Cati porcusori aveti?

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cati porcusori aveti?

Unu
22
30%
Doi
32
43%
Trei sau mai multi
20
27%
 
Voturi totale: 74

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde irena » 08 Oct 2011, 12:00

buna ionela.
la ce ti-au spus fetele, as mai adauga faptul ca unele divergente sunt absolut normale la porcuti.
intre ei se stabileste o ierarhie, in mod normal cel mic se supune celui mare. va veni insa vremea
cand cel supus va dori sa preia sefia. atunci vor aparea micile divergente. este foarte important sa
nu intervi, sa ii lasi sa isi rezolve problemele porcesti. interventia e necesara in momentul in care se
bat si se lasa cu sange, cazurile insa nu sunt frecvente. eu am 2 masculi, cel mic e de rasa, iar fizic
l-a depasit demult pe frate-so. se mai baraie, mai sar la cearta, insa in final se cuibaresc unul langa
celalalt si dorm :) deci nu ai de ce sa iti faci griji.
pe langa regulile de care trebuie sa tii cont cand le faci cunostinta (ti-au spus fetele ce si cum), e foarte
important sa le asiguri o cusca mare (minim 1m/50cm pentru 2 porcuti) si accesorizata. si cel mai important:
adu-i porcutului tau un prieten de acelasi sex.
bafta multa!

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde EugeniaXCalin » 10 Dec 2011, 22:15

Buna, suntem fericitii posesori a doua fetite frumoase si prapadite din cale afara. Le-am cumparat din Viena, deoarece doar prietenul meu lucra si eu eram acasa toata ziua lipsita de ocupatie. La inceput au fost foarte speriate si nu te puteai apropia de ele, dar acum s-au obisnuit cu noi... vin la noi, bineinteles daca avem ceva bun pentru ele, preferabil ar fi salata :tease: o adora.
Prietenul meu lucreaza la sera, si le aduce mereu castraveti, desi am vazut niste sfaturi utile aici si le voi obisnui sa manance si altceva, pentru ca le noi le cam rasfatzam si ne joaca asa cum au ele chef. Smechere mari... mai mult Calin le rasfata pentru ca nu le prea rezista chitzaielilor si urechiusilor clapauge in timp ce chitzaiesc :lol: . Sunt cele mai fericite cand se trezeste dimineata sa mearga la munca, deoarece stiu ca primesac ceva bun inainte sa iasa din casa :smile: . Cand vine acasa, din momentul in care baga cheia in usa, sunt pe faza si abia asteapta sa intre in camera, deoarece din nou stiu ca primesc ceva bun. Cam de obicei, cand ne aud ca venim acasa, sunt tare incantate.
Prb e ca, nu tare stau la mangaiala, la madareala, daca le luam in bratze, cam fug. Le-am luat deodata, dar banuim ca una e mai maricica decat cealalta. Le avem de 3 luni. Una dintre ele e mai deschisa, mai blanda sa zic asa...dar cea mica, e tare sperecioasa si nu prea sta daca vrei sa o ti in brate. Mai sta uneori, dar rar, cand are toanele ei. Voi pune in viitorul apropiat si poze cu ele.
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde crisa24 » 10 Dec 2011, 22:24

Bine ai venit pe site!
asteptam cu drag multe, multe poze.
eu am 5 si din 5, 2 sunt blanzi, blanzi, restul sunt doar pe interes, papa bun si vin!!! :lol:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde EugeniaXCalin » 10 Dec 2011, 22:52

Credeti ca vom avea vreodata sanse sa le imblanzim si noi pe prapaditele noastre? Tare fericita as fi. As vrea sa invat mai bine cum sa le ingrijesc, dar e foarte obositor sa caut pe site bucati din ceea ce am eu nevoie sa stiu. Eventual daca ai putea sa imi dai niste sfaturi, ti-as fi foarte recunoscatoare.
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde irena » 11 Dec 2011, 03:44

buna eugenia, si bine ai venit!
vad ca esti din baia mare. si eu la fel :)
ai facut bine ca ai citit legat de alimentatie. e foarte important sa fie hraniti corespunzator.
legat de imblanzit.... fiecare porcut are caracterul lui. si eu am 2, unul e foarte prietenos,
celalalt sperios si plangacios din cale afara. ideea e ca ei intre ei se simt bine, si asta conteaza :)
ce poti sa faci e sa le dai ceva bun de papa inainte sa le scoti din cusca. asa te vor asocia cu ceva
bun :)

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde EugeniaXCalin » 11 Dec 2011, 14:29

Vom incerca :tease: va voi tine la curent cu ceea ce a iesit. Ma poate ajuta cineva si pe mine sa pun poze? Vreau sa ma laud :lol: .
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde irena » 11 Dec 2011, 18:45

iti faci cont pe www.photobucket.com, incarci acolo pozele, iar dupa copiezi codul IMG si dai paste aici, in mesaj.

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde valentin147 » 26 Ian 2012, 17:01

eu am 3 baieti nazdravani..Dodo,Zuzu si Pixel. :lol:

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 10 Dec 2011, 21:28
Localitate: Baia Mare, Baia Sprie, Viena
Contact:

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde EugeniaXCalin » 17 Feb 2012, 16:10

ce tare e numele de Pixel :lol: suna simpatic... cum se inteleg? vrem pozeeee
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

valentin147
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Dec 2011, 17:01
Localitate: torino

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde valentin147 » 19 Feb 2012, 13:26


Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde jaded2death » 02 Mar 2012, 15:14

5 din 6 ... sper sa am 6 curand :lol:
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

madym
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 14 Aug 2010, 01:28
Localitate: Iasi

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde madym » 10 Mar 2013, 22:56

Eu am 2 purcelusi. :love: Doi baieti frumosi foc!Imi pare rau pentru ca momentan nu pot pune poze. :( In rest sunt foarte incantata!Pe Guido il am de 10 luni iar pe Miki de 4 zile.Am citit foarte mult pe site si pe forum si am luat decizia inteleapta de a-i lua un prieten. :)

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Cati porcusori aveti?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 20 Aug 2013, 16:35

Eu am 1 porculina in varsta de 4 ani fara 2 zile :D
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori