Cum se poate participa la expozitie?

Anunturi si linkuri cu imagini foto

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cum se poate participa la expozitie?

Mesajde hichivi » 16 Apr 2008, 11:30

buna,
am vazut pe aici pe forum un subiect cu expozitii si as vrea sa stiu care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a participa la o expozitie.... unde trebuie sa te inscrii, daca este obositor pentru porcusori, si muuulteee alte informatii (daca mai sunt si altele, evident)... :clapping:
multumesc

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 17 Apr 2008, 10:15

pot sa iti spun ca la expozitie e f frumos
ramona-inka se ocupa de organizare .
de obicei are loc la muzeul antipa, prin iunie. se fac anunturi din timp
tine 2 zile si sunt o gramada de evenimente atunci. este un concurs de desene ale copiilor, un concurs pentru cel mai frumos porcut,...
e adevarat ca pentru animale e stresant, sunt multi vizitatori, multi copii si toti vor sa puna mana pe porcuti. de altfel e si foarte greu sa rezisti.
dar trebuie facute expozitii de genul asta. oamenii trebuie sa vada si alti porcuti nu numai cei din piete si petshop-uri plini de micoze si alte boli. e un fel de "culturalizare"
sper sa se organizeze si anul asta

Avatar utilizator
hichivi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 56
Membru din: 25 Ian 2008, 19:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde hichivi » 17 Apr 2008, 15:19

multumesc, maria
sper sa imi raspunda si ramona.... tu ai participat cu vreunul din porcusorii tai? :kiss:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 17 Apr 2008, 15:27

nu am participat cu porcii din dotare. mi-a fost mila de ele sa le stresez.
emil m-a intrebat: dar noi cum venim cu ei?
recunosc ca nu am avut replica.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 20 Apr 2008, 22:42

Salut tuturor,

Emil a scris un mesaj destul de lung acum 2 zile dar ... nu a aparut pe lista. Incerc sa reiau eu cu scuzele de rigoare :wink:

Cum a zis si Maria, atmosfera este foarte frumoasa. Iubitori si posesori de porcusori de guineea vin sa vada porcusori, sa invete despre ei, sa schimbe pareri/opinii/observatii despre cresterea, ingrijirea si comportamentul lor. Unii au si participat la expo cu porcusorii castigand premii, altii doar ce isi luasera din pet un animalut si aveau intrebari...
Copiii mici, pana in 14 ani, participa la concurs de desene la care marele premiu (in afara de premiile oferite de catre Muzeul Antipa) este 1 sau 2 porcusori de rasa.
Am avut proiectii pe ecran in care s-au aratat diferite rase si culori de porcusori, am avut lectii deschise cu copiii mici de gradinita... Nu ai timp sa te plictisesti aici, e mereu ceva de facut, de invatat. :wink:

Pentru a participa la expo este necesar ca:

1. Porcusorul sa fie sanatos si intr-o buna stare de ingrijire: curat, sa nu fie obez sau prea slab, adica dezvoltat corespunzator varstei. Sa aiba unghiile taiate, sa nu prezinte rani, sa fie pieptanat...
2. Sa nu fie parazitat cu paraziti externi (acarieni, paduchi, purici, capuse)
3. Sa nu prezinte afectiuni dermatologice (eczeme, infectii micotice...)
4. Porcusorul se va prezenta intr-o cusca adecvata scopului. Daca va participa pe toata durata expozitiei are nevoie de o cusca in care sa se miste, sa manance, sa bea in mod normal. Daca este prezentat doar la expozitia de frumusete (adica 2-3 ore) se adminte si prezentarea lui intr-o cusca de transport.
Porcusorii ce vor fi prezenti pe toata durata expozitiei trebuie sa fie insotiti de stapan sau cineva familiar lor si sa li se asigure apa si hrana.
5. Inscrierea lor se face prin cerere trimisa la organizator. Aceasta este facuta cunoscuta inainte de expozitie cu cel putin 7 zile.


Doritorii pot urmari site-ul si lista gemon, precum si site-ul cavia club sau al crescatorilor. Informatii despre expozitie se fac cunoscute din timp.


O expozitie are 2 teluri importante:

1. popularizarea/culturalizarea cum zice Maria, a raselor de porcusori de guineea existente in tara dar nu numai
2. o expozitie face parte din munca de selectie a animalelor, prin aceste expozitii se realizeaza selectia in masa si selectia elitelor.


Amandoua scopurile amintite mai sus se realizeaza prin expozitiile de frumusete. O expozitie de frumusete este un show, dar mai mult decat decat atat, o etapa foarte importanta in munca de selectie a unui/unor rase dar si un prilej de a oferi informatii despre cresterea si ingrijirea porcusorilor.
Despre selectia in masa si selectia elitelor s-a scris mai pe larg aici ( http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=78 ) si se va reveni asupra acestui subiect daca prezinta interes.

Ce am facut noi pana in acesti ani in aceste expozitii a fost o munca de popularizare a raselor de porcusori de guineea.
Expozitiile s-au desfasurat pe doua sectiuni:
a) animale de rasa - cu pedigree, cu ascendenta cunoscuta
b) animale de rasa comuna si metisi - fara ascendenta cunoscuta - proveniti din piete, peturi, obtinuti din imperecheri la persoane fizice acasa...

La fiecare sectie s-a votat de catre publicul vizitator primind premii primii 3 clasati la fiecare categorie. Premiile au fost egale pt fiecare sectiune, nu s-a facut diferenta ca e de rasa sa nu! Premiile au constat in diplome, mancare, accesorii (casute) pt porcusori, calendare cu porcusori...

Anul acesta speram ca expozitia care va avea loc, sa includa si prima etapa, mult mai importanta ca prima, de selectie a animalelor de rasa de valoare. Speram pt aceasta sa avem legalizat clubul la judecatorie si sa avem invitat un arbitru din strainatate. La fel speram ca fiind Club legalizat, sa ne bucuram de ajutorul tututor iubitorilor de animale in general si de porcusori in special. Multumim si pe acesta cale tuturor celor care au participat si vizitat expozitiile anterioare (crescatori, proprietari sau simpli simpatizanti, si in mod special gazdei noastre timp de 3 ani, Muzeul Antipa).

Referitor la stresul porcusorilor. Intr-adevar, este un mic grad de stres luarea din caminul in care este obisnuit, transportat si adus la expozitie. Dar aceasta depinde in mare masura de stapana si de gradul de socializare al porcusorului, daca este singur sau are partener...
De asemenea, prezentand un animalut in expozitie, acesta necunoscand pe nimeni in afara de tine, va ajuta la intarirea legaturii dintre stapan si porcusor.

Speram ca te-am facut interesata si sa ne vedem la viitoarea expozitie!

Daca mai sunt intrebari raspundem bucurosi.

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 22 Apr 2008, 16:03

expozitii in timisoara nu se organizeaza? :D

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 06 Mai 2008, 14:16


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 07 Mai 2008, 14:44


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 08 Mai 2008, 13:19


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 11 Mai 2008, 20:28

:) o expozitie curand organizata de mine nu va fi (lipsa de timp :( ) :P
eventual daca se hotaraste cineva sa initieze proiectul o sa ajut cu mare placere!
o zi frumoasa!

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesajde teodorasuteu » 15 Sep 2008, 10:54


Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 26 Feb 2009, 11:33

Si eu voi participa dar nu cred ca voi fi lasata pentru ca megy are o bubita la piciorusele din fata....(v-am mai zis de ea)nu stiu daca este o chestie lipita dar am fost cu ea la doctor si mi-a dat cicatrizin unguent de la plafar
daca ii trece sigur voi participa
dar la desen nu pot participa pt daca castig nu am unde sa tin alti porcuti

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 26 Feb 2009, 14:30

bianca eu sunt de acord sa facem noi o expozitie in timisoara :up2:

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 30 Aug 2009, 09:42

Mia venit o Idee nebuneasca.Asi dori sa organizez o expozitie in Ploiesti aici la noi s-au mai organizat in scolii,am cateva relatii si stiu cam ce persoane ma pot ajuta imi puteti face o lista cu ce trebuie la o expo?
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 30 Aug 2009, 15:16

Pai in primul rand itit trebuie o locatie, niste mese, niste mancare pentru porcuti si, bineinteles, porcutii.(cred ca vor veni si porcoantele mele daca se face:D)


Înapoi la “Expozitii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori