PetShop-ul Animax

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde chinchi2 » 18 Oct 2012, 18:31

Nu stiu ce sa zic despre caini si pisici.Chiar daca au certificate de sanatate,arata groaznic.
Acum cateva luni aveau o pisica birmaneza,era foarte murdara si ii curgeau ochii,toata lumea s-a mirat.
Cainii uneori nu au apa si nu sunt vioi,ca si cum ar fi bolnavi.
Ultima data cand am fost la Carrefour Baneasa,era un porcusor care avea o portiune fara par :worried: .
In legatura cu porcutul,sa iti traiasca si sa te bucuri de ea si de partenera ei de la Beatrice :giggle: .
SI sa pui multe poze cu ea si cu surioara ei!!!!.Poate o sa faci un topic personal cu ele rofl :clapping:

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde Irutss » 09 Noi 2012, 15:54

Am trecut azi prin Animax din Afi Cotroceni, si adusesera porcuti :D Aveau cam 10-12 porcuti intr-un tarc de data asta, nu erau in cusca, aveau loc suficient, fan destul, casuta, apa, nu aveau talas, stateam pe palete din acelea absorbante, dar era totul curat..poate abea erau adusi, dar conditiile azi erau bune. Cred totusi ca porcutii erau la gramada, baieti si fete...
Majoritatea erau ciufuliti, vreo 2-3 cu blanita scurta, si 2 cu botul lung, ca soriceii :D
M-am indragostit de 2 ciufuliti allllllllllllbi :D dar o sa o iau pe Dolly de la Ella asa ca mi-am luat gandul repede :D

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde Allma » 09 Noi 2012, 15:58

Eu nu am incredere in tipul ala de asternut pentru ale mele, le ranesc labutele, nu sunt comode si le-ar manca zic eu...Insa pentru un petshop e un progres urias :clapping:
Old username: Andreea_Molly

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde Irutss » 09 Noi 2012, 17:21

Da, asta am zis si eu, progresul e urias. M-a multumit ce am vazut azi :D

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde ali » 17 Dec 2012, 12:19

Vineri am fost la Animax-ul de la Dristor si am plecat deprimata de acolo.
Porcutii sunt tinuti in acvarii mici si nu sunt despartiti pe sexe, doar in functie de pret. Erau 2 acvarii unul cu niste porcuti (5 la numar) micuti cu parul scurt si un acvariu cu 4 porcuti mai maricei cam de 2-3 luni, unii mai stufosi si unul bej si unul roscat, toti foarte frumosi.
Am nimerit chiar la ora mesei si a fost neplacut sa vad ca la masa de seara nu au primit decat cate o felie de morcov, iar fan nu aveau deloc. Vanzatorul nu stia care sunt baieti si care sunt fete iar cine dorea sa cumpere lua asa ce ninerea...
In timp ce ii priveam cei 4 s-au luat la bataie si in timp ce se alergau pe acolo unul a fost muscat atat de tare incat a sarit sange pe peretele acvariului :puking:.
Scena a fost cu atat mai cumplita pt. ca eu eram insotita de copiii mei care la randul lor au fost socati si au fugit sa cheme vanzatorul.Acesta a venit, s-a uitat la ei, cu ocazia asta am vazut ca 2 erau sigur baieti, iar unul fata, nu stiu al 4-lea ce era, oricum... ce mai conteaza...erau plini de rani si sange pe la urechi.
I-am explicat ca trebuie separati ca altfel masculii se vor bate pana se omoara dar el a dat din umeri si i-a pus pe toti impreuna la loc.
Am plecat dezamagiti si prost dispusi. Ce tragedie pentru aceste biete animale! :cry:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde Allma » 17 Dec 2012, 23:58

Asta e Animaxul...odata eu am vazut pui de hamster nou-nascuti de vanzare,singuri, au zis ca mama a fost vanduta dupa fatare...mai mult de 2 zile nu le-as fi dat...sigut au murit...Daca ar fi si ei controlati in detaliu cred ca majoritatea petshopurilor din ro ar fi inchise...
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde chinchi2 » 18 Dec 2012, 11:37

Da :cry: Si eu am vazut un porcusor cu micoza care era jumatate chel si cand l-am intrebat daca e de vanzare,a zis ca Da.Dar daca nu se vinde il da in alta parte :cry: .In Romania s-au mai adoptat cateva legi cu privire la animale si petshp-ul ca orice alt magazin din orice alt domeniu,ar trebui controlat.
AM vazut multe nereguli.
EU cand mi-am luat primii porcusori erau cat hamsterii de mici.Credeam ca mama vrea sa ma pacaleasca.Era super mici..ziceai ca au o saptamana,dar defapt aveau o luna si cv.
La catei tot asa,le curg ochii,sunt apatici,mancare nu am vazut ,apa murdara.
La pisici nu mai zic,mai rau ca la catei:(.
Porcusorii au in cusca fan si putina mancare speciala si sunt foarte multi intr-o cusca minuscula :nerdy:

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde ali » 18 Dec 2012, 15:22

In Animax nu aveau nici urma de fan, doar mancare speciala.
Si apropo de micoza, tot vineri am fost si in Maxi Pet, langa Animaxul de la Dristor si porcusorii (mai ales unii albi cu ochii rosii) aveau niste goluri in blanita si le curgeau ochii! Golurile in blanita cred ca inseamna tot micoza, nu?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: PetShop-ul Animax

Mesajde chinchi2 » 18 Dec 2012, 20:47

Da.Mai ales daca aveau cojite acolo.Dar e micoza oricum


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori