Crescatoria Pauline

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 22 Aug 2009, 20:45

Gabriela

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

mail + new problem

Mesajde Georgiana Alina » 23 Aug 2009, 16:54

Fetelor i-am dat un mail, sper sa primesc raspuns...dar degeaba (spun degeaba pentru ca Suzy acum este ingrijita cat pot eu de bine) primesc raspuns pozitiv pentru Suzy...asta nu va rezolva problemele celorlalte animale.

Si iar a mai trecut o zi, si iar am observat alta problema. In poza atasata se vad pete maronii intr-un colt al custii, pe pereti, unde fac pipilica. Yoyo a fost ieri putin deranjata (bobita era putin moale), dar i-am dat Smecta, Vit C si fan. Azi scaunul este ok. Ce sa fie pe peretii custii, kk+pipi sau altceva? Pe fete nu e nicio urma de nimic. Stiu ca nu trebuia sa scriu aici, dar am zis sa continui situatia lor.

Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Aug 2009, 17:08

porcutele mele cand se suparau ridicau fundul si faceau pipi una pe alta
l-am spalat de cateva ori
eu cred ca este pipi
e maro pt ca are multe minerale
nu le mai da salata, patrunjel, asa mult
e parerea mea
sa vedem ce zic si ceilalti

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 23 Aug 2009, 17:30

:lol: Vai de mine ce am ras! (de ceea ce ai scris maria). Am observat ca Yoyo o fugarea pe Suzy si totul se oprea in tunelul Suzanei cand se auzea un sunet de pipi(dar nu credeam ca se intampla asa ceva) iar Yoyo se retragea cu fata ciufulita si se spala.
Ieri am am vazut asta si m-am gandit ca Yoyo o fugareste pe cea mica din pricina durerilor de burtica...dar se pare ca Suzy s-a destins si a prins curaj.Asta e un lucru care ma bucura!Sigur e de la patrunjel, le-am dat 3/4 din legatura alataieri.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 23 Aug 2009, 19:51

a,asa ceva am gasit si eu in cusca
si cred ca este de la salata
si a mea arunca cu jeturi de pipi...
Gabriela

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 23 Aug 2009, 21:09

:friends: shrekut si runty

ursul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 94
Membru din: 20 Aug 2009, 16:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ursul » 23 Aug 2009, 23:40

pot sa confirm ca sar jeturi din tulpina de marar sau patrunjel, chiar aseara am hranit "prajiturica" fratiorul ursului si cand papa sareau stropi asa ca in acest caz eu merg pe mana alimentatiei pana la cazul contrar adica sa-i prind cu putulica in labute :lol: facand concurs care stropeste mai tare peretii custi :lol:

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 24 Aug 2009, 13:50

Am vorbit cu dna. Paula Matei si mi-a comunicat ca a fost o greseala cu Pedigree-ul, anume ca trebuia sa ia numerele de ordine 355 si 356, dar a luat 356 si 357 - pentru Suzana noastra si sora ei. Mi-a spus ca pot verifica acest lucru vorbind cu dna. Craciun Ioana de la Impala. Mi-a trimis pe mail documentul modificat, din pacate nu este semnat...

Cat despre fitofagi, a afirmat ca nu a observat nimic pana sa le iau eu pe fete, dar ca si la dansa in crescatorie a aparut problema. Banuieste ca de la 2 purceluse ce le-a primit acum vreo doua luni. Ne-a recomandat sa le dam si noi cu pudra deparazitanta ECTOCID.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 24 Aug 2009, 14:12

ar fi bine sa nu generalizam ca in toate crescatoriile se intampla aceleasi lucruri precum la pauline.

frumos ar fi fost din partea doamnei pauline sa te anunte de problema cu fitofagii inainte sa iei porcutii si nu dupa. insista sa iti dea un certificat semnat. scrie-i pe mail din nou.


(am modificat. my bad!)

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 24 Aug 2009, 14:16

Specific ca le-am luat pe fete de la Pauline, Paula Matei, nu crescatoria Impala (citeste atenta primul post din topic).

Problema cu fitofagii ar fi aparut dupa ce le-am luat pe fete... O sa fac rost de acel certificat semnat, dar va trebuie probabil sa merg pana la dansa, caci un certificat cu semnatura digitala nu exista :).

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Aug 2009, 14:37

o domnisoara crescatoare mi-a spus prin iarna, parca, ca ei fac schimb de porcilini si au frecvent probleme cu parazitii
chiar daca paulina da la toti porcutii cu ectocid, cand mai aduce alti porci de la celelalte crescatorii se umplu iar
ps
nu e vorba de emil si de ramona inka

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 24 Aug 2009, 18:34

Gabriela

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 24 Aug 2009, 19:24

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 24 Aug 2009, 19:33

Gabriela

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 27 Aug 2009, 22:11

Azi am renuntat la Yoyo. Parca mi-a dat cineva cu o caramida in inima. Plang si sunt egoista. Mi-o doresc inapoi chiar daca ei nu i-a fost bine cu noi. Azi cand dna Paula Matei m-a vazut plangand a recunoscut ca Yoyo a fost salvata de ea si ca a trecut prin multe neplaceri justificandu-i rautatea. Cand Yoyo a fost luata in brate de dna Paula a fost foarte fericita. Nu a chirtait, nu s-a zbatut asa cum facea in bratele mele. In locul lui Yoyo am luat-o pe Amy pentru Suzy. Amy are o luna si jumate, le-am pus impreuna, au mancat iarba impreuna, dar s-au schimbat rolurile...Suzy o fugareste pe Amy. :cry: :cry:

Doamna Paula a acceptat fara probleme schimbul, mentionand ca tot ce e important e sa fie bine pentru ele. Mi-a dat astazi si certificatul de origine corect al lui Suzy, fiind o greseala de tipar. Ne-a poftit in crescatorie unde am remarcat ca era curat in custi ca si prima data. :up2:
Problema cu fitofagii este in curs de rezolvare, i-a dat pe toti, dandu-ne si noua un flacon de pudra antiparazitara Ectocid sa o dam pe Suzy.


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori