Cum v-ati indragostit de porcuti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde irena » 23 Noi 2011, 22:58

am citit intre timp, dilema rezolvata :)

lolita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 19 Oct 2010, 21:27
Localitate: Bacau

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde lolita » 25 Noi 2011, 07:43

"Echipa"mea G-force s-a micsorat :cry: am ramas cu ciufulici si acum am trecut la 'Bedtime stories"(in film e un porcusor flamangios cu ochii mari BUGSY/trebuie vazut )

Avatar utilizator
ANAD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2011, 00:08
Localitate: București

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde ANAD » 26 Noi 2011, 01:27

Bună! Acum două luni o prietenă m-a rugat să am grijă de purcelușul ei de guineea....mi-a fost foarte drag de el și mi-a părut rău când l-a luat de la mine. Drept urmare am decis să mă duc să mă uit la un pet shop din apropiere la porcușori. Nu eram foarte convinsă dacă am să iau unul. Erau 4 porcuți, două fetițe și doi baieței- ținuți în același loc. I-am urmărit câteva min și m-am hotărât să iau un porcut cu părul lins....dar era fetiță și mi s-a părut k are burtica cam mare și mameloanele mai mari decât restul și mi-a fost frică să nu aibă puiuți in burtică, nu de alta dar era primul porcușor, nu știam cu am am grija nici dea ea dar de puiuți. Așa că am renunțat și am zis k vreau un băiețel. Era unul negru mare și unul mai micuț (cel mai mic dintre toți), cu negru și cu alb. Nu știam pe care să-l aleg. Cel mic tot sărea de colo-colo, uitându-se la mine (mie așa mi s-a părut :lol: ) așa că am decis să iau pe el. Cred că am făcut cea mai bună alegere!!! :up2: E un scumpic!! :heart: Am fost ingrijorată cateva zile pt că rea plin de cojite in partea posterioară, avea câteva julituri, nu prea avea păr la vârtejurile din lateral și ii se simțeau coastele când îl mângâiai. Nu știam dacă cojitele sunt de la rănile vindecate sau e vreun parazit. Am decis să aștept câteva zile și dacă nu se vindecă să mă duc la veterinar cu el. S-au vindecat, blănița i-a devenit pe zi ce trecea mai deasă și mai lucitoare. Acum e un ghem de blană, o pufoșenie rasfățată. :love: Nu regret că l-am luat de la pet shop, l-am scăpat de un chin. Acum vreau să cumpăr o cuscă mai mare și să-i iau un frațior. Până acum am stat zi și noapte cu el....camera mea a devenit a lui.....toată ziua topăie prin cameră. Una din marile lui păceri e să se ducă să-și facă nevoile sub scaunul de la birou :winking: ....cum ies din cameră țup din cușcă la scaun :!: Când e lăsat mai mult timp singur începe să tipe :lol: . Așa că cel târziu în ianuarie (când o să încep serviciul ) o să mai am un băiețel pufos. Asta e povestea mea și a lui Brumi :heart: .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde maria » 26 Noi 2011, 09:57

eee, ce poveste frumoasa!!
bravo anad, ai salvat un sufletel care ti-a umplut viata
pupici la amandoi, asteptam un camion de poze
dar sa stii ca nu tu l-ai ales pe el, el te-a ales pe tine
ia gandeste-te mai bine, cum a fost
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde Allma » 29 Noi 2011, 11:42

Cam asa era si Molly a mea :D Cred ca fufosenia ta e adorabila! :heart: Si cam toti de pe site vor sa ilo admire... nu scapi daca nu ne dai nici macar o poza :love: Sa iti traiasca 9000000000000000000000000000000000000000000000000 de ani sau chiar mai mult! rofl
Old username: Andreea_Molly

diana91
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 15 Iun 2012, 14:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde diana91 » 15 Iun 2012, 14:09

Eu nu am porcusori, insa imi doresc tare mult. M-am indragostit de ei, pentru ca are o vecina si mai am grija de ei din cand in cand.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde crisa24 » 15 Iun 2012, 14:37

Pai si ce te impiedica sa iti iei 2, de preferat de acealasi sex? :D


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde khaos » 15 Iun 2012, 16:26

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde crisa24 » 15 Iun 2012, 17:22

Multumesc Khaos, NEAPARAT de acelasi sex,pentru a evita inmultirile repetate si pentru a nu pune in pericol viata si sanatatea femelei! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ANAD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2011, 00:08
Localitate: București

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde ANAD » 15 Iul 2012, 12:57

Bună. Scuze că am întârziat cu postarea pozelor cu Brumi. Sper să reușesc să le atașez.. Între timp puful a crescut.....am să atașez și poze recente. Pupici :heart:

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde Ancu Toma » 27 Iul 2012, 09:40

Si daca tot e de povestit, sa va spun si eu! :tease:

O prietena de-a mea avea hamsteri...vreo 7 sau 8. Erau dragalasi ei asa, dar miroseau ingrozitor a doua zi dupa ce le schimba talasul. Cu toate acestea inainte de ziua mea (urma sa implinesc 18 ani) i-am spus celei mai bune prietene ale mele ca as vrea un hamster. Ea, s-a strambat, dar daca asta era dorinta mea...nu prea avea ce face. I-am povestit verisoarei mele ca o sa primesc un hamster si ea a zis "de ce nu un porcusor de guineea?". Habar nu aveam cum arata, mi-a spus doar ca e mai mare, ca nu miroase asa ca hamsterii si ca mai scot si sunete. Si am zis ok, sa vedem ce-o fi. I-am spus prietenei mele ca m-am razgandit si vreau un porcusor. Zis si facut! Intre timp am fost prin pet shopuri sa ma conving ca imi place cum arata si nu pot sa spun ca m-am indragostit, dar erau ok. Cu o zi inainte de aniversarea mea, apare prietena mea cu o minune de porcusor. Il iau in mana, si incepe sa-mi vorbeasca...m-am topit efectiv. Apoi ma pun pe fotoliu, el imi urca pe gat, mi se cuibareste in par si se pleosteste cu capul intr-o parte (sprijinit de capul meu) si adoarme. Am stat nemiscata 30 de min, ca sa nu trezesc animalutul ala mic si pufos. Din clipa aceea, nu mi-as mai vedea viata (si nu exagerez) fara un guitzator in casa. Porcusorul, fiind primul a trecut prin multe patanii cu mine, si eu cu el, dar a fost cel mai atasat de mine. Probabil de asta a si murit de dorul meu, cand l-am lasat singurel o saptamana. :cry:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde -Vlad- » 27 Iul 2012, 11:28

Interesanta poveste!Dar vreau sa specific ca hamsterii nu put. :smile: Asta poate sa iti confirme oricare de aici care are hamster si il ingrijeste cum trebuie.Probabil avand atat de multi,prietena ta le punea prea putin talas si ii tine in spatii mici. :smile:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde Ancu Toma » 27 Iul 2012, 13:37

a fost singura persoana la care am vazut atat de multi hamsteri. intr-adevar, spatiul era destul de mic pentru ei, si ii tinea in acvariu. probabil ca si lipsa de aersire a facut sa apara mirosul, nu stiu. intre timp (asta intamplandu-se acum 8 ani) mi-am dat si eu seama ca hamsterii nu miros, decat daca nu sunt ingrijiti corespunzator, ca si porcusorii, de altfel.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

teodora.iordache
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 13 Sep 2012, 11:02
Localitate: galati

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde teodora.iordache » 13 Sep 2012, 11:16

Foarte repede desi nu vazusem in realitate nici unul m-am hotarat sa cumpar unul (nici eu nu stiu de ce) apoi am mers la un pet -shop si am vazut uni foarte urati...atunci am renuntat sa mai caut dar intrand in pet-shopul di real am vazut un ghem de blana ce statea cu vreo 4 iepurasi era speriat si ascuns intr-un colt ,cand l-am vazut m-am indragosti si am stiut ca acesta e porcutu meu ...el e jimmmy si acum se joaca pe tastatura mea ! :arrow:

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cum v-ati indragostit de porcuti?

Mesajde FlorinG » 13 Sep 2012, 13:13

Nu există porcusor (animalut) urât :). Doar neingrijit.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori