Cati porcusori aveti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cati porcusori aveti?

Unu
22
30%
Doi
32
43%
Trei sau mai multi
20
27%

Voturi totale: 74

raluca
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde raluca » 06 Sep 2008, 10:09

sa-ti traiasca tarcalici!
asteptam poze!
la momentul de fata am 2 superbi porcuti de guineea.
se cam resping, dar o sa-i impac eu.
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄
(multumesc deedee)

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 06 Sep 2008, 12:06

bine ai venit alaturi de noi Mami
ai scris ca micutul(porcelinul) primeste ocazional biscuiti...porcusorii nu au voie sa pape biscuiti(doar hamsterii)
ii poti da paine uscata f bine dar rar si in cantitate mica..
imi pare rau pentru tarcalici cu siguranta a suferit dupa fratiorul lui(chiar daca a fost asa de scurt)
masculii au mare nevoie de companie nu vrei sa ii mai aduci in fratior?
:friends: shrekut si runty

jaded2death
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde jaded2death » 06 Sep 2008, 12:15

vreau sa rectific...in chestionar am scris ca am 2 porci (asa aveam atunci)...intre timp lucrurile s-au schimbat, iar acum am 4 :smile: dar nu mai pot modifica votul.
http://www.flickr.com/photos/22784561@N08

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 06 Sep 2008, 15:04

am intrat pe site
i-am vazut pe cei 2 ciufuliti si pe veteranul si am lacrimat pt biluta
sa fie sanatosi cu totii si sa auzim numai de bine despre ei
si despre tine :smile:

jaded2death
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde jaded2death » 06 Sep 2008, 19:35

multumim frumos! :kiss:
a trebuit sa iau altul pt ca cu veteranul nu e cale de impacare :cry: poate mai tarziu, cine stie...iar monstru era teribil de deprimat si am luat unul, dar mi-a fost mila de fratiorul lui care a ramas singur cu surioarele lui in petshop (in mizerie maxima si fara apa si fan, doar cu o coaja de paine la 5 porcusori :suicide: ) si l-am luat si pe el a doua zi :clapping: au fost tare fericiti cand s-au vazut!
acum e bucurie mare in casa, monstruletul e super fericit si face o gramada de pop-corn-uri si i-a acceptat din prima, le-a cedat si tubul, el a ajuns sa doarma afara :nodding: ...iar veteranul are cusca lui si sta linistit, fara sa il streseze nimeni (numai eu , cand e la ora de imblanzit :handshake: )
o sa mai incercam imprietenirea peste ceva timp.
multi pupici tie si fetelor tale :kiss:
p.s. : scriu acum pt ca la ora la care am postat mesajul nu am fost in stare : biluta a fost si inca este pentru mine sufletelul meu drag si scump, inca plang zilnic dupa el si e un subiect extrem de delicat pt mine, pt ca inca sufar foarte mult. veteranul are momente cand seamana perfect la gesturi cu biluta si asta ma face sa sufar, pt ca imi aduc aminte foarte des de faptul ca nu mai e...dar tin la el si nu l-as da pt nimic in lume.
Ultima oară modificat 06 Sep 2008, 23:45 de către jaded2death, modificat 1 dată în total.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 06 Sep 2008, 19:58

Am intrat pe acest topic, si vazand chestionarul, m-am gandit sa scriu si eu cateva randuri.

Speram ca aceasta "statistica" sa nu fie un esec al celor care doresc bunastarea porcusorilor - este trist sa vedem pe forumul nostru ca 37% dintre cei care au votat, au un singur porcusor. Aici voteaza membri care au acces la informatii (site-ul, lista de discutii ce este publica, forumul), si au ales aceasta specie sociala drept animal de companie, stiu de nevoile lor, si totusi multi dintre ei - din diferite motive, justificate sau nu - tin un singur porcusor.

Citez dintr-o carte draga mie, Micul print de Saint-ExupĂŠry:
" Devii raspunzator de-a pururi pentru ceea ce ai imblanzit."

Raspunderea fata de animalele pe care le detinem implica si satisfacerea nevoilor lor comportamentale, in cazul de fata si cele sociale ale unui mic mamifer cum e porcusorul.

bianca
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde bianca » 06 Sep 2008, 20:09

ai dreptate geda...dar partea buna este ca de cand s-a pus chestionarul multi si-au mai luat porcusori, iar daca se va reface, cred ca procentul celor cu un singur porcusor ar fi mai mic :D
eu cel putin asa sper :thinking:

in cei 37% sunt si eu deoarece atunci cand am votat o aveam doar pe vusy...acum nu mai e cazul, dar nu mai pot schimba votul (mai sunt si alte cazuri ca mine).

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 06 Sep 2008, 22:53

nu am stiut ca nu au voie biscuiti :oops: ,oricum cam rar papa si pustiul meu biscuiti,dar are o problema cand gatesc,"fura" legume si-i duce lui Tarcalici.Cand papa el fructe ii da si porcusorului de aia e si asa gras.
mai uit cutia cu mancare la indemana si ii varsa jumate :( si nu-mi este decat ca Tarcalici nu o mananca si se risipeste.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 07 Sep 2008, 09:51

si cu legumele e o problema
fasole verde sau uscata, cartofi, sub orice forma, niciodata.
e curata otrava pt ei.
varza rar si putin ca se baloneaza
acum 3 luni a fost un caz. o domnisoara a cumparat un porcut dintr-un pet si a fost sfatuita sa ii dea numai varza. au fost probleme majore care nu s-au putut rezolva
salata tot asa, putina.
ai grija : ciocolata, alune si alte chestii din astea niciodata
eu sunt sigura ca pustiul tau iubeste ff mult porcutul si din dragoste pt el poate face greseli.
spune-i ce nu are voie porcutul si pune-l sa te supravegheze, nu cumva sa gresesti tu. asa il responsabilizezi si el va fi mult mai atent la dieta "porceasca".
ma rog, in teorie ar trebui sa tina
sanatate maxima la toata lumea

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 07 Sep 2008, 22:17

de fasole si varza am stiut si nu i-am dat,dar cartofi i-am mai dat,ce-i drept destul de rar.
f mult manaca salata verde cand e sezon,rosii si castraveti.
patrunjel si marar.
ciocolata nici nazdrvanul meu nu prea vede k si asa e izvor de energie pura.
m-am documentat si eu pe net cand l-am cumparat ce si cum trebuie facut ca pe baza celor de la pet...murea de mult.

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 10 Sep 2008, 00:39

Tarcalici al meu nu manaca decat vitapol si nu gasesc decat f greu la cutie.
i-am luat si vitakraft,dar nu papa tot si dau bani aiurea.
ieri i-am luat niste batoane pt hamsteri ca nu am gasit nimic delicios pt porcusori,dar nu vrea,doar la inceput a fost incantat de-am zis k nu ramane nimic din ele.
sunt in genul celor de papagal,cu miere,fructe,cereale,dar nu-l incanta.
as vrea sa-i dau ceva mai bun sa pape,nu nuami patrujel,marar,etc...dar el nu vrea :cry: :suicide:

teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde teodorasuteu » 10 Sep 2008, 09:45

Eu am un singur porcusor si incerc ca in timp sa-i cumpar si un fratior.

Teodora

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 10 Sep 2008, 09:56

draga mea
conceptia ta despre "ceva bun" nu se potriveste cu a lui. la el ceva bun inseamna iarba, papadie, frunze de salcam, dud sau vitza si tot ce e natural. eu nu cred ca porcii din anzi mananca batoane sau seminte de la vitapol si nu de la vitakraft.
i-am stricat noi la chestii din astea, din dragoste pt ei si ei au devenit mofturosi. stii cum zicea ramona: porcii nu se nasc mofturosi!
va pupam pe toti

jaded2death
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde jaded2death » 10 Sep 2008, 10:11

nu cred ca am sa ii inteleg vreodata pe oamenii care le dau porcusorilor altceva decat mancare sau recompense (batoane, dropsuri sau orice altceva) speciale pt ei...
cum poti sa dai batoane pentru hamsteri porcusorilor? mai ales ca doar zici clar ca sunt pentru hamsteri...evident ca nu prea ai citit despre modul porcusorilor de hranire, asa ca te invit sa te documentezi si apoi sper ca iti vei da seama ce greseli faci (aici ma refer si la cartofi...si probabil ca mai sunt, doar ca nu ai zis despre altele)
http://www.gemon.ro/hranire.htm
(pe la pagina 3 cred ca te-ar interesa mai mult, dar sper ca vei citi toate 4 paginile, ca sa iti faci o idee generala)

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 10 Sep 2008, 10:20

aici mai e o problema
producatorii scot pe piata tot felul de traznai frumos colorate, bazandu-se pe dragostea stapanilor pt porcuti,. ca de exemplu ar fi talasul cu arome; batoanele cu seminte si miere, bisciuti cu spanac sau morcovi.
astea sunt pt buzunarele lor nu pt porculini.
nu neg ca am luat si eu multe prostii pt ca scria pe ambalaj ca sunt pt ei. au fost bani aruncati degeaba si acum ma gandesc ca noroc ca nu le-au mancat sa ajung pe la dr cu ele.

Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”