"domesticire" (?!)

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Lilianna U.
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2022, 09:31

"domesticire" (?!)

Mesajde Lilianna U. » 04 Mai 2022, 10:16

Buna ziua, Am o problema pe care doresc sa o impartasesc cu voi, si anume : porcusorul meu -pe nume Puchi-este foarte, foarte sperios. Precizez ca il avem din luna ianuarie, respectiv, am gasit-o - ea fiind o fetita- impreuna cu fratii, parintii sau prietenii ei (?!) - caci nu stim exact ce grad de rudenie, sau nu, aveau-3 la numar- inca o fetita si 2 baietei- intr-o punga, in zapada, pe malul unui parau din apropierea locuintei noastre. Ea si cu inca un baietel erau mai mititei ca marime- am presupus ca sunt tineri- in comparatie ce ceilalti doi- femela si mascul. Ideea e ca, neputand sa le asiguram tuturora conditiile necesare, am fost nevoiti sa ii plasam la familii de iubitori de porcusori de guineea, Puchi ramanand la noi, alaturi de celelalte animalute - 2 caini si 2 pisici. Am cumparat tot ce era nevoie pentru ea, ba mai mult, de 2 saptamani are o casuta noua, mai mare, sa se poate "zbengui". Pare prietenoasa cu una dintre pisici, adica, "comunica" printre gratii una cu cealalta- de ea nu se sperie- dar de noi inca tot fuge, nu vine sa ne "intampine" decat cand ii este foame, abia reusim sa o luam in brate. Nu zgarie, nu musca - inca- dar nu pare sa ii faca mare placere. O hranesc- eu in mod special- cu tot ce m-am documentat pana acum , ca este bine, incep sa ii cunosc preferintele alimentare - crastavete si salata, desi cu salata ma tem sa exagerez, caci stiu ca nu ii face tocmai bine, dar continuand sa ii las si legume - morcovul ne place, asa si asa, restul prea putin, apa nu prea bem, o surprind cand face acele popcornjumping-uri, si asta ma bucura, caci ma gandesc ca e si ea bucuroasa, dar in rest... nimic. O iau in brate, vrand-nevrand, caci mi-e tare draga, o mangai, o pieptan - caci e tare flocoasa- dar cum stiu si vad ca nu ii face prea multa placere, o las in pace, sa nu o stresez.Mentionez ca am fost si la veterinar, si din punctul acesta de vedere pare ca totul e ok. Unde gresesc? Ce anume fac sau nu fac cum trebuie. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc, si scuze pentru "roman".

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: "domesticire" (?!)

Mesajde Gemon » 23 Mai 2022, 09:35

Bine ai venit!
Au avut mare noroc ca le-ai gasit, ar fi putut avea parte de o soarta cumplita in acele conditii. :(
Sunt animale de grup, bine e sa se tina doi de acelasi sex, vezi viewtopic.php?f=4&t=3601
Este normal sa fie timida, incet-incet se obisnuieste cu vocea ta, cu zgomotele din casa, si ii castigi increderea. Are nevoie de o perioada pt acomodare, vezi viewtopic.php?f=4&t=19 si viewtopic.php?f=4&t=2685
Succes! :heart:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori