PREZENTARE

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde irena » 19 Ian 2012, 16:36

buna ioana si bine ai venit! iti recomand sa citesti , vei invata foarte multe despre porcusori.
pe scurt, vei afla ca porcutii se tin cate 2 de acelasi sex, nu singuri. sunt animale sociale, de grup, si trebuiesc tinuti ca atare. oricata atentie i-ai
acorda, nu inlocuieste un partener. vei afla de asemenea ca porcutii au nevoie de un spatiu mare (pentru 2 porcusori o cusca de minim 1m/50cm sau
1.20m/60cm), accesorii si ca implica o cheltuiala (mare, mica, in functie de cati porcuti sunt si care sunt posibilitatile financiare). iti recomand de
asemenea sa te informezi din timp ce mananca, ce nu are voie, ce e bine sa ai in casa ca prim ajutor in cazul in care apar probleme.
eu iti tin pumnii si te rog sa te gandesti foarte bine: esti dispusa sa iei 2? pentru ca luand doar unul singur, il supui unui chin (desi sunt convinsa ca nu
asta iti este intentia).
inca o data bine ai venit si asteptam sa ne prezinti porcusorii tai ;)

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde crisa24 » 19 Ian 2012, 17:03

Bafta!!!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

GuineaPigsLover
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Ian 2012, 20:34
Localitate: Iasi, Romania

Re: PREZENTARE

Mesajde GuineaPigsLover » 19 Ian 2012, 18:05

Buna din nou!
Pai, cum sa zic, am citit, rascolit si m-am informat de pe toate paginile site'ului gemon . :P :idea:
Momentan mama e de acord, tata inca nu e 100% dar sigur o sa cedeze, asa face de obicei rofl :lol:
Nu pot sa iau 2 porcuti, abia CRED ca o sa ma lase sa iau unul.
Au fost la inceput destul de hotarati ca am prea multe animale si nu ma mai lasa sa aduc vreo "hidosenie", (asa le zic ei animalutelor mele in primele zile, apoi se ataseaza de ele :heart: :heart: ) , dar oricum acum i-am concins pe ai mei cam 90%.
Am 3 hamsteri, au aproape un an, am mai avut si stiu cam cum e cu rozatoarele.
M-am informat foarte mult, pt ca desi si porcutii sunt rozatoare, nu sunt la fel ca hamsterii.
Imi placeau dintotdeauna porcutii dar abia dupa ce si-a luat o colega de a mea ( pe 2 ianuarie) am realizat ca chiar vreau si eu unul. :heart:
M-am gandit la bani, si eu avand mai multe animalute(si stand la casa) am un "buget" lunar pe care il cheltui pe hrana, talas, etc. Deci nu o sa fie vorba de bani...Cusca o sa ii iau ca a colegei mele, adica una de la Ferplast , are 50x40x30 cm, si avand in vedere faptul ca o sa imi iau doar un porcusor, cred ca e buna.Accesorii, mancare si altele , inclusiv cusca am decis sa le iau de la Zoomania.(e cam singurul petshop mare si bun de la mn din oras, merg acolo des si imi place magazinul)
Nu pot sa iau doi, pentru ca cum am mai spus, am voie doar cu unul, dar eu si colega mea, care vom avea amandoua cate un porcut, ambii masculi(eu vreau mascul si ea are deja), am decis sa facem "intalniri", adica sa ne intalnim cat mai des, sa ii lasam pe porcuti sa se joace, sa se cunoasca..Cei drept o sa imi fie putin frica, avand in vedera ca o alta prietena a avit 2 porcuti, si nu se intelegeau DELOC, desi erau masculi amandoi.
:love: :love:
Multumesc de sfaturi si imi cer scuze ca am scris asa de mult(si de greselile gramaticale, tastatura e de vina):))

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde irena » 19 Ian 2012, 18:21

draga ioana, tu vei fi stapana porcutului si este decizia ta. si imi cer de pe acum scuze, insa ma simt "obligata" sa
iti spun ca faci o greseala, punand nevoile tale peste nevoile lui. ii faci un rau tinandu-l singur si ii faci un rau si mai
mare prin intalnirile ocazionale cu un alt porcut. ei sunt animale de grup si au o ierarhie (unul e sef, restul se supun).
intalnirile nu vor iesi bine, pentru ca fiecare va incerca sa isi arate superioritatea. asta de fiecare data. plus ca el
are nevoie constant de un alt porcut, in primul rand pentru a-l stimula (daca spui ca ai citit site-ul, banuiesc ca
stii ca are nevoie de 3 mese pe zi, cu legume diferite si un meniu cat mai variat, cum de asemenea stii ca iti va fi greu
sa il obisnuiesti sa pape cum trebuie. un partener il stimuleaza), in al doilea rand pentru a fi fericit si nu in ultimul rand,
in caz de boala are mare nevoie de un alt porcut. dar repet, cu toate ca mai mult rau ii faci daca il iei, e decizia ta. daca
tu iti doresti un porcut care sa stea intr-un colt, sa manance si sa doarma, asa sa fie.
legat de cusca - este foarte mica, chiar si pentru un porcut. eu am un hamster campbell (hamster pitic), care sta tot intr-o
cusca de 50 de cm. ma gandesc ca stii cat creste un porcut (va depasi 1kg la maturitate), in cusca pe care vrei tu sa o iei
nu se va putea nici macar intoarce.
nu lua ce iti spun ca pe ceva negativ, ci ca pe ceva critic si educativ. crede-ma, il vei chinui, fara ca tu de fapt asta sa iti
doresti. si e pacat... sper sa nu te superi, dar daca nu poti sa ii asiguri toate conditiile, mai bine rezuma-te la hamsteri...
si nu in ultimul rand - intre hamsteri si porcusori este o diferenta enorma! in primul rand de "look", in al doilea rand de alimentatie,
iar nevoile sunt diferite. hamsterii e chiar recomandati sa ii tii singur, pentru ca se bat pana cand unul din ei moare. porcutii insa
nu. in germania nimeni nu iti vinde un singur porcusor, doar daca dovedesti ca mai ai unul sau ii convingi ca vei mai lua unul.
si eu imi cer scuze pentru textul lung si sper ca nu te-ai plictisit citind. toate cele bune.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: PREZENTARE

Mesajde Allma » 20 Ian 2012, 10:37

Daca vrei asa mult porcuti, poate iei unul la inceput, il tii in "cutia de chibrituri" cateva zile pana convingi parintii sa ia nr. 2.... in urma cu cateva luni deabia asteptam sa iau un porcut, si am luat prima cusca care mi-a iesit in fata...era tot 50 cm si am luat si porcuta gestanta....nici nu trebuia sa mearga la adapatoare daca era in coltul opus al custii, doar se intindea putin....si nu avea loc sa se desfasoare......mi-a fatat 5 pui in cusca aia, si nu mai avea biata porcuta loc sa mearga sa bea apa....am pus o extensie temporara dar tot nu aveau spatiu si ma chinuiam ssa gasesc cusca mai mare....acum am una de 1 m si mai am un pui de aproape 2 luni si mama. SI se joaca toata ziua! Fug, aia mica se urca pe mama, pe tub, si pe altele.... ca sa stii, nu ai nevoie de o groaza de bani ca sa intretii un porcut....Cusca de exemplu, te gandesti ca o cusca mare e extrem de scumpa, e +100 lei in petshopuri....depinde de petshop, dar eu am dat doar 20 si ceva de lei pe a mea, ca a facut-o bunicul meu si am platit doar materialele, practic eu nu am dat nimic :lol: Accesoriile, nu sunt nici ele scumpe....m-am uitat prin petshop si am vazut doar accesorii cum sunt homemade aici, pe gemon.....si la un pret exagerat.....poti face accesorii din lucruri din casa, eu asa fac....mai cumpar rar daca chiar vreau ceva, dar nu si iau la preturi exagerate.....si eu eram ca tine, nu mai vazusem porcuti de ani buni, mii aminteam mai micuti :lol: Incearca sa nu chinui bietul animalut ca nu ti-a facut nimic.... in primele zile, Molly statea ca o piatra si nu se misca, si nici noaptea nu se auzeau rontaituri, era foarte speriata....daca erau doua poate nu era chiar asa.....dar ar fi fost rau pentru mine, ca 5 pui+2 femele, zau ca nu aveam loc in minusculitatea aia :giggle:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde irena » 20 Ian 2012, 12:27


Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: PREZENTARE

Mesajde Allma » 20 Ian 2012, 19:43

Scuze, cand am citit ca o sa ia CA a colegei sale am inteles ca o sa o ia PE a colegei sale :wasntme:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: PREZENTARE

Mesajde khaos » 29 Feb 2012, 18:39

In seara asta o sa va prezint pe cineva :lol:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: PREZENTARE

Mesajde -Vlad- » 29 Feb 2012, 18:43

Hmm..cred ca stiu ce ne prezinti. :lol: :loving:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde irena » 29 Feb 2012, 19:01

ulala, miroase a bestie noua :D abia astept!

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: PREZENTARE

Mesajde -Vlad- » 29 Feb 2012, 19:06

E o bestie rezervata la inka. :lol:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: PREZENTARE

Mesajde biancadumy » 29 Feb 2012, 19:09

oooooo :) Pixelul o sa aibe fratior un cretofolin ?? :) abia asteptam poze :) :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREZENTARE

Mesajde ramona_inka » 29 Feb 2012, 21:44

Daca va uitati atent pe site veti vedea ca lipsesc doi de pe pagina...

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: PREZENTARE

Mesajde -Vlad- » 29 Feb 2012, 21:49

Pff...care a al doilea? :thinking: Eu l-a vazut rezervat pe ala portocaliu cu alb(nu am retinut numele).Daca disparea Big Love observam 100% :lol:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: PREZENTARE

Mesajde Allma » 29 Feb 2012, 21:54

Cretulinul roscat e unul din disparuti,nu?? :giggle: RedFire sau ceva de genul asta parca il chema :lol: era cretulinul meu favorit :loving: Vlad, tu daca BigLove eu daca Inno(Inocentul meu favorit de pe toata Inka :loving: )
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori