)..si de atunci ii ador..leo e al 4-lea deja..si cred ca o sa-i iau cat de curand si un prieten..sa nu mai stea singur ca cei dinaintea lui..

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 11 Ian 2010, 17:56

ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Kmytza11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 20 Iul 2009, 11:29
Localitate: Bucuresti

:D

Mesajde Kmytza11 » 12 Ian 2010, 01:39

Initial vroiam un catel mai exact, un bulldog englez, insa stand cu chirie in Bucuresti, nu am putut avea acest vis indeplinit, si tot umbland pe internet am dat de chinchilla, ma incanta si nu prea.. pana am gasit un anunt : "vand porcusor dragut, pufos....etc" hmm.. micutz pufos..hai fie decat deloc mai bine micutz:D si am cautat ce am mai cautat si am dat de gemon unde l-am si gasit pe Stincky primul meu porcusor de guineea .Dupa ce l-am batut pe bietul baiat la cap sa mi-l dea in ziua aia, dupa ce am umblat toata ziua dupa cusca si am luat mogaldeata de blana si am privit-o...am prins un drag de nu m-a lasat nici pana in ziua de azi dupa aproape 7 luni:X


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori