pet-recomandare pt cluj napoca

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

pet-recomandare pt cluj napoca

Mesajde veronica » 28 Iun 2008, 07:40

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 28 Iun 2008, 08:01


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Iun 2008, 09:52


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 28 Iun 2008, 10:20

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 13 Iul 2008, 13:34

am mai fost o data la magazin
nu aveau porcuti dar au spus ca primesc cu bucurie pliantele caci au un loc amenajat...ce-i drept nu l-am observat dar eram foarte grabita
am luat cat's best si m-au rugat sa le spun parerea despre el dupa ce il folosesc
asa ca momentan numai de bine:)
:friends: shrekut si runty

oani
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 21 Iul 2008, 12:18
Localitate: Cluj-Napoca

:)

Mesajde oani » 21 Iul 2008, 13:29

Trebuie sa verific si eu magazinul de care zici:), sa-i mai aprovizionez pe micutii mei cu cate ceva. Pana una alta, preturile cum sunt?
i love life:).

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: :)

Mesajde veronica » 22 Iul 2008, 08:11

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 21 Noi 2008, 11:11

casa revin cu informatii despre pet:D
sincer nu am nici un comision
insa sunt multumita sa vad intotdeauna curatenie si personal amabil, ca sa nu mai vorbesc de proprietari
am discutat ieri mult tip cu ea,sotul meu m-a certat dupa aceea pt ca,dupa spusele lui :shock: , tot insistam cu ce nu au voie sa manace si ca unele din produsele speciale contineau alimente ce nu sunt permisa precum cartofi ,alune...dar treaba lui :lol:
ce am vazut la magazin bun pt porcelini?!
o casuta spatioasa din lemn cu 2 intrari- una ar trebui putin largita dupa marimea pocilor mei :smile: e la pretul de 33-34 lei
cusca e identica cu cea care apare la sectiunea despre spatiul de viata al porcutilor-imaginea sectiunii
si am mai vazut niste perne pe care ar putea sta fundul regal al porcilor(dar nu in cusca!) la 14 lei
asta ca sa va tin informati;) dc doreste cineva :lol:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 21 Noi 2008, 12:41

in legatura cu petul...
au multi iepurasi erau absolut superbi
porcusori erau 3 puiuti-pe care au zis ca nu ii vand inca ca nu stiu sigur sexul dar care erau fantastici
mi-a spus ca ii scoate zilnic si incearca sa ii socializeze.erau atat de frumosi si voiosi si cu o privire f inteligenta...s-au apropiat de mine ..
mai aveau o femela gestanta...cae statea separat dar se vedea printre gratii cu inca 2(nu am intrebat ce sex au)
au spus ca inmultesc porcusorii dar doar 2 gestatii pe an
am fost f multumita desi motivul lor era economic dar eu tot m-am bucurat ca nu au gestatii repetate.
nu vreau sa devin entuziasta dar nici unul nu parea bolnavior,nici pe departe, toti aveau apa si mancare(o sa incerc sa le spun de fan)
stiu ca le dau fan dar nu au tot timpul , permanent au mancare speciala si apa
gata, nu mai spun nimic!
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Pimky
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 26 Oct 2008, 09:20
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde Pimky » 19 Dec 2008, 17:04

"Until one has loved an animal, a part of one's soul remains unawakened." - Anatole France

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Lumea Animalelor Cluj

Mesajde rodents'r'us » 21 Mar 2009, 14:29

Nu stiu cine exact lauda acest magazin dar e groaznic.
Porcusorii, cincilele, iepurii, veveritele si tot ce mai au ei ca rozatoare sunt tinute in niste conditii groaznice.
Custi mici si inghesuite care au pe fund plase de sarma cu ochiuri mari pentru ca mizeria sa pice prin ele si sa nu se murdareasca, sticlele de apa murdade ca naiba si un miros insuportabil in zona de rozatoare.
Jalnic magazin! au spatiu sa gazduiasca elefanti si tin animalele in niste custi in care nu as tine furnici.
JENANT!
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 21 Mar 2009, 17:20


Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 21 Mar 2009, 19:11

mai nou si porcii stau pe grilaj de sarma nu doar iepurii, am fost astazi dupa talas la ei. De mirosit miroare urat in zona de rozatoare si asa cum am spus adapatoarele de la porci erau murade foc atat pe interior cat si exterior.
nu ma apucam de scris daca nu vedeam ce am vazut.
nu era nici urma de talas la porci, repet stateau pe acelasi tip de grilaj ca iepurii si umblau saracii de zici ca era teren minat.
singurul lucru care pot sa-l "apreciez" acolo e ca porcii nu erau toti pui de 1-2 saptamani ca in rest ci destul de marisori DAR oricum custile sunt minuscule.
Spatiu au foarte mare Veronica, acolo unse stau rozatoarele si pestii si pasarile (dupa ce ai intrat in magazin cobori scarile, treci pe langa casa de marcat si faci dreapta) este spatiu suficient pentru niste custi macar decente daca nu mari, ei prefera sa lase spatiu mult sa se plimbe lumea, ca si cum acolo e piatza si e plin vesnic.
Treci cat de repede poti, repet era dezastru azi acolo, nu am putut sa nu ma enervez.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 26 Mar 2009, 21:39

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 29 Mar 2009, 16:33

Uite ca s-a obosit proprietarul sa-mi scrie:

Sunt foarte incantat ca ai vizitat magazinele noastre si apreciez grija care o ai pentru animalele de companie si in general (sper ) ca pentru toate vietuitoarele ,desi se pare sau cred ca nu la noi ai fost ca daca erai atent , numele este IN LUMEA ANIMALELOR .
Am sa-ti raspund punctual la scrisoarea adresata mie ,si , daca tu crezi ca e posibil te rog sa o postezi pe pagina Gemon. O sa incep prin a-ti spune ca:IN FIECARE DIN MAGAZINELE NOASTRE SEFUL DE TURA ESTE MEDIC VETERINAR CAT SI EU , fara falsa modestie am o experienta clinica de 6 ani in cateva clinici veterinare iar ceilalti medici sunt de altfel cu experienta si chiar daca par tineri (o parte dintre ei ) sunt sub controlul meu direct . (nu are rost sa polemizam cu ce si cum se fac tratamentele) dar nu pot decat sa-ti multumesc inca o data pt grija ta .
Acum o sa-ti explic si ce este cu acei porcusori :
1.Se pare ca nu ai stiut ca acei porcusori chiar sunt in tratament daca fetele de la magazin nu ti-au spus asata e grav , daca tu ai tras o concluzie si ai si trecut la acuze fara sa te documentezi iar este grav , desi , daca chiar ai o vadita dragoste pt. animale, curiozitatea vis a vis de starea lor trebuia sa te impinga macar la o mica intrebare care sa te lamureasca (sau nu ),intrebare ,care trebuia pusa personalului .
Am mai discutat pe forumul Gemon cu cei care erau interesati de soarta porcusorilor din pet shopurile ,,IN LUMEA ANIMALELOR,, si am recunoscut ca datorita modului si formei de aprovizionare , noi achizitionam aceste animalute din surse nu tocmai sigure . Recunosc ca ar fi trebuit un spatiu de carantina care , lipseste cu desavarsire , si atunci ca sa nu fie clienti nemultumiti am hotarat ca orice animal cumparat din magazinele noastre ,in decurs de 2 saptamaini de la cumparare, in baza bonilui fiscal , sa fie tratat gratuit .
Asa dar , ce ati vazut dumneavoastra in boxa aceea erau animalute sub tratament ! Ce-i drept acum mi-am dat seama ca trebuia pusa o eticheta pe acea boxa care sa avertizeze acest lucru !
In concluzie , acei porcusori sunt dintre cei adusi pentru tratament de catre proprietari sau sunt cei care au fost schimbati de proprietari cu altii datorita problemelor de sanatate !
2. Se pare ca pentru a accentua ,, dezastrul din Brancusi ,, ati trecut la o alta acuza si aceasta nefondata vis a vis de femela iepure cu cei 2 pui care sunt 3 .Am si aici o explicatie care ,daca este inteleasa e bine ; daca nu , am sa trec cu vederea lipsa dumneavoastra de onestitate si / sau necunostiinta in ceea se se pare ca este o cusca de hamster vis-a-vis de cea in care stau in timpul zilei mama cu cei 3 iepurasi (care este o cusca pt iepurii de companie ).
Dr Renata Sepsi va spune ceva? Daca nu trebuie sa va spun ca aceasta doamna este sefa de tura care se ocupa de animalele din Brancusi care ....culmea , pe langa faptul ca a lucrat multi ani intr-o ferma de iepuri (cei drept , crescuti ,pentru carne nu de companie) a mai si predat igiena la facultatea de medicina veterinara ( o disciplina , a carei studiu ,oglindeste numele ).
Nimic spectaculos pana aici, dar trebuie sa va spun ca acesti pui trebuie hraniti cu lapte matern si au nevoie de spatiu mic pentru a se putea face una ca asta in timpul zilei cand sunt vizitatori in magazin si poate aparea fenomenul de stres la pui . Cu alte cuvinte au nevoie ca in permanenta sa simta aproape mama si nu nu mai(acesta este motivul spatiului ,, cusca de hamsteri,, ; dar deja cred ca timpul afectat acestei scrisori este prea mult ! Pentru mai multe detalii despre cresterea animalelor in sistemul pet shop cat si probleme de etica in lucrul cu animalele va rog sa sunati la 0364 41 77 07 si sa stabiliti o intalnire cu unul din medicii veterinari inclusiv cu mine .
In speranta ca am fost destul de clar in cele explicate si dumneavoastra ati inteles ,
va doresc ca pe viitor sa pastrati aceeasi vigilenta in ceea ce priveste cresterea si intretinerea animalelor . Cu riscul de a va pierde de client , va doresc o zi minunata !
Dr Sebastian Dan

Cum spunea el, nimic spectaculos.
Sefa de tura m-a imbrobodit ca porcii(cei de care spun ca aveau micoza) au doar o alergie acuma el imi spune ca ei sunt sub tratament, ma lasi?. Doamna sefa de tura HABAR nu are 3 boabe despre animale, tinea acei porcusori bolnavi la 10cm de cusca in care erau alti 2 porci care pareau sa fie ok. Bravo mama, tot asa! Daca nu au le dam!
Cusca in care traiau cei 3 iepuri este atat de mica incat mama nici nu se putea intoarce bine. Povesti cu iepuri care trebuie sa stea in spatiu MIC ca sa se poata alapta. Ii putea alapta la fel de bine si in o cusca mai mare in care sa aibe macar loc sa se miste 2 pasi in fata si 2 in spate.
Acest domn si proprietar de petshop se lauda cu 6 ani de medicina in spate si mai mult se lauda ca are medici veterinari in ambele shopuri dar cand intrebi de 2 femele se uita toti la tine ca la tren. HABAR nu au nici unul din angajati care ce e. Raspunsul lor e acelasi:daca cumva ii incurcam si fac pui aduceti puii la noi. Asta e raspuns de cunoscator? mars!
Baietii sunt tinuti in acelasi spatiu ca fetele in magazinul din Cora si asta dovedeste clar ca sunt niste amatori. Asa ca dom doctor lasati vraja si mai puneti mana pe o carte 2 si vedeti macar cum sa va sexati porcii.
Jalnic.
Veronica daca tu crezi in continuare ca praslea asta merita b agat in seama poti continua sa incerci, eu ma duc sa-i fac o reclamatie si daca treaba nu se rezolva imi cumpar personal un porc bolnav, ii fac inca o reclamatie la OPC si il dau in judecata.
M-am plictisit de amatori care au in nume titlul de doctor dar nu stiu sa panseze o taietura cu lama.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori