Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 15 Feb 2010, 12:52

E perfect :D . Speram sa nu te superi :). Doar ca si ea se panicheaza imediat si deja mi s facea rau imaginandu-mi cate decizii proaste se pot lua in panica :D . Dar eu cum sunt o optimista innascuta STIU ca totul o s fie bine :D
Sing for absolution!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 12:54

mi-a tremurat sufletul sambata cat am stat cu ea, cu mami, pe forum
a fost f cooperanta si mi-ar pare rau sa se intample ceva acum, mai ales ca porcuta e sensibila
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 15 Feb 2010, 13:00

Am citit si eu abia ieri noapte si mi-a parut rau ca n-am fost aici... A fost nemaipomenit ce ia facut si tu si toti ceilalti care au dat o mana de ajutor chiar si numai din punct de vedere moral. Doar ca citind am vazut cat de repede se demoralizeaza Mami si tare mi-era ca iar o sa inceapa sa tremure. E nemaipomenit cand ma gandesc ca voi avea grupul asta minunat de oameni alaturi in ingrijirea porcutilor. Tot ce am zis e ca pt acum, cand si ea e in focul intamplarilor trebuie sustinuta, chiar daca a gresit :) .
Sing for absolution!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 13:06

toti gresim, toti ne panicam, toti avem nevoie de cineva care sa ne sprijine
de asta ziceam odata ca ar fi bine sa ne cunoastem
noi cei din bucuresti suntem un grup mai maricel si daca vreunul avea nevoie de carbune medicinal in toiul noptii sunt sigura ca ar fi gasit
cei care stau in alte orase ar fi f bine daca ar fi uniti
stiu ca cei din oradea se cunosc

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 15 Feb 2010, 13:20

Mami_Di_Dlf, o cura de probiotic nu ii face rau, ii poti da Biotics macar 3-4 zile, urmarind starea ei. In asemenea cazuri se poate intreba foarte amiabil ce antibiotic a primit, la fel poti tipari acest fisier,
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=182
medicul completeaza si stapanul pastreaza si duce cu el la urmatoarele consultatii, asa se pot urmari antecedentele care sunt extrem de importante mai ales (dar nu numai) atunci cand se ajunge la alt medic.

Diarsanyl contine montmorillonite (o argila speciala: smectita, ce are o putere mare de absorbtie - aici mentionez ca Smecta la fel contine smectita) ce acopera mucoasa intestinala, fixeeaza gazele ce se produc, functioneaza ca un mucoprotector in diaree, contine si electroliti. Cum are proprietati absorbante (absoarbe toxinele), alte substante cum ar fi de ex. probioticele, se dau la o distanta de 1-2 ore.

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:29

E greu sa ma exprim pt ca sunt obosita fizic si psihic. Incep prin a va multumi tuturor ce ma ajutati cu un sfat, o rugaciune, o vorba buna sau o mustrare, le apreciez pe toate la fel de mult.
Ce regret in acest moment este ca l-am inlocuit prea repede pe Tarcalici ca sa ma suport usor o noua pierdere. Poate asa a fost sa fie, poate destinul ei a adus-o in casa noastra ca sa o salvam.
Am incercam si o sa incerc sa fac tot ce este posibil omeneste sa o salvez si sa traisca fericita ani cati are de la D-zeu.
Este foarte adevarat ca nu am intrebat ce-i administreaza si m-am uitat la dr. cu atata speranta cat m-as fi uitat si la pediatrul copilului meu. Am sperat si inca sper ca nu a facut degeaba facultatea, desi sunt atatea cazuri si de medici pt oameni care se joaca cu viata nostra si dau gres.
Ce sa fac mai mult de atat?!
Micuta mea nu e intr-o stare deplorabila atat cat vad eu, papa bine,bea apa, are scaune normale, nu face zgomote specifice suferintei, dar stiu ca ei isi ascund f bine suferinta. Ce nu-mi place mie este ca nu e indeajus de activa,nu sta relaxata,ci mai mult " ghemuita" si respira destul de greu,dar nu pare sa se sufoce.
Papa si fan si mancarica ei, dar doarme prea mult, cel putin asa mi se pare mie. Poate si pt ca e puiut.
Antibioticul facut e combinatie de spectomicina cu nincomicina si i-a administrat cca 1 ml cat am vazut ca eu am tinut-o cat a intepat-o.
Mi-a spus ca nu e obligatoriu sa-i dau biotics pt ca antibioticul a fost facut intramuscular si nu i-a fost administrat pe cale bucala ca sa-i distruga flora intestinala.
Mai mult de atat nu stiu ce sa spun,sper din tot sufletul sa fie okay.
Ea este in garantie,as putea sa o duc la magazin sa se spele pe cap, dar NU, ne-am atasat de ea si nu-mi pasa de banii dati si nici nu vreau alt porcut in loc, o vreau pe EA si vreau sa aiba viata frumoasa in noua ei casuta si familie. Imediat ce se face bine ii iau si o prietena.
Va dorim sanatate multa si, inca o data, multumesc pt tot ce faceti si admin-ilor pt site felicitari si ani multi inainte.
Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:39

Nu am vazut f multe schimbari de la tratamentul injectabil, dar cateva tot sunt: respira un pic mai usor, nu mai stranuta atat de des si nu mai are acele secretii urate si abundente la ochisori, adica secretiile de la ochisori au disparut total. Este prematur probabil sa ma pronunt in ce priveste starea ei de sanatate, dar stau cu ochii pe ea ca pe butelie si asta am constatat pana acum.
Mai astept sfaturi si pareri ca pana maine, cand o revede dr, stau cu sulfetul la gura, am din nou fluturasi in stomac.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 16:50

draga mea
in nici un caz nu renunta la biotics
eu ii dau lui lady de 3 saptamani biotics
si ea statea " pufoasa" cum zice un prieten
si acum mai are momente cand sta asa
de cateva ori i-am pregatit seringa cu carbune si cand am ajuns langa cusca am vazut ca se intinsese pe burta si dormea
flora intestinala nu se reface de la o doza
nu conteza ca antibioticul i s-a facut intramuscular
te rog da-i acum si mai da-i mai pe seara o doza de biotics
da-i de 2 -3 ori pe zi
eu i-as da si carbune deseara si maine dimineata
din ce spui e si racita
tine-o in continuare la cald
gandeste-te ca tu esti salvarea ei
nu cred ca altcineva s-ar fi luptat atat pt o porcuta
tu nu poti sa duci porcu' inapoi si sa dormi linistita
Ultima oară modificat 15 Feb 2010, 16:53 de către maria, modificat 1 dată în total.

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:50

Am citit documentul pdf despre antibiotice,dar nu le-am gasit pe cele administrate de dr. veterinar. Denumirile oricum sunt cele comerciale,nu substantele,acum o sa caut pe net ce substante contin.

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:55

maria scrie:gandeste-te ca tu esti salvarea ei
nu cred ca altcineva s-ar fi luptat atat pt o porcuta

Maria, eu nu-s o persoana prea emotiva de fel si-s destul de zgarcita cu lacrimile mele, dar mesajul tau tot mi-a smuls cateva lacrimi. Lupt pt ea pana nu va mai tine de mine pt ca am suferit tare mult dupa Tarcalici si nu pot sa o pierd si pe ea. Mai mult, toate animalutele merita asta pt ca tine de noi oamenii, fiinte rationale, sa avem grija si de ei fie ca sunt ai nostri sau nu. Daca poti face un bine de ce sa nu-l faci?!
O sa-i dau biotics si carbune daca imi spui si cum sa fac, poate imi divulgi si niste secrete ca sa le ia mai usor. Nu vreau s-o mai vad pufoasa,vreau sa se simta bine in corpusorul ei.
Multumesc!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 17:07

poate imi divulgi si niste secrete ca sa le ia mai usor

secretul e sa nu te lasi impresionata
tu stii ca ii face bine, ea nu stie asta
sunt sigura ca nici vladut nu e incantat de injectii si pastile
dupa ce ii dai de 2-3 ori o sa fie mai usor, ai sa vezi
carbunele il poti pune pe ceva ce ii place
sa o vezi pe lady cum se intinde dupa seringa ...
cand se termina eu trag intr-o parte si ea in cealalta, o prinde cu dintisorii si nu mai vrea sa ii dea drumul
acum pe lady o tin cu o mana, o lipesc cu spatele de pieptul meu si uitandu-ma in oglinda ii bag seringa in guritza
asa merge mai repede
dar noi avem experienta
succesuri va dorim
si sa stii ca e foarte frumoasa porcuta
ps
cu antibioticele nu stiu sa te ajut
poate ne lamureste geda

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 15 Feb 2010, 17:38

Mami_Di_Dlf scrie:Antibioticul facut e combinatie de spectomicina cu nincomicina

Corect, spectomicina cu lincomicina, probabil a primit Lincospectin. In acest caz neaparat sa ii dai probiotic, :!: am cautat o pagina doar ca exemplu sa iti si subliniez, cat de periculos e pentru ei lincomicina, iata
http://www.drugs.com/vet/lincomycin-spe ... x-can.html
Do not allow rabbits, hamsters, guinea pigs, horses, dairy cattle or other ruminants access to feeds containing lincomycin. Ingestion by these species may result in severe gastrointestinal effects or metabolic disorders. Este trecut si aici
http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Spectomicina se poate da atunci cand este necesar
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=20425#20425
dar nu in combinatie cu lincomicina care cauzeaza probleme la nivelul sistemului digestiv, afecteaza grav flora intestinala.

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 17:39

Nu o sa ma las impresionata de refuzul ei, dar ideea cu oglinda e super buna.

Mami_Di_Dlf
Membru
Membru

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 17:49

Gemon scrie:
Mami_Di_Dlf scrie:Antibioticul facut e combinatie de spectomicina cu nincomicina

Corect, spectomicina cu lincomicina, probabil a primit Lincospectin. In acest caz neaparat sa ii dai probiotic, :!: am cautat o pagina doar ca exemplu sa iti si subliniez, cat de periculos e pentru ei, iata
http://www.drugs.com/vet/lincomycin-spe ... x-can.html
Do not allow rabbits, hamsters, guinea pigs, horses, dairy cattle or other ruminants access to feeds containing lincomycin. Ingestion by these species may result in severe gastrointestinal effects or metabolic disorders. Este trecut si aici
http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Am citit si eu fiecare cuvant din pagina aia cu drugs.com si....sper sa nu fie substanta aia,iar daca este...no comment,este peste puterile mele.
O sa printez si maine dimineata o intreb pe dr. despre asta. Pana atunci o sa-i dau probiotics si carbune.
De ziua Iubirii mi-a facut cadou "bobite" tari, peste doar cateva zile va fi ziua mea, poate imi face cadou revenire in forta, sa fie iar vesela si sanatoasa,atat imi doresc.
Multumesc pt tot.

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 15 Feb 2010, 17:53

eu inteleg ca aceasta combinatie de antibiotice nu se fac la iepuri hamsteri porcusori de guineea cai si vaci
Ingestia de aceste specii poate conduce la efecte severe gastro-intestinale sau tulburĂŁri metabolice
Mami da urgent la fetita biotic,daca ai avea capsule sunt si mai bune
eu as recomanda carbune neaparat
administrarea carbunelui se face dupa 2 ore dupa Biotic
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”