Putem face un demers din punct de vedere legal?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 08 Aug 2008, 10:23


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 08 Aug 2008, 10:28


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Situatia in piata Cibin din Sibiu

Mesajde alinushu' » 08 Aug 2008, 10:43


Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 11 Aug 2008, 07:18

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 19 Aug 2008, 18:15

Fetelor...am fost azi in oras cu ale_alessia87 si in Real am urcat sus la magazinul cu animalutze.Ne-am uitat la porcusori si vaaai unul era de-a dreptul intr-o stare jalnica.Ale' a observat ca e bolnav si nu m-am putut abtine sa nu ii atrag atentia unui angajat de-acolo.I-am spus ca e bolnav si l-a scos afara sa ne uitam saracuuuuuuuuuu avea niste pojghitze urate fff groaznice, deci am ramas fara cuvinte...ne-a venit sa-l luam acasa sa-l tratam..i-am spus tipului sa-l trateze cu betadine...insa tare ma tem ca daca el era bolnav, si ceilalti care erau cu el in cusca sunt bolnavi.mi se pare o cruzime...ceva de nedescris.A luat porcusorul si l-a dus in depozit undeva acolo in spate si ne-a spus ca se va uita medicul la el...ma rog....e indiferenta pe fata.Cum scoti tu la vanzare un porcusor bolnav? sau nu numai...dar sa nu il tratezi :cry:
Apoi mai mare mi-a fost mirarea cand l-am intrabat: porcusorii sunt separati pe sexe? S-a uitat lung la noi si ne-a spus: daaa de unde...pe sexe...asa amuzat de intrebarea mea.Poi ce e atat de greu? Aveau acolo cam 3 custi adica acvarii si in fiecare aveau cativa porcusori....nu puteau sa-i separe? Doamne ce oameni nemilosi, niste nesimtiti si cred ca nu ar trebui sa aiba dreptul de a vinde animalutze daca nu stiu ce conditii sa indeplineasca...Sunt ff trista :cry:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 20 Aug 2008, 13:43

nu doar in Real este acesta situatie...:cry:
am fost la un pet-shop care comercializa porcuti si hamsteri pitici...
stateau inghesuiti in ligheane, cu talasul murdar, iar mancare era imprastiata...:(
era si foatre cald...
mi-a fost asa de mila de ei, incat as fi vrut sa ii iau pe toti acasa, dar nu sa putut...
:cry:
magazinul este mic...
nu prea stiu sa dau adresa
de la statia de tramvai, la drumul gazarului mergeti inainte (pe trotuar) pana dati de un restaurant care are steagul japoniei, iar langa este un pet...
saraci porcutii :cry:
saracii hamsteri :cry:
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 02 Sep 2008, 12:29

Saptamana trecuta am vazut la Animax din incinta Real o cusca in care erau porcusori, iepuri si chinchilla..... :suicide:
Sunt dezgustata :angry: :noway: :down: :speachless:

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde shobo_luv » 24 Oct 2008, 12:53


Avatar utilizator
Ando37
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Aug 2008, 12:08
Localitate: Constanta

Mesajde Ando37 » 10 Noi 2008, 13:28

Eu mi-am cumparat porcutzii tot din pet-shopuri insa mi s-au parut bine aranjate, porcutzii aveau conditii decente de viata, nici cu ei nu am avut problema, au fost sanatosi.
Am vazut si animale chinuite prin pet-uri, mi-am ramas in minte un catel tinut intr-o cusca mult prea mica pentru el, nu putea sa stea nici macar in picioare, uitat acolo peste wekeend.
Comerciantii care nu pot sa asigure conditii normale pentru aceste animale ar trebui sa fie "scosi" din circuitul comercial.
din pacate nu se intampla asa.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 10 Noi 2008, 15:16

Nu se intampla pentru ca totul se rezolva cu o mita data organelor ce vin in control....sau poate acele "organe" nu cunosc necesitatile fiecarei specii in parte. Oricum e foarte trist.....Joia trecuta era pusa la vanzare, la Animax din Real, o porcuta ce avea 4 pui....Erau asa de tristi.... :cry: :cry: ...
Bineinteles erau pusi la un loc cu chinchille :suicide:

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 15 Noi 2008, 16:43

am vazut si eu porcuta cu pui....e groaznic ce se intampla
si eu am observat tot in animax 3 purcelusi mici, puiuti, ce stateau laolalta cu un iepure matur, care nu statea locului. cand am vazut cat erau de chinuiti saracii, fiindca iepurele sarea in mod constant peste ei si ii lovea in timp ce ei statea ingramaditi intr-un colt de frica, nu m-am putut abtine sa le fac scandal vanzatorilor.
eram atat de furioasa ca nu m-am putut stapani. partea buna este ca nu au comentat nimic, eu am plecat, dar am revenit peste 15 min. si ii separasera. daca ati fi vazut ce fericiti erau purcelusii !!! :dance: i-am laudat pe vanzatori, dar le-am spus ca data viitoare voi face plangere impotriva lor fara niciun preaviz

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 15 Noi 2008, 16:47

daca stam si povestim aici despre toate acestea nu se va rezolva nimic
asa ca, eu zic, sa ne punem mintea la contributie si sa incercam sa facem ceva. orice problema are o rezolvare si trebuie sa o gasim, trebuie sa se poata face ceva impotriva comerciantilor si chiar a crescatorilor, care tin animalele in astfel de conditii. nu stiu ce vreti sa faceti voi, dar eu voi incerca sa gasesc solutii. poate ca nu va merge din prima, dar daca insistam, nu se stie. voi ce spuneti? :up:

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 15 Noi 2008, 20:09

nici in pitesti, l;a Auchan nu e asa dragoste pt animale..:(( am mers intr-o zi sa iau mancare pt Chaby..si am vazut cum o purcelusa alba..mare era tinuta cu 5 alti porcusori..erau toti morti de slabi..saracutii...
:X:X Tessy and Chaby :X:X

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 15 Noi 2008, 20:49

in timisoara...la magazinul din realul nou sunt tinuti ok...adica fiecare in cusca lui...e ook..pisicutele caini chinchila(cred ca asa se scrie) hamsteri papagali...nu zic ca se omoara pt ei..dar nici asa de nasol nu sunt tinuti
:smile:

Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Mesajde anszi » 21 Dec 2008, 15:46



Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori