Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde Borki » 01 Iul 2008, 16:37

http://www.ecomagazin.ro/primaria-secto ... ra-stapan/

Cititi tot articolul si faceti legatura cu ce am scris mai jos!!!

Un prieten de familie care este inspector DSV mi-a spus in urma cu cateva zile cum ca, in cazul in care dorim sa ajutam un caine al strazii si facem o sesizare la Primarie, acesta e luat din strada si eutanasiat!

Asa ca, in cazul in care vi se spune sa faceti sesizare la primarie pentru a putea sa ajutati animalutele, acestea vor fi ridicate de la locul indicat de voi si eutanasiate! Asa au inteles edilii sa ajute animalele:(

Mare grija cu cine vorbiti!
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 01 Iul 2008, 17:50

:roll: traim in romania...shi asta ne amarashte vietzile shi noua, shi bietelor animale :(

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 04 Aug 2008, 14:02

Ma uit in fiecare seara pe animal planet la emisiunile in care se salveaza animale de pe strada, animale maltratate.oamenii aia mi-au trezit un respect mult mai mare pt animale,o admiratie pt efortul care il depun atunci cand vine vorba de un animal aflat in suferinta.Numai in cazurile extreme recurg la eutanasiere, pacat ca la noi asa le "salveaza".vad in emisiune cum orice caine, sau orice animal isi gaseste in definitiv un stapan si un camin iubitor.La noi de ce nu e asa? Chiar conteaza asa de mult sa fie de rasa? De ce? Un animal "corcit" nu e tot un suflet?...regret lucrul asta...si ma doare sufletul.Mi-as dori din tot sufletul sa se infiinteze si in Romania diverse centre de adoptii si spitale pt animale.Sunt oameni care isi tin animalele nemancate, netratate la timp cand sunt bolnave,acesti oameni in strainatate sunt pedepsiti grav : amenzi usturatoare si inchisoare in cele mai grave cazuri, chiar si interdictia de a mai detine vreodata vreun animal se aplica.La noi oamenii raman pasivi si reci la aceste cazuri, ii mai auzi cum zbiara ca vaaai ar trebui sa scapam de maidanezii din tara !!! Daa..dar asta implicand omorul???Daca animalele sunt luate doar : ca niste rahaturi-scuzati expresia, si cei fara adapost care cauzeaza neplaceri cetatenilor, trebuie eutanasiate, atunci suntem fara inima!Eu privesc un biet animal ca pe un om , se naste, mananca, doarme, se reproduce,traieste si apoi moare.Nu la fel ca noi toti "oamenii" ? ce ar trebui atunci? sa luam boschetarii din santuri si sa-i ucidem?Doar pt ca sunt betivi, cauzeaza probleme si uneori chiar si ucid?
Urasc Romania asta pt miile de nereguli pe care le are, pt oamenii care sunt narcisisti si nu ar arunca nici o coaja de paine pt un biet animal...bine ca le dau bani tiganilor care cersesc la strada...aia nenorociti!!! Mai bine stiu ca arunc un miez la un caine decat sa le dau alora bani...sunt foarte revoltata, dar nu am ce face...traim in Romania!

Avatar utilizator
Ando37
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Aug 2008, 12:08
Localitate: Constanta

Mesajde Ando37 » 12 Noi 2008, 12:56


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 12 Noi 2008, 15:37


deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 12 Noi 2008, 20:22

:( cam asa e ...

ingerul_decazut
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 29 Dec 2008, 23:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ingerul_decazut » 30 Dec 2008, 12:47


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 30 Dec 2008, 14:30

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

ingerul_decazut
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 29 Dec 2008, 23:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ingerul_decazut » 30 Dec 2008, 17:48

Ok , imi cer mii de scuze , dar asta e se mai intampla , mai ales cand vezi atata nepasare pentru niste suflete care nu merita chinuite sau eutanasiate , si oricum acesti caini devin rai din cauza oamenilor nu ca asa ar vrea ei dar pot pune pariu ca daca un om ar fi lovit sau luat cu pietre ar deveni mult mai rau decat un caine , dar bineinteles ca la chestia asta nu se gandeste nimeni .

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 03 Feb 2009, 01:16

Iata cum gandesc altii (din alte tari) referitor la relatia om-animal
Eu am subliniat un pasaj dar tot articolul este interesant (scuze anticipat pt calitatea scanului - doar de atat am avut parte la aceasta ora :oops: )

Imagine

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 03 Feb 2009, 02:04

sa sti ca este foarte interesant..dar daca nu te superi:din ce revista e sau de unde e? :oops: oricum bv ca ai facut rost de aceasta informatie sa vada si ceilalti membri ai forumului ca trebuie sa mai cumpere un porcusor(cei care au doar un porcusor) :up2:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 03 Feb 2009, 13:21

Cum se poate vedea in coltul din stanga jos, este nr. 80 (feb 2009) din revista Dog Magazin.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Mesajde Gabici » 05 Feb 2009, 15:32

Vreau sa va spun cu mandrie ca la noi in Oradea exista SOS Dogs care sterilizeaza gratuit atat cainii de pe strada cat si cei ai oamenilor. Cei maidanezi sunt din pacate lasati dupa aceea inapoi pe strada deoarece adapotsul e plin acum iar in Oradea, dupa cate am auzit, nu sunt eutanasiati caini.
De fapt, am inteles ca SOS Dogs functioneaza si in alte orase ale tarii. In Bihor au reusit sa implementeze program de sterilizare in toate orasele doar in orasul meu natal nu si o spun cu mare parere de rau deoarece ma doare sufletul cand merg acasa si vad atatia caini pe strazi si stiu ca primaria are contract cu o firma de hingheri. Pur si simplu nu stiu ce sa fac, am impresia ca mafia e mare desi orasul e mic. Cheltuielile cred ca ar fi considerabil mai mici daca e vorba de sterilizare dar nu exista interes ( e vorba doar de cazarea si mancarea oamenilor ce vin sa faca sterilizarea).
Exista multe interese la nivel de tara si oriunde sunt bani se gasesc oameni ce doresc sa ii acapareze, iar cand e vorba de aceste fiinte "fara grai" ca sa zic asa, neavand nici cine sa tipe in ajutorul lor, consecntele sunt tragice si din pacate le suporta ca intotdeauna cei nevinovati.
Ce putem face, voi ce credeti?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Marynna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 25 Oct 2009, 11:29
Localitate: Romania,Cluj

Mesajde Marynna » 25 Oct 2009, 15:18

CHIAR MA INTRISTEZ CAND VAD CAT E DE GRAVA SITUATIE IN TARA NOASTRA IN LEGATURA CU ACETS SUBIECT!HAI SA FACEM DIN ROMANIA UN LOC UNDE ANIMALELE CHIAR POT AVEA DREPTURI!UN SUFLET SALVAT INSEAMNA MULT !!!1

Nota Moderator:
Avand in vedere ca esti un membru nou, iti aduc la cunostinta pe aceasta cale ca mesajele integrale cu CAPS LOCK nu sunt permise pe acest forum. Te invit sa citesti nostru pentru a intelege cerintele si regulile ce trebuie respectate de toti membrii.

Avatar utilizator
MihaelaStan
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 122
Membru din: 10 Ian 2008, 14:01

Mesajde MihaelaStan » 25 Noi 2009, 11:56



Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori