Crescatorie noua?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Crescatorie?

Mesajde maria » 22 Mar 2011, 09:36

asta spunem noi, cei care stim de gemon si de nevoile porcutilor
dar cei care nu au avut niciodata un porcut se pot lasa pacaliti de sarlatani
la primul porcut nu prea stii ce nevoi are si poti fi usor dus de nas
cand azi de "crescatorie" te gandesti e ceva de incredere

in poze am vazut ca iulian se preocupa si de nivelul cultural la porcutilor, le da sa citeasca ziare-mica publicitate
cred ca de asta ii pune pe ziare care sunt toxice pt porcuti
va dati seama ca cine cumpara de la el va face exact ce a vazut in " crescatorie"
nu m-as mira sa le dea sa manance cate un codru de paine si ceva porumb
apa nu, sa nu faca pipi si sa fie nevoie sa curete dupa ei
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Crescatorie?

Mesajde irena » 22 Mar 2011, 12:45

eu merg pe principiul ca orice animal ai avea, in primul rand te informezi ce nevoi are, cum trebuie crescut, intretinut, hranit etc. eu cand l-am luat pe charlie eram deja destul de informata cum se tin porcutii. am facut greseli cu cusca (tip acvariu), l.am luat singur, dar nu pentru ca nu stiam ca nu e bine, ci pentru ca atat mi-am permis in momentul respectiv (un porcut, iar cusca doar asa am gasit). nu sunt genul care sa judec, sa critic etc, insa sunt de parere ca omul de rand poate gresi si se poate informa in timp, insa un crescator nu ar trebui sa isi permita luxul... ziare ca asternut, iarba pe care isi fac treburile si pe urma o mananca mi se pare gresit, iar parerea mea e ca cine creste porcusori in astfel de conditii nu se incadreaza la crescatori, ci mai degraba la inmultitori...


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori