Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde Irenne » 18 Feb 2014, 20:15

Maine face 2 saptamani de cand a murit :cry: mi'e dor de elll .... si l.am visat in fiecare noapte :worried: :cry:

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde Roxa » 23 Feb 2014, 01:36

Imi pare rau pentru pierderea ta!
Pe viitor fii mult mai atenta...am citit toate mesajele tale si ma abtin de la comentarii!

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde Irenne » 25 Feb 2014, 23:02

Nu va mai fi o alta data. A fost prima si ultima oara cand am avut un porcusor si un prieten la care sa tin.. Maine face 3 saptamani... :cry: :cry: :cry: E casa goala.. :cry: :cry:

lolamim
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2014, 13:24
Localitate: oradea

Va rog sa ma ajutati

Mesajde lolamim » 04 Noi 2014, 09:47

Am cumparat un porcusor in varsta de 3 saptamani care mi se pare ca se misca ciudat..isi intoarce si isi ridica capul foarte tare.ceea ce ma ingrijoreaza si mai tare este faptul ca se miscaIn cerc-"in jurul coditei".de mancat,mananca normal.e tare dulce..va rog sa ma ajutati.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesajde Gemon » 04 Noi 2014, 23:55

Bine ai venit!

El are nevoie de congener, bine ar fi sa ii asiguri drept companion un alt porcusor de acelas sex cu el. Poti adopta de pe forumul nostru, vezi sectiunea adoptii.

Fiind mic este plin de energie, poate sare in sus, vezi descriere pe site http://www.gemon.ro/ingrijirea4.htm#popcorn
si in aceasta postare viewtopic.php?p=106844#p106844 filmulete cu aceste miscari, pentru a compara cu ceea ce ai observat tu la el.

lolamim
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2014, 13:24
Localitate: oradea

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesajde lolamim » 07 Noi 2014, 09:21

Nu este singura,am cumparat doua surori.una se comporta normal, dar cealalata nu.adevarul este ca e si mai slab dezvoltata,e tare micuta fata de surioara ei.am fost cu ea la veterinar si mi-a spus ca acele miscari sunt urmarile unei intoxicatii

Mentionez faptul ca i se administrea9a injectabil antitoxic de luni.acum e mai bine in sensul ca nu se mai invarte in cerc si nu-si mai misca capul atat de haotic,dar mai are momente cand sta parca blocata si-si tine capsorul intr-o parte.ma ingrijoreaza foarte foarte tare.

lolamim
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2014, 13:24
Localitate: oradea

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesajde lolamim » 07 Noi 2014, 09:40

Nu are deloc energie,doarme tot timpul,mananca doar fan si suc de morcovi sau de sfecla cu putin eubiotic din siringa.e atat de dulce,de scumpa,un ingeras.VA ROG SA MA AJUTATI.surioara ei sare,mananca,roade etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesajde Gemon » 07 Noi 2014, 22:05

La varsta de trei saptamani trebuia sa stea inca langa mamica ei, cine a putut sa o desparta de ea la aceasta varsta frageda?
Doar prin cele prezentate de tine nu pot aprecia starea ei si nici cauza, dar in situatia ei ar fi bine sa primeasca si picaturi Beres impreuna cu vitamina C, se gaseste la farmacia umana, vezi la viewtopic.php?p=131068#p131068

Pe langa fan, sucuri si probioticul eubiotics el are nevoie si de hrana consistenta, amesteca cu sucul natural si cateva pelete din hrana speciala care primesc ei (daca nu ai, cumpara la magazinul Animax Cavia Complete de la Versele-Laga, hrana speciala la pretul de 16,99 RON) si putina tarata de grau (tarata gasesti la magazinul de produse naturiste, este foarte ieftina) sa primeasca cat mai des, la fiecare 2-3 ore, impreuna cu probiotic, si beres cu vitamina C odata pe zi.

lolamim
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2014, 13:24
Localitate: oradea

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesajde lolamim » 08 Noi 2014, 19:24

Astazi am fost din nou cu cea mica la medic si am aflat ca de luni i s-a administrat injectabil ceva antitoxic si eritromicina.si azi i-a facut eritromicina.citind mai multe pe acest site,am inteles ca eritromicina e toxica pt porcuti.m-am dus inapoi la medic si i-am spus acest lucru iar el a zis ca in doze mici nu se intampla nimic.acum sunt foarte speriata.micuta mea mananca singura doar fan ,dar putin.sucul de morcovi,sfecla,patrunjel doar cu siringa.i-am dat si beres si vit c si eubioticul.doarme toata ziua,e foarte foarte slabita.nu vreau s-o pierd,,fac tot ce imi sta in puteri s-o salvez dar sunt ingrozita de faptul ca a primit eritromicina.ce am de facut acum???????

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Va rog sa ma ajutati

Mesajde Gemon » 08 Noi 2014, 21:13

Din pacate eritromocina este toxica pentru porcusori, chiar si IN CANTITATE MICA este foarte daunatoare florei intestinale, trebuie sa intrerupi imediat tratamentul si sa administrezi de 5-6x/zi cate un varf de cutit de EuBiotics amestecat mereu proaspat cu putina apa plata, dupa 2 zile de 4x/zi inca cateva zile, apoi de 2x/zi timp de o saptamana, asta pentru a restabili echilibrul florei intestinale cu bacteriile benefice din probiotic.

Avem un topic cu aceasta tema la viewtopic.php?f=6&t=92 citeste mesajele de acolo, vezi si viewtopic.php?p=129710#p129710

Trebuie dus la un medic care cunoaste particularitatile acestui mamifer, avem un topic cu recomandari la viewtopic.php?f=2&t=399
Flora intestinala a porcusorului este foarte sensibil la unele antibiotice, aceasta informatie fiind accesibila chiar si de pe internet pe paginile specializate, medicale, putand prezenta din diferite surse aceasta informatie medicului, de ex.
http://www.midwestexotichospital.com/guineapigs.html vezi Guinea Pig Sensitivity to Certain Antibiotics
sau Manualul Merck de Medicina Veterinara http://www.merckmanuals.com/pethealth/e ... _pigs.html vezi Antibiotics
sau vezi in Marea Britanie http://www.mayowvets.co.uk/pet-factshee ... 6436.shtml
VCA Animal Hospitals cu spitale prezente in 42 de state in SUA: Certain antibiotics should never be used in guinea pigs. Only use antibiotics on the advice of a veterinarian familiar with guinea pigs. Never use antibiotics that ...


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori