Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 11:17

Ii dau apa cu seringa.. :cry: Nu am mancare speciala... Sa ii dau mancare pentru bebelusi ? La borcan ?? :?:

anca
Indrumator
Indrumator

Mesajde anca » 31 Ian 2014, 11:34

Nu cred ca e bine sa ii dai orice mancare pentru bebelusi. Fii foarte atenta la ce ii dai pentru ca ii poti face mai mult rau cum a fost cu penicilina. Am vazut pe site ca se recomanda in unele cazuri produsul Burtica Sanatoasa de la Nestle. Uite citeste aici viewtopic.php?p=117252#p117252 si aici viewtopic.php?p=87168#p87168 este explicat cum trebuie hranit cu seringa. Daca ii cumperi hrana speciala sa ii dai cu seringa, cumpara Verselle Laga Cavia Complete, ai in link mai multe informatii!

EDIT: Uite am mai cautat pe forum si se poate da si mancare pentru bebelusi DAR neaparat sa nu contina CARTOF(acesta e interzis la porcusori). Citeste ce contine si vezi daca e ok sa ii dai sau nu!
Poti sa ii mai dai si Vitamina C Naturala vreo 4 picaturi si Beres Drops Plus vreo 2 picaturi (ambele de la farmacia umana). La fel ii dai cu seringa. Beres Drops ii va intari sistemul imunitar iar Vitamina C ii da pofta de mancare. Rau nu ii va face.
Fişiere ataşate
descărcare (1).jpg
descărcare (1).jpg (7.29 KiB) Vizualizat de 2070 ori
descărcare.jpg
descărcare.jpg (4.27 KiB) Vizualizat de 2070 ori
Ultima oară modificat 31 Ian 2014, 11:52 de către anca, modificat 1 dată în total.

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 11:51

O sa citesc cand o aduce mama cand vine de la servici... Unde o fi Fifi al meu care sarea si care nu statea o clipa si tipa... Acum e o leguma si nu imi vine sa cred.. =(( :cry: :cry: :cry:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 31 Ian 2014, 13:08

Starea ei se inrautateste cu fiecare minut ce trece, e nevoie nu doar de tratament, ci si hranire artificiala cu seringa, altfel nu va avea puterea sa lupte.
Acum incearca sa ii dai o hrana pastoasa preparata de tine.
Tinand cont de puterea financiara de care dispui, nu iti pot recomanda sa iei Burtica sanatoasa (vezi viewtopic.php?p=117196#p117196 ) sau hrana speciala Cavia Complete.

Fierbe foarte putin morcov in apa fara sare, apoi piseaza si adauga foarte putin mar ras, amesteca in ea si putin probiotic si da-i cu seringa foarte putin. Peste jumatate ora da-i putin carbune medicinal, apoi dupa trecerea a 60 minute iar razi o leguma, de aceasta data putina telina radacina razi si amesteci cu mar ras si putin probiotic, ii dai, dupa jumatate ora iar ii dai, de aceasta data introduci si putina tarata de grau in acea pasta (tarata de grau este foarte ieftin, dar foarte important, datorita continutului ei, gasesti la magazinul de produse naturiste). Intre mese ii dai cu seringa ceai de afine, de menta sau de salvie (tot cumparat de la magazinul de produse naturiste, nu cel in plic din supermarketuri) fara zahar. Apoi scri aici cum se simte, cum mananca, are scaun sau nu etc.
Cele mai jos sa citesti mai tarziu, acum are nevoie de ajutorul tau.

---------------------------
---------------------------

Pentru a intelege strategia ce aplicat corect poate salva viata lui, iti explic cateva lucruri, citeste doar dupa ce ai ajuns la faza cand i-ai dat sa manance din seringa:

A avut diaree care se putea instala datorita mai multi factori, cea mai comuna fiind alimentatia gresita, nepotrivita.
Porcusorii au nevoie de mult fan, in general 75-80 % din dieta lor trebuie sa se compuna din fan. Da, atat de mult, au cecumul mare populat cu bacterii ce au nevoie de celuloza, fibre ce noi numim insolubile. Pe langa fan si apa (in adapatoare) aflat la dispozitia lor PERMANENT, este bine sa primeasca cate 2-3 mese verzi proaspete pe zi, compus in cea mai mare parte din vegetale de sezon (nu din sere :!: sau tratate cu pesticide, acum iarna nu salata, nu castraveti, :!: ci cele ce in mod normal sunt accesibile iarna si in conditii naturale la o casa de la oricare sat: morcov, sfecla rosie, pastarnac, dovleac galben, mere etc.) cu continut mare de fibre, si hrana completa de calitate dupa stare si nevoi.
Daca
- nu se tine cont de particularitatile speciale ale acestei specii si nu se respecta cele mentionate,
- daca se schimba brusc alimentatia sau
- se da o cantitate foarte mare dintr-un singur aliment, toate acestea pot afecta sistemul digestiv si pana la urma duce la diferite tulburari intestinale.
Alimentatia este un factor deosebit de important, cu asta se poate face mult bine daca se da ceea ce are nevoie, si cu asta se poate face mult rau daca primeste o alimentatie nepotrivita pentru ei ca specie (abordare gresita: "ii dau salata verde ca vad ca ii place", "nu am fan dar vad ca mananca si...." etc.)

Pe fondul unei slabiri a rezistentei organismului (diarea a slabit-o, a distrus o parte din bacteriile prietenoase aflate in intestine) a primit pe langa Smecta (ce in conditii normale ajustat cu mult fan si lichide - apa, ceai de menta/afine/salvie etc. - ar fi avut efect pozitiv) si un antibiotic interzis lor. Numarul acelor bacterii prietenoase din intestine care ajuta pe langa altele si la asimilarea hranei si pastrarea sanatatii, s-a redus drastic in favoarea celor patogene care produc toxine.

Acum intra in rol carbunele medicinal ca primul ajutor, si ducerea porcusorulul cu sistemul digestiv afectat la medicul veterinar cat mai curand posibil! De ce la medic? Deoarece stapanul nu poate evalua starea porcusorului si modul in care ar putea fi ajutat cel mai eficient in acel caz!

Administrat periodic la anumite intervale, carbunele poate salva viata lui daca se continua cu repopularea florei intestinale cu microorganismele benefice (administrare probiotic, si eventual si cecotrofe de la un porcusor sanatos) si se incepe hranirea artificiala cat mai repede posibil. Incet, treptat se trece la hranire, prima data se da doar in cantitati mici si cat mai des, chiar la fiecare ora sau din doua in doua ore, apoi crescand de fiecare data putin cantitatea se da la intervale mai mari atunci cand el incepe deja sa manance si singur tot mai mult.

Carbunele medicinal deci in acest caz trebuie administrat periodic, cum a primit antibiotic interzis, la inceput e bine sa primeasca chiar si de 3 sau 4x/zi (aici o zi nu se refera la data respectiva, inseamna 24 de ore, de ex. daca se incepe seara, ziua urmatoare seara se incheie o zi de tratament), si a doua zi se da de 2 sau 3x/zi, in functie de stare si apetit, apoi daca e nevoie, inca o zi dimineata si seara pentru a absorbi in acest fel toxinele ce inca elibereaza bacteriile patogene care inca sunt intr-un numar mare in intestine datorita dezechilibrului produs de alimentatie nepotrivita si antibiotic. Odata distrus flora intestinala se reface greu, trec chiar si cateva sapatamani, uneori chiar luni, pana se instaleaza starea initiala, sanatoasa/buna.

Obligatoriu deci dupa doua ore distanta de administrare carbune se da probiotic, si
CAT MAI REPEDE dupa aceasta se incepe hranirea cu seringa, prima data dand doar foarte putin, crescand hrana oferita cu seringa treptat, pentru a ajusta intestinele afectate de inapetenta/lipsa de alimente la trecerea spre functionare buna.

Dupa cum vezi, o indrumare din partea medicului care il examineaza, este o cheie spre vindecare, singur un stapan pur si simplu nu stie ce e de facut, procedeaza dupa instinct in timp ce starea porcusorului se degradeaza tot mai mult. Dupa un anumit punct devine atat de bolnav, incat si hranirea cu seringa devine extrem de dificila sau aproape imposibila, asteptand zile la rand pierde orice sansa de a se vindeca datorita timpului pierdut in care putea fi ajutat cu o abordare corecta.

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 13:32

Eu i.am facut morcov ras cu putina banana si putina sfecla dar nu pot lua in seringa asta :| si cu lingura nu mananca :cry: abia mananca din seringa :cry: nu stiu cum sa ii dauuuu :cry: :!:

Edit:
Apropo, carbunele nu e la fel ca smecta ??? :worried:

anca
Indrumator
Indrumator

Mesajde anca » 31 Ian 2014, 13:37

Tocmai de asta a spus doamna Geda sa fierbi morcovul pentru a-l putea pisa si pune in seringa!

Smecta este indicat in cazuri de diaree, carbunele medicinal este bun si in caz de diaree, dar si absoarbe toxinele din organism ceea ce porcutul tau are nevoie pentru ca i-ai dat un antiobiotic interzis!!

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 16:46

I.a facut mama morcov cu telina fierte si i.am dat cu seringa. Dar nu vrea sa mestece :( mesteca f greu :worried: Acum cateva zile nu avea nimic :( Ii face mama acum ceai de menta :worried:

ch32
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ch32 » 31 Ian 2014, 18:06

Doamne scuza ma dar mi se pare de-a dreptul incredibil ca stai si te uiti la el cum moare in loc sa il duci la vet!!!

Scrii intr-una pe site dar nu asculti sfaturile...in plus nimeni nu iti poate da un sfat intradevar viabil fara un consult medical...

imi pare rau ca te iau asa pentru ca nu te cunosc dar faptul ca stai si te plangi pe site nu il ajuta in nici un fel...du-l la veterinar mai repede...ai putea macar sa suni veterinarul...

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 18:26

Nu am bani de vet. Daca aveam ma duceam :-j Parca eu vreau sa moara :| Am vb ieri cu ana pantu si a zis ca daca nu ma duc la cabinet nu are ce sa ii faca :-j

Psaudon
Nou venit
Nou venit

Mesajde Psaudon » 31 Ian 2014, 19:22

Poate nu sunt in masura sa intervin in discutie, dar totusi, daca aveai un copil si era bolnav, avea nevoie de o interventie chirurgicala etc, tot asa il tratai ? Spuneai in stanga si in dreapta ca nu ai bani de doctor si sperai ca totul va fi bine ? Imprumuta-te de la oricine si tot gasesti niste bani, cu atat mai mult cu cat nu este vorba de un moft, ci de o necesitate pt un sufletel. Si plus de asta, macar ai intrebat cat anume costa consultatia respectiva ?

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 19:38

La Ana Pantu e 35 lei. Dar si tratamentul costa... :( Si oricum eu ii dau ce mi s.a spus. Vad ca diaree nu mai face decat extrem de putin :sweating: Dar nu vrea sa manance decat din seringa :speachless: Asta ma ingrijoreaza.. Daca ar manca nu ar avea nimic :(

anca
Indrumator
Indrumator

Mesajde anca » 31 Ian 2014, 22:40

Trebuie sa intelegem si ca Irenne este doar un copil si decizia de a-l duce pe Fifi la doctor nu este a ei ci a parintilor. Degeaba o condamnam pe ea, sunt sigura ca il iubeste pe Fifi si daca ar depinde de ea l-ar duce la doctor cat mai repede.

Tot ce poti sa faci Irenne, e sa le explici parintilor cat de important este ca Fifi sa mearga la doctor pentru ca viata lui depinde de asta. Arata-le ce ti-au scris membrii forumului si poate vor face un efort financiar pentru sufletelul asta mic.

Pana atunci hraneste-l neaparat cu seringa cat mai des (la doua trei ore) cum te-a invatat doamna Geda. El nu mananca pentru ca flora intestinala a fost distrusa de la antibioticul acela. Probioticul si carbunele il vor ajuta. Poti sa ii dai si vitamina C cum ti-am spus pentru pofta de mancare. Tarata de grau este foarte ieftina, 2 lei, cumpara si pune-i in mancarica ce o prepari si i-o dai cu seringa. Carbune da-i de 3,4 ori pe zi cum a zis dna Geda iar la o ora dupa il hranesti iar si pui si probiotic in mancarica.

Iti repet sfaturile doamnei Geda pentru ca am impresia ca desi citesti ce scriem nu prea respecti pasii 100%, daca il iubesti asa mult pe Fifi cum spui trebuie sa faci neaparat cum a spus dna Geda, altfel o sa il pierzi.

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 01 Feb 2014, 10:41

I.am dat morcov pasat cu telina dar nu vrea sa mestece :( Ieri mesteca :( I.am pus in morcovi probiotics si acum ii ia mama beres Drops Plus... O sa ii spun sa ia si grau :cry:

Irenne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Irenne » 01 Feb 2014, 11:19

Vitamina C cum o prepar ? :worried:
In ce cantitate de apa si cate picaturi ? :-s

anca
Indrumator
Indrumator

Mesajde anca » 01 Feb 2014, 12:23

Pune vreo 4,5 picaturi de vit C in 1,2 ml de apa(plata nu de la robinet) si 2 picaturi de beres daca ai luat. Si ii dai cu seringa. Vezi vitamina C sa nu contina adaosuri de zahar sau arome. Cea din poza pe care ti-am atasat-o ieri e ok si ieftina.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”