Cati porcusori aveti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cati porcusori aveti?

Unu
22
30%
Doi
32
43%
Trei sau mai multi
20
27%
 
Voturi totale: 74

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde AVRELIANVS » 13 Apr 2011, 01:26

Orice fel de contact are rezultate imediate ;)
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

LauraStane
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Aug 2010, 17:31
Localitate: Bucuresti

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde LauraStane » 30 Iun 2011, 23:19

eu sunt mama a 2 caini, 1 motan, 300 de pesti si cel mai important (si on-topic) 4 porcusori
si cum s-ar speria multi dintre voi 1 mascul si 3 femele, respectiv 1 mama(vaduva din pacate :cry: ), 1 pui mascul(din prima serie) si 2 femele (seria a 2-a), cum se spune intre 2 nu te ploua, dar nici bine nu-ti e, cel putin el e intre 3 :lol: Cum am ajuns sa am nepoti :walking: :cavies: poveste si mai lunga(sa spunem ca mi-am dat seama ca e fata doar cand a avut pui.....nu a fost vina mea...v-am spus poveste lunga)
nu va faceti griji, masculul a fost castrat cu succes(poveste mai lunga si complicata conteaza ca e bine si sanatos din fericire)
au o cusca spatioasa si multe locuri de cutreierat
Cel mai important e ca nu se cearta :love:, din pacate cateva evenimente cu tatal(certuri de familie)

Ati avut vreodata porcusori ce s-au certat? Ati incercat sa va descurcati cu pui sau mai mult de 2 porcusori(eu da, cu 6 :walking: )?

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde deea1998 » 30 Iun 2011, 23:29

laura, pune niste imagini pe forum cu porcusorii aici viewtopic.php?f=17&t=475&start=5955 cu celelalte animalute aici viewtopic.php?f=17&t=2193&start=735 si adca poti sa ne prezinti si noua cusca ta aici viewtopic.php?f=11&t=890&start=1350

P.S. sa-ti traiasca animalutele si sa te bucuri de ele :clapping:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde irena » 01 Iul 2011, 00:40

laura, citeste topicul "porcusorii mei se bat". ai sa vezi ca sunt destui cu experiente neplacute, care insa pana la urma s-au rezolvat :) de asemenea exista membri ai forumului (sa se simta d-na cristina :giggle: ) care au o frumoasa "colectie" de 8 guinezi, care mai de care mai frumosi! :)

femelele sunt mai pasnice, masculii insa sunt mai cu personalitate. altfel zis, riscurile sa apara cearta sunt mai mari la masculi decat la femele. in unele cazuri, conflictele se pot rezolva prin imbogatirea mediului cu accesorii care sa le distraga atentia de la scandal (accesorii noi sau accesorii mutate intre ele), in alte cazuri trebuiesc despartiti...

feciorii mei s-au ciondanit pana acum de 2 ori si de fiecare data s-au calmat dupa ce am aruncat o mana de fan si am facut o rotatie la accesorii.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde adelinatache » 01 Iul 2011, 04:36

Doi porcuti, un mascul de 5 ani si unul de 1 an si jumatate cam asa.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde deea1998 » 01 Iul 2011, 07:55

O porcuta de 2 luni si vine a doua care are 8 luni

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde roseta.stoned » 01 Iul 2011, 11:28

Doi porcuti de 3 luni :heart:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde adelinatache » 01 Iul 2011, 11:59

Doi porcuti deliciosi de 3 luni vrei sa zici. :tease:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde roseta.stoned » 01 Iul 2011, 12:18

:giggle: Cei mai deliciosi! :giggle: Pentru mine mai ales, ca numai pe ei ii "gust"... :tease:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde Ionella » 21 Iul 2011, 00:45

Eu am doar unul,pe Fufu a mea micutza :heart: ,dar ma bate stresu sa-i mai iau o companie de acelashi sex
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde crisa24 » 27 Iul 2011, 14:36

am 4-doi baieti si doua fete :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde adelinatache » 27 Iul 2011, 18:38

Eu am citit: Am 4 baieti si 2 fete. =))
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde Ionella » 07 Oct 2011, 20:41

Buna!As dori sa imi mai iau o minunatie de purcelusa.Am deja o fetita de 4 luni si as dori sa ii iau o companie.Intrebarea mea este:Cand ii voi aduce compania,se vor bate sau ceva de genul acesta?Se vor certa de la mancare? :(
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
Miky1989
Membru
Membru
Mesaje: 253
Membru din: 19 Iul 2011, 16:05
Localitate: Ploiesti/Brasov
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde Miky1989 » 07 Oct 2011, 21:12

Buna Ionella. e foarte bine ca vrei sa ii iei o prietena micutei tale. o sa vezi cat de vesela, jucausa si prietenoasa va fi de indata ce nu va mai fi singura. mai multe detalii despre cum sa le imprietenesti gasesti aici viewtopic.php?f=4&t=632 sfatul meu e sa adopti o porcuta pentru ca porcusorii din pet shop pot avea diverse surprize neplacute de genul boli, paraziti sau, in cazul femelelor pot fi gestante. rasfoieste forumul la rubrica adoptii si poate te indragostesti de vreo pufosenie :lol: doua fetite,mama si fiica, sunt de donat urgent si nu sunt la o distanta mare de tine viewtopic.php?f=1&t=3124
p.s.: intre timp, pune cateva poze cu micuta ta sa o admiram si noi :smile:
Imagine
Ichi& Roro

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde Cookie » 07 Oct 2011, 22:15

:clapping: Bravo Ionella, felicitari pentru aceasta hotarare!

Sustin ce spune Miky mai sus. O sa vezi numai schimbari in bine in momentul in care aduci cel putin o partenera.
Iti vorbesc din propria-mi experienta: nu-ti fie teama, nu se vor bate daca vei respecta cateva reguli simple in momentul in care le faci cunostinta:

-intai si intai, speli bine-bine cusca in care a stat porcuta ta si accesoriile (casuta, tavita de fan, hamac, etc.) cu otet si apa. Otetul dezinfecteaza si neutralizeaza mirosul propriu fiecarui porcut.

- le faci cunostinta pe un teren neutru: adica o camera in care Fufu (asa se numeste porcuta ta, da?) nu a mai fost vreodata, pe o paturica pe care nu a mai stat si pui si ceva de mancare si gramajoare de fan ici si colo. Le pui pe patura pe amandoua (sau "amantrei" daca iei mai multe :tease: ) deodata si stai si le observi. Daca ti se pare tie ca se incing spiritele, arunci o mana de fan intre ele.

- le pui intr-o cusca de cel putin 1/60m, cu cat au mai mult loc sa se desfasoare, cu atat se micsoreaza sansele sa apara conflicte intre ele.

Conflictele minore, cearta pe mancare sau pe un loc de dormit fac parte din viata si comportamentul lor, este benefic pentru spirit si normal sa se ciondaneasca putin si apoi sa se-mpace. Nu este galagios si nici periculos pentru porcuti acest comportament.
Cracanici


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori