Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 15 Feb 2010, 12:52

Sing for absolution!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 12:54

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 15 Feb 2010, 13:00

Sing for absolution!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 13:06

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Feb 2010, 13:20

Mami_Di_Dlf, o cura de probiotic nu ii face rau, ii poti da Biotics macar 3-4 zile, urmarind starea ei. In asemenea cazuri se poate intreba foarte amiabil ce antibiotic a primit, la fel poti tipari acest fisier,
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=182
medicul completeaza si stapanul pastreaza si duce cu el la urmatoarele consultatii, asa se pot urmari antecedentele care sunt extrem de importante mai ales (dar nu numai) atunci cand se ajunge la alt medic.

Diarsanyl contine montmorillonite (o argila speciala: smectita, ce are o putere mare de absorbtie - aici mentionez ca Smecta la fel contine smectita) ce acopera mucoasa intestinala, fixeeaza gazele ce se produc, functioneaza ca un mucoprotector in diaree, contine si electroliti. Cum are proprietati absorbante (absoarbe toxinele), alte substante cum ar fi de ex. probioticele, se dau la o distanta de 1-2 ore.

Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:29

E greu sa ma exprim pt ca sunt obosita fizic si psihic. Incep prin a va multumi tuturor ce ma ajutati cu un sfat, o rugaciune, o vorba buna sau o mustrare, le apreciez pe toate la fel de mult.
Ce regret in acest moment este ca l-am inlocuit prea repede pe Tarcalici ca sa ma suport usor o noua pierdere. Poate asa a fost sa fie, poate destinul ei a adus-o in casa noastra ca sa o salvam.
Am incercam si o sa incerc sa fac tot ce este posibil omeneste sa o salvez si sa traisca fericita ani cati are de la D-zeu.
Este foarte adevarat ca nu am intrebat ce-i administreaza si m-am uitat la dr. cu atata speranta cat m-as fi uitat si la pediatrul copilului meu. Am sperat si inca sper ca nu a facut degeaba facultatea, desi sunt atatea cazuri si de medici pt oameni care se joaca cu viata nostra si dau gres.
Ce sa fac mai mult de atat?!
Micuta mea nu e intr-o stare deplorabila atat cat vad eu, papa bine,bea apa, are scaune normale, nu face zgomote specifice suferintei, dar stiu ca ei isi ascund f bine suferinta. Ce nu-mi place mie este ca nu e indeajus de activa,nu sta relaxata,ci mai mult " ghemuita" si respira destul de greu,dar nu pare sa se sufoce.
Papa si fan si mancarica ei, dar doarme prea mult, cel putin asa mi se pare mie. Poate si pt ca e puiut.
Antibioticul facut e combinatie de spectomicina cu nincomicina si i-a administrat cca 1 ml cat am vazut ca eu am tinut-o cat a intepat-o.
Mi-a spus ca nu e obligatoriu sa-i dau biotics pt ca antibioticul a fost facut intramuscular si nu i-a fost administrat pe cale bucala ca sa-i distruga flora intestinala.
Mai mult de atat nu stiu ce sa spun,sper din tot sufletul sa fie okay.
Ea este in garantie,as putea sa o duc la magazin sa se spele pe cap, dar NU, ne-am atasat de ea si nu-mi pasa de banii dati si nici nu vreau alt porcut in loc, o vreau pe EA si vreau sa aiba viata frumoasa in noua ei casuta si familie. Imediat ce se face bine ii iau si o prietena.
Va dorim sanatate multa si, inca o data, multumesc pt tot ce faceti si admin-ilor pt site felicitari si ani multi inainte.
Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:39

Nu am vazut f multe schimbari de la tratamentul injectabil, dar cateva tot sunt: respira un pic mai usor, nu mai stranuta atat de des si nu mai are acele secretii urate si abundente la ochisori, adica secretiile de la ochisori au disparut total. Este prematur probabil sa ma pronunt in ce priveste starea ei de sanatate, dar stau cu ochii pe ea ca pe butelie si asta am constatat pana acum.
Mai astept sfaturi si pareri ca pana maine, cand o revede dr, stau cu sulfetul la gura, am din nou fluturasi in stomac.
Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 16:50

Ultima oară modificat 15 Feb 2010, 16:53 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:50

Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 16:55

Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Feb 2010, 17:07

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Feb 2010, 17:38


Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 17:39

Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
Mami_Di_Dlf
Membru
Membru
Mesaje: 190
Membru din: 06 Sep 2008, 00:27
Localitate: Galati

Mesajde Mami_Di_Dlf » 15 Feb 2010, 17:49

Iubeste si daruieste fara sa astepti ceva la schimb!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 15 Feb 2010, 17:53

ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori