Cum v-ati indragostit de porcuti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 12 Ian 2010, 11:06

ce dulce :D cred ca nu o sa ma mai dezlipesc de monstruletii mei... daca acum tanjesc atat dupa ei si mai sunt luni pana sa-i am...
Sing for absolution!

brunetzik
Nou venit
Nou venit

ooo adorrrrr

Mesajde brunetzik » 17 Ian 2010, 20:27

poi foarte simplu......prietenii mei au porcusori in total 5 micutzi......si toti baietii......si ador fiintele mici asa ca am intrat bine in gashk si eu sunt mai cu motz am o fetitza :X
IRINA

Viviana
Cercetas
Cercetas

Mesajde Viviana » 03 Feb 2010, 19:29

intr-o zi m-am apropiat de o femeia care avea o cutie.am intrebat-o ce are si ea mi-a raspuns ,,porcusori de guineea".am stat o ora si i-am privit si apoi am zis,,il vreau pe cel alb" :dans:
ziua aia a fost cea mai frumoasa din viata mea :lol:

:cavy: :clipici: :iarba:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 03 Feb 2010, 20:37

:lol:
eu te inteleg f bine
la mine a sunat intr-o zi un vecin si mi-a spus
uite ce am
era minnie, o porcuta cu parul lung
am luat -o in brate, era pentru prima data cand atingeam un porcusor si din momentul ala viata mea s-a schimbat
vedeti cum am ajuns
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde chilli_pepper » 03 Feb 2010, 20:40

maria scrie:vedeti cum am ajuns

vorba ceea... "ce-am ajuns eu din copil de popa" :lol:

la fel se intampla cu orice animalut, eu am fost, pe rand, "sclava supusa" a mai multor specii... acum servesc poporul guinez :!:
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 03 Feb 2010, 20:43

:lol:
cam asa ceva

brighii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde brighii » 03 Feb 2010, 21:02

eu... :roll:
pai tot citeam pe 'net ca lumea are porcuti de guineea.
eu nu stiam ce sunt si la un moment dat m-am plictisit si am cautat ce sunt.
de atunci caut sfaturi si am rugat-o pe mama sa-mi ia

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 04 Feb 2010, 11:06

chilli_pepper scrie:... acum servesc poporul guinez :!:

... si poporul canin, si poporul pisicesc mai nou...

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 05 Feb 2010, 17:02

Eu servesc prea multe popoare :D. Oricum voiam sa va anunt ca mi-am gasit sufletelul mult cautat. O superba femela peruvian rosu-alba care are doar 11 zile :D. Luni ma duc sa depun avansul pentru ea si o data ce fac asta va arat si o poza cu ea sa vedeti de ce m-am indragostit pana peste cap :D. Din pacate prietenul meu inca nu a gasit niciun porcusor care sa-i placa dar din moment ce mai e destul timp pana sa o iau pe fata mea acasa porbabil pana atunci va gasi ceva sa-i placa. Sau o sa iau eu la nimereala orice porcuta sa aiba a mea companie si el n-are dkt sa astepte cat vrea sa gaseasca ceva sa-i placa :D . Si asa e rau ca a pus ochii pe porcutza mea si va profita de faptul k el are mai mult timp cu ele si o sa o faca sa-l iubeasca mai mult decat pe mine. Mereu ma tachineaza.... Dar gasesc eu ceva sa-mi asigure locul in inimioara ei :D . O sa stie ea ca eu sunt mami iubita :D :lol: ... Ce-am ajuns sa vorbesc.... :suicide:
Sing for absolution!

ina.b
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ina.b » 09 Feb 2010, 23:35

eu pe juno am luat-o dintr-un pet shop. era singura in cusca, avea si o muscatura si mi s-a facut mila de ea. pe cand am ajuns cu ea acasa, deja o iubeam :) pe cookie am cumparat-o pentru juno. era micuta de numai, si de cand am vazut-o am sperat sa fie fetita :) si am avut noroc... cum probabil ca mai multi de pe site au patit, am primit-o 3 in 1... la propriu, pentru ca dupa cam 2 luni s-au nascut bubu si sisi :) care acum au...hmmm... joi 3 saptamani :) si pe care nu ma lasa inima sa ii dau :-D asa ca am sa ii patrez si am sa ii iubesc pana in ultima clipa :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

cora
Nou venit
Nou venit

asa a inceput povestea

Mesajde cora » 29 Mar 2010, 19:26

Eu stau la bloc, si niciodata nu am fost de acord sa iau un animal in casa. Pana intr-o zi, cand baiatul meu de 17 ani, a venit cu un "soricel"mititel si maron inchis la culoare, care avea 3 saptamani si era fff speriat. :smile: Numele ei era Babe. Initial nu am vrut sa o primesc, dar gandul ca baiatul meu nu va mai sta asa mult la calculator m-a induplecat. Apoi, m-am documentat pe internet, dupa 2 luni, i-am mai luat o surioara, alba cu pete pe nume Lizuca si i-am ingrijit cu fff multa dragoste :hearts: . Au fost si momente mai grele, cand se mai imbolnaveau de cate ceva, dar le-am indragit si au devenit adevarati membri ai familiei. Eu nu am avut prea mult timp sa scriu pe acest forum, dar de cate ori aveam o problema, ma documentam aici. Din pacate, aceste mici fiinte pline de dragalasenie si devotament nu traiesc f. mult.Babe ne-a parasit la 4 ani si 4 luni, iar Lizuca la 5 ani :puking: .
Am suferit enorm cand le-am pierdut, casa este goala fara ele. Incercati sa le fiti aproape, au nevoie de companie, vorbiti cu ele si o sa primiti multa dragoste. Sa va traiasca, bucurati-va de fiecare clipa alaturi de aceste mici fiinte!!!!
Daca ai simtit dragostea fata de un porcusor de guineea, esti un om fericit!!!!

Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Gold_Sorceress » 29 Mar 2010, 20:56

Povestea mea e putin diferita. Am avut candva niste hamsteri...eram si mai micuta, nu prea responsabila, se inmulteau peste masura , asa ca parintii mei i-au dat pe toti.
Am uitat de suferinta in momentul in care mi-au facut cadou un catel... au urmat apoi catei, pisica, papagali, pesti, broaste testoase...etc. S-a ajuns deci in situatia in care nu prea mai aveam ce animalutze sa mai adun pe langa casa, nici loc nu mai era.... Intr-un final am descoperit si www.petz.ro , unde urmaream, verificam toate animalutele care erau inscrise:)
Intr-o zi am observat , la o fetita, un animalut ca un ghemotoc de blanita, cu un ciuf prins in varful capului si cu niste ochisori care parca vorbeau.... Acesta a fost momentul in care, pentru prima oara am observat cu adevarat ce inseamna un porcusor de guineea. Bineinteles ca am cautat zi de zi cam o saptamana peste tot unul asemanator...voiam neaparat unul cu multe invartecusuri. Am cautat prin Suceava, in Botosani si in final am gasit un pet shop in Iasi (unde locuiesc acum), unde l-am cunoscut pe Villy. M-am indragostit la prima vedere, l-am luat acasa si, in urmatoarele doua zile, m-a coplesit complet.
Culmea este ca nu eram foarte convinsa sa-l cumpar, deoarece il vazusem ca statea trist intr-un coltisor de acvariu, era singurel, tacut, si m-am temut ca este bolnav. Vanzatoarea a inceput sa rada si mi-a spus : "Maine dimineata la ora 7 el iti va demonstra ca nu este bolnav. Te va trezi din somn ca sa-i dai de mancare." Asa a si fost :D
Astazi, popandaii mei ne spun primii Buna Dimineata, ne ofera primul zambet in fiecare zi :hearts:
Scuzati ca am scris 10000 de randuri pentru o poveste banala, dar trebuia sa spun si povestea mea (si inca mai sunt 2 de spus ). :sealed:

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 09 Apr 2010, 02:17

prima data cand am vazut porci de guineea cred ca am vazut in piata dar mi se pareau ciudati shi mari.. ca eu tot aveam hamsteri.dar intr-o zi verisoara mea avea 2 femele super frumoase.. si imi placeau.. si peste cativa ani imi doream niste animalute ca prietenul meu pleca in canada acum e sotul.shi nu vroiam sa stau singura.. o tanti dela servici avea porcusori shi mi-a zis cand o sa aibe pui o sa-mi dea...si i-am primit in sfarsit. erau femela si mascul.am vrut sa-i pun separat dar prea tarziu deja facuse pui deci nu erau chiar pui ei..am dat masculul shi am ramas cu ea si puii care din pacate pt ca erau din frati au murit unu dupa altul..fiind 3.ultima a trait mai mult cateva luni.. am plans dupa ea .mama. shi a doua zi am cumparat alta pe martinica care ati vazut-o in poze.. si ele au ramas la suceava ca eu sunt in canada cu baietii mei.. adica sotul si un porcusor..si sotul e gelos acuma ca zice ca iubesc mai mult porcu. haha :tease:

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 09 Apr 2010, 09:22

Gold_Sorceress este atat de frumoasa povestea ta...ai fi putut s-o pui la concursul de compuneri... :smile:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 09 Apr 2010, 09:27

ai dreptate mihaela
e f frumoasa povestea lui Gold_Sorceress
zicea ca mai are 2
sper sa nu fie la fel de scurte ca asta

Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”