Putem face un demers din punct de vedere legal?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Putem face un demers din punct de vedere legal?

Mesajde alinushu' » 07 Iul 2008, 10:28

Sunt foarte foarte dezamagita de conditiile in care animalele sunt tinute in petshopurile din Romania. Vad ca aceasta problema e pretutindeni....
Eu sunt din Sibiu. Aici exista 2 magazine cu si pentru animale. Amandoua sunt intr-un centru comercial. Arata patetic. Mi se rupe inima de fiecare data cand vad in ce conditii sunt tinute animalele acolo: porcuti cu iepuri si chinchilla, mai multi catelusi intr-o cusca mica, mai multe pisicute intr-o cusca mica; hamsteri la fel. Deplorabil :nono:
Iar de curatenie nu are rost sa mai vorbim...Cel putin la Animax, cel situat la Real......vai vai vai.......Eu nu stiu cum le-au dat aprobare (cei care raspund de aprobari) de functionare pentru un magazin de animale avand in vedere cat de mic e spatiul....Deplorabil..... :cry:
Nu putem rezolva nimic in legatura cu aceste situatii....Poate sa agitam putin prin presa...o petitie semnata de cat mai multi pentru a impune anumite standarde de curatenie si de pastrare a animalelor (ma refer si la spatiile mai mari in care ar trebui tinuti si la modalitatile de amestecare a raselor practicate de comercianti....sigur se vor gasi oameni care sa ne ajute cu o semnatura.

In legatura cu subiectul acesta am si eu de povestit ceva: la magazinul de animale Animax din incinta Real (tot de acolo am achizitionat-o si eu pe Nutzi la care i-au aparut bube pe blana) am vazut in iarna niste chinchilla care aveau lipsa blana de pe spate, iar pe acele portiuni li se facusera niste cruste. Cand am intrebat de starea lor, de ce sunt tinute in asemenea conditii alaturi de porcusori, vanzatoarea s-a uitat foarte urat la mine si mi-a spus ca s-au batut si aceea era cauza acelor cruste. Eu i-am spus ca nu este adevarat, ca si eu am luat de acolo un porcusor la care i-au aparut bube pe blana si ca ar trebui sa separe animalele bolnave de cele sanatoase. Cred ca in acel moment vanzatoarea aceea mai avea putin sa ma scuipe in ochi si sa ma ia la batjocorit. A trebuit sa ma simt eu si sa plec.

Nesimtire...

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 07 Iul 2008, 13:27

Aceeasi situatie e peste tot, ca sa nu zic si de varstele extrem de mici la care sunt comercializati....
La Resita e si mai rau! Am gasit un petshop in care porcusorii erau tinuti pe talas atat de murdar incat si talasul si ei erau plini de musculite, peste tot in blanita, ca sa nu mai zic ca ii tinea fara apa si fara fan!!!
Se dadea crescator de 8 ani, ca a avut 20 acasa si ca stie el ce stie! O saptamana am dus munca de lamurire cu omul, i-am scos de pe site o gramada de informatii si in sfarsit victorie :D ! Am fost dupa o saptamana si aveau talasul curat si apa, desi sunt convinsa ca nu i-a invata sa bea, dar macar au apa, pot sa dea cu nasul de curiozitate si poate invata (sper eu), iar de fan a zis ca a dat comanda si asteapta sa vina transportul...ca el "mare crescator" nu avea in magazin.
Dupa alta saptamana am dat de fiul lui, un pusti de 15 ani, incapatanat foc, care mi-a zis el ca stie mai bine...fan nu aveau nici atunci, in rest era ok...am incercat sa duc munca de lamurire si pana la urma daca am vazut ca nu prea ma baga in seama, i-am dat site-ul si i-am zis ca poate mai afla si lucruri noi...sper ca le-am deschis ochii macar un pic...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Iul 2008, 14:12

http://www.dsv-neamt.ro/menu.php?modul= ... &cmd=index
poti face o reclamatie
nu cred ca ai sanse reale sa imbunatatesti viata porcutilor, dar macar cineva ii ia la intrebari pe cei din magazine.
vera a facut o reclamatie si raspunsul il gasesti pe forum
sunt curioasa daca a mai trecut pe la acel magazin si daca s-a schimbat ceva. probabil ca nu

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 17 Iul 2008, 10:20

Am uitat sa va spun ca acele chinchille au disparut din magazin la vreo 2 zile dupa ce le-am sesizat problema celor angajati acolo. Am asa o presimtire ca nu au fost cumparate din moment ce erau bolnave....Oare ce se intampla cu animalele astea ce dispar din petshopuri in cazuri din astea... :suicide:

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 17 Iul 2008, 21:49

am vazut la Real-ul din Calea Sagului (Timisoara) ce fac cu animalele bolnave...le pun in custi (cat mai multe in cusca cat mai mica, ca ocupa spatiu nu de alta ) si le dau ceva mancare si apa si asteapta sa moara singuri...

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 18 Iul 2008, 07:24

Si eu care ma plangeam ca nu exista magazin cu animale la mine in oras...Este magazin Real, dar nu sunt animale. Decat sa le vad asa cum ati spus voi, mai bine deloc.
De fapt sunt, in piata, dar n-are rost sa zic cum e acolo... :roll: :cry:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Offfff

Mesajde alinushu' » 18 Iul 2008, 08:32

Offffffff!!!!!!!!!!!
Imi vine sa plang !!!!! :cry:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 18 Iul 2008, 10:15

Mai tarziu o sa pun niste poze cu frumusetile din piata :tease: , in care din fericire nu se vede prea bine mizeria, desi la unii era f curat. Pot sa le pun aici sau altundeva?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 18 Iul 2008, 10:21

Draga ZuzuBelleMel :smile: mai bine le postezi aici ca sa continuam discutia inceputa. Imi imaginez cam despre ce este vorba...nici in piata la noi nu este o situatie mai buna :cry:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 18 Iul 2008, 17:13

Uitati pozele:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu ocazia asta, puteti sa-mi spuneti daca animalutele din prima si a 4-a poza sunt hamsteri sau altceva?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 18 Iul 2008, 22:17

ZuzuBellMel animalutele din imagini sunt hamsteri chinezesti cred, sau mai simplu spus hamsteri pitici.
cat despre situatia din pet shopuri sunt total de acord cu voi...din septembrie vreau sa ma angajez si eu la animax. nu stiu daca voi putea sa schimb ceva (ma refer la dimensiunea custilor, varsta la care sunt adusi puiutii de porcusori pt vanzare), dar promit ca voi face tot ce imi sta in putere. ceea ce tine de ingrijire si ceea ce pot face imi dau toata silinta :P
ceea ce vreau eu sa aflu este conceptia si modul de administrare a pet shopului, sa vad totusi daca a lor este in totalitate vina, sau si patronii la randul lor sunt inselati de "crescatorii" care le dau animalutzele.
o sa fiu in primul rand spion ;)

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Ce tare!!!!

Mesajde alinushu' » 21 Iul 2008, 08:25

Am vazut pozele....hmmm!!!!!! Ce sa mai zici.....

Ce tare e ideea Biancai !!! Bravo Bianca!!!! Sunt curioasa de cum o sa decurga lucrurile....De-abia astept primele vesti! :clapping:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Iul 2008, 09:25

animalele vin in pet-uri cu probleme din crescatorie
asta stiu sigur, pt ca am tot discutat cu vanzatorii
pe cici am cumparat-o din piata, numai ce venise de la tg secuiesc. erau cam 30 de porcuti intr-o cutie de carton, cu fan pe jos. erau 3 cutii din astea. vanzatorul mi-a spus ca are clienti care iau si 20 de porci.
cici a avut o micoza urata. deci normal ca venea cu ea din crescatorie si normal ca si ceilalti aveau.
tot vanzatorul acesta mi-a zis ca luat de la cineva 37 de porcuti bolnavi
va dati seama ca cei care cumparau porci engros ii vindeau la randul lor.
stiu de asemenea ca cei din carrefour colentina, vechea echipa, tratau porcutii cu imaverol (ii luau micozati) si apoi au schimbat furnizorul. acum din pacate echipa s-a schimbat. am discutat cu cineva care a cumparat 2 porcuti de acolo si mi-a spus ca au micoza.
deci problema este in crescatorie. daca in pet-uri poti merge si face scandal, in crescatorie nu poti face nimic.

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 21 Iul 2008, 09:57

si degeaba facem scandal in pet-uri ca spun ca vina nu e a lor, ca asa au venit si n-au "apucat sa ii trateze" pt ca se vand repede si asta e!

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 07 Aug 2008, 20:20

ei, atunci cum ii primesc sa ii trateze! nu e vorba ca se vand repede e vorba de nepasarea lor! atata timp cat se vand, ce conteaza daca sunt sanatosi sau nu?
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori