Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Allma » 29 Dec 2011, 23:31

Stiu ca sunteti mari iubitori de porcuti dar mai nimeni nu vrea sa ii ajute si pe cei din PetShop! Voi spuneti ca sunt cu boli, femele gestante sau alte probleme....si ca doar infloriti afacerile unor oameni fara inima...insa oamenii ii cumpara, si afacerile merg chiar foooasrte bine indiferent de cine cumpara. Mai ales ca sunteti si priceputi si va descurcati cu problemele lor. Acolo au o viata de iad, fara apa,fan,fructe,legume sau iubire....doar o cusca mica, si mancarea speciala de proasta calitate primita odata la nu stiu cat timp.... Molly a mea, cand am luat-o de acolo,era plina de rani, nu stia sa bea apa, si cand am invatat-o a baut o adapatoare plina, si era si gestanta....acum este bine, fericita si ma bucur ca am salvat-o! De ce nu vreti sa le dati o sansa? Indiferent cat de "defecti" sunt merita si ei o viata! Nu or fi de rasa, nu sunt de la cea mai tare crescatorie, dar sunt la fel de dragalasi, iubitori si recunoscatori! Tot o viata au, si una de chin! Multi si recomanda sa nu se cumpere din Pet-shop, dar oricum se cumpara, si daca voi, iubitorii de porcuti nu ii salvati, vor fi luati de nepriceputi care nu ii vor ingriji corespunzator, nu vor sti sa trateze ranile.... parerea mea e ca si ei merita o sansa, orice porcut are o viata ce trebuie traita, orice porcut merita iubit, nu mai faceti asa discriminare! :cry:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
andra21
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 21 Dec 2011, 14:03
Localitate: Pigy Heaven
Contact:

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde andra21 » 30 Dec 2011, 00:13

Is de acord cu tine Andreea. Multi din cei de la petshop, nu prea stiu ce e cu porcusorii, pt ei e doar un alt mod de a isi imbunatatii veniturile. Mogaldetele de le-am luat azi, pot sa zic ca le-am salvat de la chin ^^ Si acum se bucura de caldurica unei case noi, spatioase si calduroase si de fan de care bag de seama ca nu au avut parte pana acum dupa cat de tare le place. Probabil voi intampina probleme pe drum dar is pregatita sa le fac fata. Cu toti ne-am dorii animalute fara probleme, si la fel de frumoase ca cele de la crescatorie dar si acestea merita iubirea si atentia noastra. :love:
One more kiss could be the best thing....but one more lie could be the worst...

Imagine

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Allma » 30 Dec 2011, 00:30

Pai, nu merita si ei viata buna? Nu zic sa nu se ia de la crescatorii deloc, dar mai salvati si din PetShop! :(
Old username: Andreea_Molly

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde lola » 21 Ian 2012, 19:36

sunt de acord ca porcusorii din pet shop sunt intr-o situatie groaznica(am fost de curand in liberty center si cei de acolo au fost total socati cand le-am spus ca nu e normal ca porcusorii lor sa stea amestecati pe sexe si crede-ma aveau cam 50 de porci).Dar pe masura ce noi am incerca sa ii salvam nu le-am face oare un deserviciu altor porcusori ce isi vor datora existenta doar dorintei de imbogatire a celor din pet shop??fara cerere nu are rost sa existe oferta nu???intr-o lume ideala cei ce au un astfel de magazin ar fi oameni nu "animale" dar cum viata nu e dreapta....nu ar trebui oare schimbate legile astfel incat acesti comercianti sa fie obligati sa ofere o viata mai buna?

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Ella Roxette » 12 Aug 2012, 12:09

Fata mea cea alba este luata din pet-shop si nu am avut probleme cu ea

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Allma » 12 Aug 2012, 12:33

Nimeni nu zice ca trebuie toti sa fie bolnavi sau ceva, ceea ce ne supara e faptul ca au conditii jalnice atat porcutii cat si celelalte animale. Cateii stau in custi mai mici decat au unii pentru un porcusor, pisoii la fel, animalele sunt amestecate(femele-masculi) si se imperecheaza in prostie, custile sunt murdare si nimeni nu verifica daca mai au apa sau nu, animalele nu primesc mancarea care le trebuie, uneori dau la iepuri hamsteri si porci mancare de hamster fiindca e mai ieftina si ca ei cred ca e la fel la toate.... Ma bucur pentru tine ca a ta nu a avut nimic dar altii iau cu boli de piele, paraziti, femele gestante(cazul meu), cu boli de orice fel.....asta din cauza conditiilor de trai de acolo
Old username: Andreea_Molly

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Ella Roxette » 12 Aug 2012, 12:57

Asta asa este..de exemplu eu am fost sa iau mancare pentru fetele mele,am specificat ce vreau si vanzatoarea mi'a adus mancare de hamsteri si cand i'am atras atentia ca nu este ceea ce am cerut eu mi'a spus ca merge si asta. Daca nu as fi insistat ca nu vreau acel produs ar fi trebuit sa cumpar ce vroia acea femeie..La noi in pet-shop nu au mai adus porcusori de ceva timp,nu stiu ce s'a intamplat,dar este mai bine pentru micuti. Si la noi ca si in alte parti este problema cu tinutul la gramada

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Allma » 12 Aug 2012, 13:13

Si cel mai rau este ca indiferent de ce zicem noi, adica referitor la separarea pe sexe e inutil....adica chiar daca ii separa in magazin ei ajung gramada deci tot au sanse sa se imperecheze, si inca destul de mari, si chiar daca incearca sa ii separe in magazin(ceva rar) des incurca sexele si tot degeaba :(
Old username: Andreea_Molly

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde Ella Roxette » 12 Aug 2012, 13:39

Asa este,mie mi'a spus ca Speari este baiat (daia are si numele asta) ,la cateva zile am mai luat un baietel si deabia atunci am vazut ca am fata.

skanduraaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 22 Aug 2012, 14:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dati o sansa si porcutilor din PetShop!

Mesajde skanduraaa » 16 Sep 2012, 03:48

Nu toate pet-shopurile sunt asa de ingrozitoare... adica in cel din Cora Pantelimon erau tratati destul de OK, aveau apa, fan, mancare, erau cate unul de acvariu, iar pe acvariile celor bolnavi scria "OPRIT" eu tocmai am luat unul de acolo si maine merg cu el la un control de rutina, sa vad daca e ok animalutul. Acum e cam sperios, sper sa treaca repede peste asta.


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori