poti salva o viata cumparand porcusor din petshop?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
ganu_andreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 17 Iul 2010, 15:19
Localitate: bucuresti

poti salva o viata cumparand porcusor din petshop?

Mesajde ganu_andreea » 25 Iul 2010, 14:35

Purcelul meu de Guinea a fost cumparat de la un pet-shop in urma cu 4 ani si in cateva zile i-a cazut blanita langa urechiusa. Cu siguranta era deja bolnav cand l-am primit insa alaturi de mine s-a facut bine si a trait inca 4 ani si ceva. Nu stiu ce s-ar fi intamplat cu el... atat de tare plangea cand se scarpina si ii dadea sangele. Mereu am simtit ca i-am salvat viata. Daca pana si noi, iubitorii de porcuti ii evitam pe cei din pet-shopuri, ce se va alege de ei? Recunos mi-as dori sa stiu ca tatal puiutului meu avea varsta optima de reproductie, ca parintii nu erau frati, etc, dar daca am sa vad un purcel trist intr-o cusca mica, privat de apa cu siguranta voi vrea sa fiu mamica lui. Ganditi-va un pic si din perspectiva asta.
Dutica si azi ma gandesc la tine!

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Mai 2010, 11:44
Localitate: Bucuresti

Mesajde Scongsy » 26 Iul 2010, 00:55

asa am gandit si eu cand l-am luat pe acesta. ca voi salva o viata si ca va avea parte de iubire ^^

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 10 Aug 2010, 00:02

Si eu am vrut sa-mi iau la inceput porcutzii dintr-un pet shop, dar eu ma atasez foarte repede de un animalutz, il consider ca pe propriul meu copil, si nu as fi putut sa suport sa-l vad bolnav, mai ales ca nu am mai avut porcusori pana acum si stiu cat de sensibili sunt. Intr-adevar, salvezi o viata sau ii oferi una mai buna in momentul in care decizi sa cumperi un porcutz dintr-un magazin de animale, dar astfel ii incurajezi pe inmultitori sa aduca altii in locul celor vanduti pentru ca exista cerere.

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: poti salva o viata

Mesajde ie3neiulia » 31 Ian 2011, 18:20

Astazi cand m-am dus sa cumpar fan la fete am avut o experienta neplacuta. Eu mereu le cumpar din pet-shop-ul din Piata Cringasi. Sa zic ca am vazut cam acum 1-2 luni o porcuta alba ce mi se parea mie cam grasana dar mica de varsta. Intre timp ea a nascut si puii probabil ca au fost cumparati. Acum am ramas cam socata cand am vazut ca avea o companie (banuiesc ca e un mascul matur) care o cam agasa. Si daca asta nu ar fi fost suficient stateau amandoi intr-o cusca de maxim 50X40. Mi s-a facut tare mila de ei si m-am gandit sa povestesc aici caci poate se incumeta cineva sa ii ajute intr-un fel sau in altul. Bineinteles ca nu cred ca acesta ar fi singurul caz dar efectiv mi-a captat atentia.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

salvator vs. inca un client care cumpara porcusor

Mesajde biancadumy » 08 Aug 2011, 20:53

Nu ma omoratiiiiii,dar m-am indragostit de un porcusor de la pet center :cry: am tras o scuuuuuurta vizita azi si m-am indragostit .. erau pui si multi ..imi pareau sanatosi,oricum il duc pe urma la vet...ce ziceti??? sa ii iau de acolo fratior lui Cornel??? asa nu as mai astepta 3-4 luni...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cristisz » 08 Aug 2011, 21:05

daca e vorba despre pet center-ul de langa noi, copiii aceia pe post de vanzatori au marturisit fara tortura ca purceii vin "vrac" si nu sunt separati pe sexe
nu stiu cat sunt de sanatosi si eu as zice sa te mai gandesti
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Taifas

Mesajde -Vlad- » 08 Aug 2011, 21:08

Si renunti la cret? :surprised: Mai ai loc si de a-3-a cusca cu un teddy si cret? :giggle:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde biancadumy » 08 Aug 2011, 21:09

Da,acel pet center. E mascul,m-am uitat eu bine bine la el. Intradevar ma mai gandesc dar nu stiu,m-am indragostit efectiv,avea niste ochisori de ti se rupea inima. Am vrut sa il iau azi dar am zis sa discut si cu parintii.Si mama a zis ca e ok sa il iau doar sa il duc mai intai la vet. Acum nu stiu,chiar nu stiu ce alegere sa iau...ce ma sfatuiti ???


Vlad,Teddy la anul,la casa :) si da,renunt la cret pentru Cornel :) a zis Ramona ca daca ar fi sa iau un pui de la ea ar fi peste 5-6 saptamani,si e prea mult pentru Cornel,prea mult :(
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 08 Aug 2011, 21:15

....si daca iei un pui de acolo, va trebui tinut in carantina minim o saptamana... Gandeste-te bine..
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde biancadumy » 08 Aug 2011, 21:16

O saptamana nu sunt 5-6 sapatamani,dar intradevar nu stiu cum sa fac.Vreau sa ii fie bine si lui Cornel dar nu stiu cum sa fac,ca intradevar...daca il iau cu micoza sau alteva,offf,chiar nu stiu cum sa fac


M-am gandit mai bine,si mai bine astept de la Ramona decat sa il iau cu cine stie ce boala si sa il tin in carantina si tratament 1-2 luni
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Lili » 08 Aug 2011, 21:31

Bia ma operez de nervi cu tine.
Dupa ce ne-ai pus creierii pe bigudiuri in ultimii 3 ani ca vrei cretz, acum ne deturnezi???????????????? ~X(

Si eu as fi luat vreo 8-9 porci la Brasov :cry: Toti erau frumosi si toti aveau ochisori care te implorau sa-i scoti de acolo :cry: Dar...tu stii lectia. Ce rezolvam? A doua zi erau alti 9 in loc. Si porcu' de patron se bucura ce bine-i merg afacerile.

Eu zic sa-ti bagi mintile-n cap, sa aduci ligheanul ala cu apa rece, sa faci o meditatie yoga, sa-ti dai doua palme in oglinda si dupa aia sa iei decizia rationala.

Auzi, intrebare de 15.000 puncte. Sa-l pui pe Cornel cu Oki si piscotul mic nu merge?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde biancadumy » 08 Aug 2011, 21:32

Cu oki ??? pai cred ca iese mai ceva ca in razboiul mondial :lol:

Asa e Lili,am stat si am meditat,si ai dreptate..nu as face decat sa incurajez vanzarea lor :(
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 08 Aug 2011, 23:33

eu incurajez orice decizie pe care o ia bianca.
in ceea ce ma priveste, am vb astazi cu ea si m-a intrebat in legatura cu prietenul lui cornel.
eu una si ma rept, eu una si i-am zis si ei ca nu trebuie neaparat sa faca cum as proceda eu,
daca ar fi sa aleg intre a astepta 2 luni si a-l face fericit pe cornel, as lua din pet, insa cum?
dus la veterinar si daca e ok facut cunostinta, sau tinut in carantina in caz ca e suspect de ceva.
si va spun si de ce spun asta: stiu destul de bine riscurile de a lua din pet, microbi si alte cele,
insa ma gandesc eu asa in adancul sufletului meu ca si acel porcut tinut intr-un acvariu de 20 cm
cu N porcuti merita o sansa... O sansa la VIATA... ca daca stau si nu fac nimic, contribui la
suferinta lui. stiu ca poate imi spuneti ca gresesc, ca nu ii pot lua pe toti acasa, insa nu pot
sa nu sufar alaturi de un sufletel a carui tristete o simt de la metri distanta. un sufletel cum
am fost si eu, singur pe lume, rupt de mama si cu nesiguranta zilei de maine.
stiu ca o sa imi sariti in cap, cunosc de pe acum argumentele si as prefera sa nu. insa eu asta
simt si am dorit sa impartasesc cu voi. asa cum am zis ca daca nu voi fi mama naturala, voi fi
mama adoptiva. pe de o parte ganditi poate ca as incuraja abandonul, insa eu consider ca as da
o sansa la viata unei fiinte. asa si cu animalutele, porcutii in cazul de fata. ii iubesc pe inkasi,
ador teddy si imi plac putin si cei skiny, insa in aceasi masura iubesc si puiul mic dintr-un acvariu
de pet uitat de lume si neglijat...
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 09 Aug 2011, 02:06

eu sunt de acord cu ade, si acum sper sa nu imi primesc maturoaia pe spinare :lol:
daca nu as trage atat cu hyun cred ca partenerul lui ar fi fost tot un petshopist :lol:
desi acum nu l'as mai da nici pe kien pt nimic in lume :love:
dar cu amaratii aia din pet ce ne facem :cry:
tot asa dintr'un impuls le'am luat si pe domnisoarele aoi si uru care chiar daca nu stau in aceeasi casa cu mine le iubesc ca si cum ar fi ale mele
sa'l vedeti acum pe hyunu ce bun ii la pupat(il tot pup si imi vine sa ma ling pe botic, cat ii de dulce :giggle: )
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

adaugare post

Mesajde Lili » 09 Aug 2011, 10:14

Offf, inteleg argumentele voastre. Dar daca am stim ca-i luam si de maine altii nu le iau locul....

Uite mi-a venit o idee imposibila. M-as duce la un patron de pet shop si i-as spune: Nene, ii iau PE TOTI cu conditia fie sa nu mai aduci altii, fie sa le asiguri conditii corespunzatoare si sa-i separi pe sexe pe cei ce-i vei mai aduce. Nu zic sa tina 2 in cusca de 1,20. Dar maxim 4. Sa aiba FAN, sa aiba apa. Aici in Focsani eu sunt in stare sa ma duc zilnic un tur de petshopuri (ca-s vreo 4 in tot orasul) sa le pun fan si apa.

Dar din pacate toata argumentatia de mai sus e complet inutila si imposibila. Pentru ca plecam de la premise diferite (noi si nenea patronul). Noi gandim cu sufletul, el gandeste condus de "ochiul dracului". "Da' de ce sa risipesc eu fan pe porcusori cand il pot vinde si mai scot niste BANI?" Da' de ce sa ocup spatiul (la ce chirie scumpa platesc....) cu 20 de custi, separati pe sexe...cand in locul ala pot sa mai inghesui niste saci cu mancare de caine care se vinde si-mi aduce BANI?? Cati iubitori de porcusori sunt? Putini. Dar cati care au nevoie de mancare de caine? ENORM DE MULTI. So, economic vorbind mai bine ocup spatiul cu saci cu mancare. Si porcusorii ii inghesui dracu' intr-un colt intr-o cusca de 30 cm. Se vand, excelent. Mor..naspa. Aduc altii. Alta cheltuiala fir'ar.

Va spun toate astea incercand sa va fac o imagine a diferentelor. Dintre voi (care aveti un suflet cat CHINA) si 99% din patronii de petshopuri care se dezumanizeaza si nu mai vad in fata ochilor decat BANI. Si cum sa faca cat mai multi.

Asa ca dragele mele, din pacate eu asta cred ca e mai degraba o solutie. Sa nu mai cumpere nimeni in schimb toate sa-i batem la cap de fiecare data cand intram intr-un petshop: separati pe sexe, fan, apa, separati pe sexe, fan, apa...
Ei nu vor aduce altii cata vreme nu li se vand cei de "pe stoc". Si atunci poate...avem o generatie de sacrificati, dar visam sa fie ultimii. :(

Recitesc ce am scris si realizez ca sansele sa se intample asa sunt de maxim 2%. Si asta o spune un om relativ optimist.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori