Pet - nereguli

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

pentru Raluca si nu numai...

Mesajde ramo18_tm » 28 Aug 2008, 21:00

Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 29 Aug 2008, 11:36

Mare dreptate ai ramona..nu va cumparati porcusori de la Animax din Mall..eu cand mi=am cumparat nu am stiut exact la ce sa fiu atenta si dupa 2-3 zile m-am trezit ca era plin de ciuperci...atunci cand l=am luat eu pe al meu,tineau porcusori cu iepuri ingramaditi in acvariu..cat despre magazinul din Terra si eu am fost sapt trecuta pe acolo si am ramas ingrozita cand am vazut gramada de porcusori in acvarii :cry: ..sunt convinsa ca in conditiile alea f multi dintre ei ajung sa se imbolnaveasca si sa moara :cry: ..pe de alta parte, daca noi nu ii ajutam sa iasa din acele magazine,soarta lor se cam stie care va fi :(
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 21 Noi 2008, 00:07

Am vazut saptamana trecuta la Zoo Mania in Cora Pantelimon vreo 14 porcuti care stateau in aceeasi cusca cu 3-4 iepuri. Iepurii erau micuti, dar mai era o alta cusca cu 2 iepuri mai mari. Ar fi avut loc si cei mici acolo. Chiar daca era destul de maricica cusca, nu mi se pare corect sa amestece animalele asa, mai ales ca am citit pe forum ca nu e bine ca porcutii sa fie tinuti la un loc cu iepuri ...

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 24 Noi 2008, 12:21


Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 05 Ian 2009, 21:13

la Zoo Mania in BAia-MAre amesteca si ei porcusori cu iepruri :puking: shi culmea acolo este foarte cald ma mir ca animalele nu se sufoca si afara stau porcusori ingesuiti in ceva tarcuri si inauntru in acvari ca is vreo 5 stau cate 1 sau 2 porci in lok sa i separe pe sexe si sa i puna 4 in cusca in lok de 1-2 , nu ar mai fi asa de inghesuiti pt ca acvariile sunt destul de mari. LA mn in sighet este un singur petshop care vinde animale si pt sa spun ca este oribil :suicide: :suicide: nu numai ca tin femelele si masculi impreuna riscand sa se inmulteasca dar nu stiu nici sa deosebeasca sexul :cry: am fost azi pt ca m vrut sa cumparam talas pt porcusori si ne-am interesat si de un porcusor si i-am zis sa il pastreze si daca sigur e femela si cnd vrea s aimi demonstreze ca i femela il scoate de acolo si s pune cica sa imi arate si il controleaza si zice ca e fata dar defapt era baiat pt ca avea putza :oops: dar el zice ca nu ca e femela ca are tatze asa cv e imposibil deci is aasa d idioti :suicide:

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 20 Ian 2009, 16:00

:lol: eu traiesc in Germania de cativa ani, si trebuie sa spun ca am intalnit magazine ce tin porcusorii impreuna cu iepurii! deci acest fenomen exista pretutindeni.Au mai fost si cazuri in care iepurele calarea porcusoru :hearts: ....
Fetitele mele le-am luat de la un magazin cu acelasi obicei( iepuri + porcusori impreuna) dar le-am cautat bine acasa de paraziti! si am avut noroc: amandoua au fost sanatoase :up2:

cami
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 28 Noi 2007, 01:19
Localitate: Timisoara

Mesajde cami » 26 Feb 2009, 21:23

Buna tuturor!
Am fost in Mall la Timisoara si m-am gandit sa merg si pana la Animax sa mai vad porcusorii.Mai bine nu mergeam.
Acum au patru puiuti foarte mici,mai mici ca pumnul,foarte draguti dar..bolnaviori.Asta se vede numai daca te uiti la ei(la doi dintre ei este vizibil ca au ceva).Am luat unul in mana(caut un cadou pentru cineva si stiu ca s-ar bucura foarte mult de un porcusor),am vazut ca avea cojite si paraziti.Mi-a placut foarte mult,era bland si cuminte dar mi-a fost teama sa-l cumpar.M-am gandit sa-l tin la mine sa-l tratez si apoi sa-l dau cadou.Dar daca nu se trateaza si pana la urma moare?Nici nu ma intereseaza de banii dati pe el,sigur ma atasam de el si imi parea foarte rau daca patea ceva...dar imi pare rau si asa cand ma gandesc ca stau acolo bolnaviori saracutii si nu intereseaza pe nimeni de ei.Cred ca pet-shop-urile astea ar trebui sa fie obligate sa lucreze cu un veterinar,nu e normal sa vanda animale bolnave.

Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Mesajde anszi » 27 Feb 2009, 21:19


cami
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 28 Noi 2007, 01:19
Localitate: Timisoara

Mesajde cami » 28 Feb 2009, 01:37


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 28 Feb 2009, 02:01


Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 28 Feb 2009, 13:03

eu am primit-o pe maya cand avea o luna (mi-a zis ca a luat-o din real)
Imagine

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 28 Feb 2009, 14:16

in romania nu exista protectia animalelor?
daca exista poti face plangere acolo

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 28 Feb 2009, 18:29

pai voiau sa faca o lege cu protectia animalelor dar cred ca au renuntat ce imi venea sai bat pe aia :angry:
Imagine

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 28 Feb 2009, 22:47


deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 28 Mar 2009, 13:57

am ramas socata va rog sa ma credeti :shock:
am fost in piata in iosefin (tm) ca sa cumpar verdeturi
si toate cele si acolo era un om care avea porcuti....
erau 3 saracutii 2 femele si un mascul cam 1 luna jumatate
sgribuliti murdari si morti de firca si de frig
si mai si striga in gura mare acel om..."haide luati porcusori de guineea
sunt sanatosi nu fac decat 35 de lei!!" mai avea si pasarele le ingesuia
intr`o cusca in care 2 ar avea loc..erau vreo 10-15
cand am atins porcutii saraci m`au mirosit si se uitau la mine
de parca mi-ar spune "te rog scoate-ma de aici!!"
mi s-a rupt sufletul
:suicide:
nu imi vine sa cred ca sunt asemenea oameni care nu se gandesc
la binele animalelor ci doar la buzunarul lor
:nono:


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori