Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

ABUZURI ASUPRA ANIMALELOR !

Mesajde ramo18_tm » 11 Feb 2010, 16:04

Buna

Nu am stiut unde sa postez aceasta "Stire".... zilele trecute am vazut cum un cetatean turmentat ce-si scosese catelul la plimbare pe strada, s-a suparat din senin si a inceput SA IL LOVEASCA CU PICIORUL IN BURTA SI IN CAP ! Cainele era in lant, si se uita cu niste ochi atata de tristi, ca ma apuca si acum plansul. Bietul animal nici nu facuse nimic, nu latrase, nu smuncise lantul...doar mintea aceea a lui imbibata de alcool si-a imaginat ceva ce l-a facut sa ii traga picioare. De ce il tinea in casa, de ce il hranea, de ce-l scotea la plimbare, ca sa aiba in cine sa dea si pe cine sa maltrateze? Nu am stiut cum sa reactionez, daca as fi sunat la politie ar fi ras de mine, am vrut sa il apostrofez, dar era ora 21, intuneric, o straduta de cartier, el era baut bine, si chiar mi-a fost frica sa nu ma ia si pe mine la bataie.

Asa ca azi, cand am vazut un articol la noi in ziarul local, m-am gandit ca poate treceti si voi prin cazuri similare, si de-acum sper sa se poata face ceva la sesizarile celor ce iubesc animalele.


"Românii pot sesiza abuzurile asupra animalelor la numãrul 9667

Românii pot sesiza cazurile de Încãlcare a legii privind protecÞia animalelor, cum ar fi abuzul, aplicarea de rele tratamente sau actele de crizime asupra acestora, la numãrul de telefon 9667 al organizaÞiei neguvernamentale Inspectoratul General de PoliÞie pentru ProtecÞia Animalelor (IGPPA)
Structura neguvernamentalã înfiinþatã la sfârºitul anului 2009 încearcã sã atragã atenþia asupra actelor de cruzime ºi relelor tratamente aplicate asupra câinilor fãrã stãpân. În urma sesizãrilor primite la dispeceratul IGPPA, organizaþia va depune plângeri penale împotriva edililor ºi a persoanelor care au atribuþii clare în problema animalelor comunitare.

Printre sesizãrile primite pânã acum de IGGPA se numãrã cazul adãpostului din Râmnicul Vâlcea, unde mor câini din cauza relelor tratamente ºi a lipsei de mâncare, cel al adãpostului de la Glina, care a fost Îngropat În zãpadã, ºi cel al adãpostulului Ute Lagenkamp din Argeº care adãposteºte 3.400 de câini Într-un numãr insuficient de cuºti, potrivit datelor primite de organizaÞie.

IGGPA este structurã a FederaÞiei Comisariatului pentru Societatea Civilã (C.S.C.), constituitã la nivel euroregional, judeÞean ºi local. Obiectivele principale ale organizaÞiei sunt amendarea legislaÞiei În domeniu, precum ºi promovarea ºi apãrarea intereselor medicilor veterinari din România.

articolul il gasititi aici
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 11 Feb 2010, 16:33


Avatar utilizator
MihaelaStan
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 122
Membru din: 10 Ian 2008, 14:01

Mesajde MihaelaStan » 03 Mar 2010, 16:34


kristina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 121
Membru din: 24 Iun 2010, 22:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristina » 27 Iun 2010, 23:55

Din mesajele citite de la voi...nu am avea si noi vreo sansa sa facem ceva pentru animalele maltratate :( ? Sa strangem si noi niste semnaturi ceva pentru a salva animalele de pe strada,cainii sa nu mai fie eutanasiati si sa se faca un centru pentru animale si cine vrea sa adopte animalele :( asa cum am vazut si pe animal planet :(.Of ce lume cruda :-<
Cristina

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re:

Mesajde emil_inka » 07 Ian 2011, 14:07

si-a reluat activitatea dupa perioada de sarbatori.
Pentru orice caz de neglijenta/abuz va rugam sa contactati dispeceratul la tel.: 021 9667 sau office@politiaanimale.ro

Important:
Pentru ca sesizarea sa fie valida persoana care sesizeaza trebuie sa isi dea numele si prenumele, adresa, CNP-ul si un nr de telefon la care poate fi contactata pentru detalii privind sesizarea.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde Lili » 07 Ian 2011, 14:19

Deci in Vrancea...mai asteptam.
Imi pare rau...
De cateva zile bune ma tot gandesc cum as putea sa-l fac sa-si inghita ochii pe un scump vecin care in fiecare zi de la Dumnezeu cand iese din bloc, loveste cu piciorul in burta un caine care s-a aciuat pe aici si care e de-o blandete inimaginabila (cainele evident). Ma gandesc ca alternativa "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" nu e tocmai indicata. Desi tare mi-ar placea.
Oare in situatii de genul asta, politia animalelor intervine? (am vazut prea multe reportaje pe Animal Planet). Adica nu stiu...macar o amenda, ceva sa simta domnu' vecin cat costa sa lovesti un animal nevinovat.
Iertati-mi iesirea dar am niste nervi de nu va imaginati. As depune si marturie, cu CNP si cu toate datele de identificare.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
MihaelaStan
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 122
Membru din: 10 Ian 2008, 14:01

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde MihaelaStan » 07 Ian 2011, 14:25

Poti reclama vecinul si la politie. Afla numarul de telefon de la politia comunitara din oras sau politia locala si fa-i reclamatie.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde Lili » 07 Ian 2011, 14:31

Il reclam pentru...?
Politia comunitara nu cred ca are in atributiuni protejarea animalelor fara stapan din cartier. Si nici politia locala...
Nu a comis nicio infractiune din cele prevazute in Codul Penal. E un ingeras.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
MihaelaStan
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 122
Membru din: 10 Ian 2008, 14:01

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde MihaelaStan » 07 Ian 2011, 14:38

Din cate stiu maltratarea animalelor este pedepsita de lege si politia e datoare sa ia masuri la orice reclamatie. N-ai de unde sa stii ca nu dai peste un politit iubitor de animale. Mai poti incerca sa iei legatura cu o asociatie de protectia animalelor din apropiere.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde emil_inka » 07 Ian 2011, 14:42

Politia Animalelor primeste sesizari pentru toata tara, deci nu va fie teama, sunati!

Cazul prezentat de tine Lili este numai bun cum zice Mihaela, sa fie reclamat si la Politie.

Numai ca aici intervine altceva... cainele trebuie sa apartina de cineva, altfel... cred ca riscati sa ramaneti fara el... Adica chiar daca e "maidanez aciuat" trebuie ca cineva sa figureze in scripte ca il are in grija. Avand zgarda si eventual microcip care nu e scump el poate fi "cainele blocului" cum le ziceam cand eram mici.
Bine ar fi ca cineva din bloc sa mearga sa ii faca carnet de sanatate si sa aiba o cusca undeva intr-un loc retras, unde sa nu deranjeze si sa nu fie deranjat. Daca il bate cineva, e ca si cum ti-ar bate cainele din casa, dar si daca musca pe cineva fara motiv... esti cam bun de plata...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde maria » 07 Ian 2011, 14:51

lili
ma gandesc daca nu ar fi bine sa il filmezi cand da cu piciorul in caine
asta ca sa ai o proba (nu stiu daca e valabila in instanta) cu care ai putea sa il santajezi: mai faci, ajungi la ziar
asta daca nu iti e teama ca vecinul se poate intoarce impotriva ta sau a copilului, sa ii faca vreun rau
de obicei cine e bestie cu un animal e bestie si cu oamenii mai slabi
el asa se considera superior
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde Lili » 07 Ian 2011, 14:59

Emil, eu nu tin neaparat sa fie cainele ala aici langa bloc. Ca n-are o viata asa buna. Daca as sti ca se ocupa cineva de el la modul real n-as avea nicio problema sa-l ia si sa-i ofere ceva mai mult decat picioarele in burta pe care le primeste aici.
Pe mine gestul in sine ma irita infiorator. Absolut gratuit si fara niciun motiv, pur si simplu are el o pasiune sa loveasca cainele ala. Niciodata nu l-a muscat, nu l-a latrat, nu l-a deranjat. Trece pe langa el si aproape din reflex, il trosneste. Ori asta nu pot sa inteleg.
Cred ca o sa apelez din prima la metodele mai clasice si o sa am o discutie mai neortodoxa cu vecinul.
Va spun cu sinceritate, n-am incredere ca un demers la politia comunitara ar rezolva ceva. Si mai ceva. In afara declaratiei mele, n-am nicio proba. Ori pe baza unei unice declaratii nu-l sanctioneaza nimeni (poate eu vreau sa ma razbun pe el si sunt o vecina nebuna).

Maria e om in varsta, are nepoti de varsta fetei mele...
Nu stiu daca as avea cum sa-l filmez pentru ca de obicei, eu stand la parter, aud cainele schelalaind si ies din casa imediat DUPA ce s-a petrecut faza. O singura data l-am vazut direct cand veneam de la munca, el iesea din bloc si cainele pe langa el schelalaind de durere ca de obicei.
Mai si daca ati sti ce caine iubitor si jucaus...Are vreo 6 luni cred si e fetita. De fiecare data cand se intaneste cu fiica-mea (care apropo, a botezat-o JUCAR):)) pur si simplu face pish' pe ea de bucurie (catelusa, nu fie-mea):)
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde maria » 07 Ian 2011, 15:51

eu ma gandeam sa il filmezi ca sa il ai la mana cu ceva, nu neaparat sa il dai la ziar
il poti face de rusine la nepoti, la familie, daca nu e de inteles
poti sa ii spui ca l-ai filmat desi nu ai facut-o
e suficient sa te vada cu aparatul la geam
el nu are de unde sa stie ca nu ai filmat toata scena
dar, ma rog , tu cunosti mai bine situatia
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde emil_inka » 07 Ian 2011, 18:19

Nu trebuie neaparat sa-l filmezi,ajunge si o poza clara si daca mai exista si un vecin martor ar fi bine, dar nu obligatoriu.
Declaratia ta, cu adresa , cu CNP-ul, cu un nr de telefon, cu poza si eventual cu declaratia vecinului le trimiti pe adresa politiei animalelor din Piatra -Neamt. Este cred mai aproape si se poate deplasa mai usor decat noi. Asta daca vecinul nu trage nici o concluzie din discutia pe care vrei s-o ai cu el.

Avatar utilizator
AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 394
Membru din: 11 Ian 2011, 08:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Politia Animalelor. Ce stim despre ei?

Mesajde AVRELIANVS » 11 Ian 2011, 18:45

Ce face un imbecil pentru distractie puteti vedea in clipul din link.NU cred ca exista pedeapsa pentru asemenea anomalii umane care sa fie meritata,orice pedeapsa e prea mica:
=============

Nota admin: Forumul este vizitat si de minori, va rugam sa tineti cont de acest fapt. Linkul a fost retras din postare.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori