Inmultitorii-sursa problemelor?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Inmultitorii-sursa problemelor?

Mesajde veronica » 29 Noi 2008, 09:20

ieri, dupa ce am vorbit cu patronul,lucru pe care sincer il apreciez am tras o concluzie trista
porcusorii ajung bolnavi in pet...evident nu e intotdeauna cazul..
stia foarte multe depre porcuti, am ramas uimita
stia despre carenta de vitamina c, despre bobitele cecale, despre variatia de caldura
mi-a spus ca aproape a a ramas fara furnizori deoarece inmultitorii ii obliga sa cumpere si animalutele bolnave...
oare sa fie adevarat?
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 29 Noi 2008, 15:26


Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 29 Noi 2008, 16:02

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 29 Noi 2008, 16:12

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 09 Dec 2008, 14:53

Iata un articol despre petshop-uri. E tragic ce se intampla in aceste magazine. :( Eu sunt de parere ca daca nu esti in stare sa faci o treaba buna, mai bine te apuci de altceva. De ce sunt unii oameni asa de rai? Cred ca nu au inima cei care tin animalutele in astfel de conditii! O fii chiar asa de greu sa ai putina grija de un sufelt nevinovat si sa ii oferi niste conditii minime pana isi va gasi un nou stapan sa il iubeasca. Ar trebui niste legi mult mai aspre. Daca nu te conformezi, nu ai ce cauta in astfel de afacere!
http://www.green-report.ro/stiri/prepor ... -lacomieip
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 21 Iul 2009, 20:18

Nesimtitii!!!
..ma scuzati...
Tineau masculii cu femelele!
Normal ca se imbolnavesc saracii!
Merita sa faca inchisoare!
:X:X Tessy and Chaby :X:X

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 21 Iul 2009, 20:51

doamne :|
cica 5 bucati...ii vinde ca pe un obiect
in ce tara traim doamne

:shock:

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 21 Iul 2009, 21:15

Si aia cumpara asa, mandri!
Ai citit, unii vroiau sa faca un cadou cativa hamsteri..
Ce surpriza vor avea cand o sa moara bietii de ei peste cateva sapttamani, pentru ca ala si-a batut joc de ei!
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

O situatie ingrozitoare!

Mesajde daizzy13 » 30 Iul 2009, 12:55

Buna,
Am deschis acest topic in speranta ca vor citit mai multe persoane si vor intelege ce vreau sa spun prin acest mesaj. Daca am pus topicul intr'un loc nepotrivit, moderatorii pot sa'l stearga/mute si astept mustrari :( .

Sa va povestesc:

Am fost plecata de pe 20 iulie la constanta la niste rude. Acolo au si niste chiriasi in cealalta parte a casei dintre care am inteles ca acea familie a avut o crescatorie de porcuti dar nu stiu cati a avut si unde ii tinea.
Toate bune si frumoase cand am auzit a doua zi ca are iar porcusori..numai putea de bucurie cand ma gandeam ca are cine sa'mi tina companie sa'mi treaca dorul de ai mei.
Avea 4 masculi pui tinuti separati de un alt mascul matur intr'o cusca..ca vai de ea..iar peste cusca era o ladita cu o femela cu 4 puisori [2 fete si 2 baieti] iar puii nu aveau mai mult de o saptamana.
Cand am luat in mana..pe un puisor..era numai piele si os! Slab mort! la fel si mama lor si ceilalti pui. Miera o mila de ei..de numai puteam.
am intrebat'o pe matusa mea cu ce ii hraneste iar ea mi'a zis ca ii hraneste din an in paste..cand isi aduc aminte ca ei sescoala pe la 1-2 si nici nu se gandesc ca mai au porcuti.
Atunci..mi'au venit nervii si le'am adus iarba proaspata si de atunci 3 zile la rand le dadeam mereu iarba iar ei de atunci nu trecusera O DATA pe la ei!!! Sa fim seriosi..asta e bataie de joc la adresa animalelor.
Am sunat'o si pe mama sa'i povestesc printre lacrimi tot ce era acolo si eu in acel moment vroiam sa'i iau pe toti acasa si sa'i ingrijesc dar din nefericire nu puteam :cry: . Mama mi'a zis sa iau o fetita s'o pun cu Micky.
zis si facut. I'am zis la femeia aceea sa'mi pastreze o fetita dintre puii aia iar peste 3 zile au disparut toti puii. A ramas numai mama si cu masculul acela matur pe care i'a pus impreuna!
Mama la pui nici macar nu i'a alaptat cum trebuia ca si i'a luat sa'i vanda si a pus'o iar s afaca pui
E ceva de groazacu astia!
Imi venea sa sun politia animalelor..ca eu in acele momente nici nu mai stiam ce sa fac...
Am vurt sa salvez un puiut dar..soarta i'a vrut in alta parte :cry:

Acum femela sta cu masculul iar in partea cealalta stau 2 iepuri [pui] mascul si femela si mai au o cusca cu un mascul is femela dar iepuri mari..adulti.
Acum vrea sa aivbe crescatori de iepuri presupun..dar si aia sunt numai piele si os. Sa vedeti cand treceam pe acolo cu iarba [fara sa ma vada nimeni] sa le dau..sa vedeti cum guitau si se ridicau pe gratii de foame saracutii :( .
Imi dau lacrimile cand va povestesc lucrurile astea.
:suicide: :suicide: :suicide:

Acum am ramas doar cu niste poze sa va faceti o impresie.

Aici este mama cu puii in ladita aia [ps: si pe deasupra era o alta ladita care ii acoperau si nu aveau pic de lumina.aer aveau prin niste gaurele mici-mici]
Imagine
Imagine
Imagine
Aici sunt puii..dupa cum observati cre ca aveau si paraziti! Nu sunt sigura..dar aveau ceva negru pe blanita.
Imagine
Imagine

Iar aici sunt puii aceea masculi despartiti de celalalt mascul. Si aceea tot slabi erau..vai de ei.
Imagine

noroc ca le'am mai dau eu niste iarba ca altfel erau morti de foame iar cojile acelea de pepene erau acolo putrezite..sincera sa fiu.
Deci ce parere aveti despre acesti ''iubitori'' de porcusori de guineea?

PS: Le'am dar si cate o frunza de varza in cusca si a venit femeia aia sa vada ''ce mai fac porcutii'' [fara mancare sa le dea desigur] si mi'a zis ca varza nu au voie ca orbesc este adevarat? :shock:

Pacat ca eu i'am zis sa'mi pastreze o fetita dar nu are cuvant acea persoana. Cine stie pe unde i'o fi dus si ce face acum cu ei :cry:

Cand am ajuns acasa si mi'am luat de dimineata grasanii mei in brate erau parca prea grei fara de aia care avea 100 de grame.
Imi iubesc porcusorii si niciodata n'o sa ajunga ca acei porcuti..neglijati. :(
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 30 Iul 2009, 13:20

daizzy13 mi se rupe inima cand citesc asemenea intamplari si vad astfel de poze....mai ales cand observ ce comori detinea acea femeie...acei porci ar fi putut aduce atata bucurie in inima unor stapani adevarati :cry: ...poate doar puii daca au noroc pot face asta...dar adultii sunt condamnati din cate vad la o viata mizera
locul arata infect...am vazut conditii mai bune la tara la matusa mea care avea gaini si rate :angry: ...iar penenele acela :suicide: ale mele se deranjeaza si de la o bucatica mica de pepene nici nu-mi pot imagina starea lor cu o astfel de alimentatie (sau mai bine zic cu lipsa ei)
acei puiuti din pacate au pierdut cel mai important start din viata...alaptarea...sistemul lor imunitar este compromis..sper doar unde au ajuns acum sa fie iubiti
cat despre partea cu varza...varza baloneaza nu orbeste animalul..Sienna mea a fost salvata dintr-un petshop unde primea aproape zilnic nimic decat varza...
este pacat ca traim intr-o tara ce se vrea evoluata...aliniata la normele europene si totusi astfel de actiuni nu sunt condamnate...nu exista un act care sa amendeze sau sa incarcereze astfel de "stapani"
'The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the ways its animals are treated" Mahatma Gandhi
Ultima oară modificat 30 Iul 2009, 15:28 de către Dmndash, modificat 1 dată în total.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 30 Iul 2009, 13:32

Daizzy, este regretabil si dureros ca asemenea situatii se intampla sub ochii nostri, mai ales ai unor copii ca tine. Esti de admirat pentru grija pe care le-o porti porcusorilor tai si pentru faptul ca ai o gandire de zeci de ori mai matura decat acei oameni despre ceea ce reprezinta viata unui animal si ingrijirea sa.
MadalinaImagine

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Mesajde biancadumy » 30 Iul 2009, 14:22

NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
noway!
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 203
Membru din: 17 Apr 2009, 20:56
Localitate: Alexandria
Contact:

Mesajde noway! » 30 Iul 2009, 14:34

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ;)

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 30 Iul 2009, 14:37


Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 30 Iul 2009, 15:02

Ultima oară modificat 30 Iul 2009, 15:08 de către a`mica, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori