pet-recomandare pt cluj napoca

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
Dan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mar 2009, 10:53
Localitate: cluj-napoca

Mesajde Dan » 23 Apr 2009, 19:43

voi nu intelegeti o chestie...omul acesta, zis 'medic veterinar cu experienta' si angajatii lui la fel, n-o sa schimbe niciodata nimic in ceea ce priveste sanatatea animalelor, pentru ca lumea oricum cumpara.
si petshopul prin clienti se mentine pe piata

Iar baby boom...nu cumperi un animal daca nu-ti plac conditiile.adica talaj murdar, porcusori prea mici, apatici, fara apa, fan, etc.

Un porcusor daca moare peste o saptamana,n-a fost sanatos nici la cumparare

Eu personal orice animal as achizitiona primul lucru ar fi sa-l duc la medic.
Rodents tu zici ca l-ai cumparat din mila, probabil si eu asa as fi facut. Dar din pacate majoritatea oamenilor cumpara un animalut fara sa se documenteze, ii cred pe vanzatori din pet shop, si daca moare peste o saptamana mai cumpara unul, explicand ca poate a fost din vina lor, iar vanzatorul ii si convinge.

Iar despre acest domn doctor Dan Sebastian nu stiu ce sa zic...cred ca ar mai exista si alta sursa mai sigura de a achizitiona un animal sanatos, dar iarasi intervine problema castigului.
Eu personal nu stiu care-i mai important, castigul super mare sau reputatia magazinului, care in sine ar aduce un castig mult mai mare.

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 23 Apr 2009, 19:58

Dan ai perfecta dreptate dar din pacate inca nu am vazut petshop unde sa fie ceva ok.
Toti isi bat joc de animale si asta nu se va schimba pana nu apar niste legi si organe care sa protejeze animalele.
Bine ca avem politia primariei, politia comunitara, politia de la circulatie, etc si saci de legi de 2 lei dar macar 1 lege si 1 organ de control pentru animale nu.
Asta este, nu putem decat sa ne enervam si sa inghitim in sec.
Eu am renuntat sa ma mai gandesc pentru ca oricum nu am ce face.
O solutie buna ar fi probabil sa-l readucem pe Vlad Tepes si sa-l rugam frumos sa-i traga-n bat pe petshopari si crescatorii inconstienti dar nici asta nu e tocmai realizabil.
Da-i pace ca numa iti faci sange rau, asculta pe cineva care si-a tocat nervii mai rau ca la balamuc.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
Dan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mar 2009, 10:53
Localitate: cluj-napoca

Mesajde Dan » 23 Apr 2009, 20:07

chiar la inceput pimky a mai mentionat un pet shop de langa diverta, asa cum a descris ea, parea a fi totul rezonabil...de atunci nici o veste despre porcusorul cumparat de acolo.Poate e ok, si atunci mai sunt sperante in ceea ce priveste situatia petshopurilor.
Inca n-am apucat sa ma duc acolo, oricum am de gand, si va anunt despre situatia magazinului respectiv

Avatar utilizator
Dan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mar 2009, 10:53
Localitate: cluj-napoca

Mesajde Dan » 23 Apr 2009, 20:09

exista si politia sanitar-veterinara, dar cred ca domnul Sebastian e prieten cu ei, deci nici o sansa

manah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 01 Apr 2009, 22:27
Localitate: cluj-napoca

Mesajde manah » 23 Apr 2009, 20:26

Salutare dragilor!

am fost si eu in magazinul de langa diverta, doar sa ma uit, nu am facut cumparaturi si mi se pare ok.
nu am mai fost de vreo luna, dar cand am vizitat eu magazinul, domnisoarele tocmai schimbau talasul la animalute. era cam dezordine, dar stim macar ca schimba talasul.
un prieten care are porcusori si face cumparaturi acolo frecvent, zicea ca rozatoarele primesc fan tot timpul
acuma ramane de vazut....

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 23 Apr 2009, 20:43

Dan, am inteles ce spui. Sunt de acord cu tine in cea mai mare parte.
Ei evident ca nu vor schimba nimic, pentru ca pur si simplu nu-i intereseaza decat sa scoata bani.

''Iar baby boom...nu cumperi un animal daca nu-ti plac conditiile.adica talaj murdar, porcusori prea mici, apatici, fara apa, fan, etc.''
Uite aici te contrazic...poate cumperi din mila.
N-ai inteles ce am vrut sa spun. Normal ca daca moare peste o saptamana era bolnav deja.
Eu incercam sa spun ca nu este vina celor care cumpara un porcut bolnav chiar daca sunt constienti ca este bolnav. Cei care fac asta vor sa le dea o sansa la viata.
Am si spus. Vina apartine celor care vand porcuti bolnavi si nici macar nu se obosesc sa spuna ca sunt bolnavi, macar sa stii cum stau lucrurile.
Mai sunt vinovati si cumparatorii ca nu se documenteaza dupa ce cumpara porcutul. Dar aici cred ca e vorba de educatie si de multa naivitate, multi cred ca daca e magazin de animale, cei de acolo se si pricep la ele.

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 23 Apr 2009, 22:43

unde e mai oameni magazinul ala de la diverta? pe ce strada sa fug si eu pana acolo sa vad ce e de capul lui
P.S tot mai multi clujeni vad pe aici de cand cu subiectul petshops cluj, foarte bine, ma bucur sa va vad!
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

manah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 01 Apr 2009, 22:27
Localitate: cluj-napoca

Mesajde manah » 24 Apr 2009, 07:21


manah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 01 Apr 2009, 22:27
Localitate: cluj-napoca

Mesajde manah » 24 Apr 2009, 07:30


manah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 01 Apr 2009, 22:27
Localitate: cluj-napoca

Mesajde manah » 24 Apr 2009, 07:33


Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 24 Apr 2009, 08:09


manah
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 01 Apr 2009, 22:27
Localitate: cluj-napoca

Mesajde manah » 24 Apr 2009, 08:44


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Apr 2009, 09:15


Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 24 Apr 2009, 09:28

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 24 Apr 2009, 09:33



Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori