Respira greu pe nas

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sunete ciudate din plamani si nas

Mesajde irena » 09 Iun 2011, 21:47

eu zic ca nu... adica nu il lua. cei doi porcuti fiind sexe diferite nu trebuie sa stea impreuna. ei au nevoie de un prieten de acelasi sex si sunt mai mult decat fericiti. varianta e fie sa ii explici tatalui tau ce riscuri exista pentru un porcusor obez, sa il faci sa realizeze ca indopandu-l intr-una ii face rau si va ramane fara el, fie sa renunti la unul dintre ei si sa iei altul de acelasi sex cu cel ramas...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Sunete ciudate din plamani si nas

Mesajde crisa24 » 14 Sep 2011, 12:16

am fost astazi cu Bruna la doctor, pentru ai asculta plamanii si inima si nu are nici o problema si a zis ca nu vrea sa o indoape cu medicamente inutil.
respira greu pe nas, aproape " fluiera"- a zis ca am facut foarte bine ca i-am dat nazomer de doua ori pe zi, cate o picatura in fiecare nara, insa daca revine-atunci este alergie.
dar problema Brunei insa este o rinita alergica-pentru care mi-a recomandat ca de azi sa nu o mai las pe talas sau sa fiu atenta si la fan, posibil are alergie si la fan de la praful din el.
daca insa va face pana sambata la fel si dupa ce schimbam mediul (fleece+ pet pad sau burete) ne dam pe Bixtonim a zis!
mi-a povestit un caz al unui porcut tratat in urma cu 10 ani de un doctor si il indesau cu antibiotice, el de fapt bea dintr-un castron de plastic apa si cineva i-a sugerat sa schimbe vasul de plastic cu unul din ceramica si porcul nu a mai prezentat simptome de alergie! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sunete ciudate din plamani si nas

Mesajde irena » 14 Sep 2011, 12:29

eu te sfatuiesc sa nu folosesti burete. tin minte ca s-a mai postat si ca s-a spus ca nu e foarte ok.
nu stiu ce tip de talas folosesti, poate e prea marunt si contine mult praf. eu mereu cerneam talasul,
si nu aveam nici urma de praf :)
legat de castronul cu apa... banuiesc ca stii ca nu e recomandat un castron, indiferent daca e din
plastic sau ceramica, pentru ca porcutul se poate uda si raci. asa ca eu n-as baga mana in foc pentru
teoria medicului.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Sunete ciudate din plamani si nas

Mesajde crisa24 » 14 Sep 2011, 14:06

o sa incerc varianta pet pad si fleece, asta sa vad ce imi mai povoaca respiratia ciudata, la greutate este ok pentru 7.5 luni a zis doctorul!
talasul il cern si este maricel!
ramane fanul :shock: !
cat despre castronelul de plastic el a vrut sa spuna ca era alergic la plastic eu iti dai seama ca nu folosesc castronase :smile:si ca poate fi alergic la ceva din cusca, ma intrebat daca le schimb locul prin casa des, daca ii tin in curent !

ma bucur insa ca nu are ceva la plamani!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sunete ciudate din plamani si nas

Mesajde irena » 14 Sep 2011, 14:11

ah, eu nu vorbeam de tine cu castronul, vorbeam de medic.
teoria ca ar fi alergic la plastic mi se pare absurda. insa nu se stie niciodata..
ar putea fi praful din fan. iti recomand fie vetbed, fie fleece. vetbed-ul e mai
scump, insa e si mai bun. si nu pune burete. buretele tine in el tot ce absoarbe.
ma gandesc ca ai incercat sa torni apa pe un burete. in momentul in care apesi
cu mana pe el,toata apa iese. de aceea nu ti-as recomanda buretele...

undo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2012, 00:50
Localitate: Iasi

Tratament raceala + ... altele?

Mesajde undo » 14 Iun 2012, 01:16

Salut,
in primul rand, felicitari pentru initiativa site-ului, trebuie sa recunosc ca este plin de continut stufos - de aceea imi cer prevenitv scuze daca raspunsurile la intrebarile mele mai exista pe undeva; din ce am apucat sa citesc nu le-am gasit, si considerand ora tarzie am spus ca imi iau inima in dinti si postez. De asemenea, daca e ceva nelalocul lui in acest mesaj, rog moderatorii sa il mute acolo unde ii e locul.

Sa incepem.. detin o femela frezata de aprox. o luna, cumparata din Animax. E de o saptamana si cateva zile la mine.

Stranuta de cand am cumparat-o, initial am sperat ca e alergie la praf. Weekendul trecut am luat-o la tara si am lasat-o sa mai zburde prin curte. A rontait ceva iarba, lucerna si - sau susaita cum i se spune prin zona respectiva. Nu as fi considerat-o o idee prea buna, insa am lasat-o putin in grija bunicii iar cand am revenit o indopa si nici scrofitza nu parea sa fie afectata, ci din contra.

Ideea e ca dupa weekendul respectiv, am gasit urme de o "chestie laptoasa" pe o bucata de carton ratacita la ea in cusca. Din ce am citit pe aici, posibil sa fie urina in urma consumului de lucerna, deci nimic de ingrijorat.

Ce ma ingrijoreaza in schimb e faptul ca ii curge nasul (ii curat zilnic coaja care se acumuleaza) si pare sa respire greu, de fiecare data cand inspira icneste. Am fost acum doua zile cu ea la un cabinet veterinar si ni s-a spus sa ii punem ser fiziologic in nas (cate o picatura pt fiecare nara dimineata si seara) - asa am facut, iar in seara asta am observat niste incordari ale trupului destul de urate cand i le puneam. De asemenea, a devenit destul de apatica, in seara asta n-a parut sa se omoare cu pofta de mancare si timp de vreo doua ore cat am scos-o si a stat pe o paturica in pat n-a avut scaun, fapt care mi se pare din nou ciudat.

Ma gandesc ca o posibila cauza a apatiei poate fi caldura, ma gandesc sa ii las dimineata un prosop umed sau o sticla cu apa o idee mai rece sa se racoareasca, la nevoie. Din pacate sta mare parte din zi singura in casa - insa in fiecare seara socializam cel putin o ora, deci neglijata nu e. Ne gandim sa ii luam un companion din aceeasi specie, numai sa o vedem ca se simte (mai) bine.

O sa incerc pe cat posibil sa fac un filmulet cu al sau comportament, poate nu am fost foarte coerent.

Astept sfaturile voastre, iar daca sfatul veterinarului vi se pare eronat, recomandari pentru medici din Iasi care se pricep la porcusori.

Seara buna!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde maria » 14 Iun 2012, 07:58

sa le luam pe rand
- incordarile de care zici pot fi de la o constipatie, o balonare, deci o problema digestiva
eu i-as da metoclopramid 2 pic de 2 ori pe zi, timp de 2 zile
la o ora de la metoclopr i-as da espumisan pt copii , 15 picaturi
- chestia laptoasa e normala, asa e urina lor
pt mai multa siguranta pune putin pe degete si freaca
daca simti ceva zgrumturos, inseamna ca elimina nisip
sanse sa fie asa sunt f mici, dar e bine sa verifici
- daca ii curge nasul, da-i vit c si pune-i in nas nazomer
cumpara vit c lichida, se numeste vit c natural
daca nu trece in 3 zile trebuie mers la doctor, sa ii asculte respiratia, poate e nevoie de antibiotic
- daca dupa 2 zile de la aplicarea medicamentelor situatia nu se imbunatateste trebuie sa mergi la doctor
vezi ca la medici veterinari, cam pe ulima pagina e recomandat un medic care se pricepe la porcuti
nu te duce la oricine
nu intarzia cu tratamentul , da-i de azi dimineata
de fapt trebuia dat de aseara, cand ai vazut ca ceva nu e in regula
la ei boala avanseaza ff repede
santate, tine-ne la curent
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde Gemon » 14 Iun 2012, 10:16

Lactuca scariola avem si noi in gradina si totusi nu le-am oferit niciodata. In cantitate mica atunci cand e frageda (primavara si/sau la inceputul verii) se amesteca/combina in salate, ca toate salatele, si aceasta planta contine un lichid laptos (lactucarium) ce are proprietati analgezice si sedative. Frunzele de la planta matura au gustul amar si sunt usor toxice (in cantitati mai mari au actiune mai drastica purgativa, pot dauna sanatatii). Se numeste planta busola datorita orientarii frunzelor pe timp de soare, cand razele de soare sunt mai puternice, frunzele de pe tulpina principala sunt usor rasucite, cu muchia perpendiculara pe tulpina, avand varfurile indreptate spre nord si sud, si fetele orientate spre est si vest.

undo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2012, 00:50
Localitate: Iasi

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde undo » 14 Iun 2012, 22:33

Salut,
revin cu vesti nu tocmai bune...

Nu vreau sa acuz, sa arat cu degetul sau sa invinoivatesc pe nimeni.. poate a fost o reactie adversa, poate era intr-o stare de sanatate foarte urata... cert e ca dupa ce i-am pus doua picaturi de Nazomer nu a mai putut respira si intr-un minut jumate am pierdut-o...

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde FlorinG » 14 Iun 2012, 23:19

Îmi pare rau :(.
Nazomer e pe baza de apa de mare si e printre putinele produse pe care putem sa le folosim in caz ca porcusorilor le curge nasul.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 06:29

imi pare rau, undo
e primul caz de genul asta, chiar nu inteleg ce s-a intamplat
eu am folosit nazomer cu succes
la fel si alte persoane
uite, am cautat nazomer pe google si asta mi-a aparut prima
http://www.copilul.ro/forum/copilul-mic ... 15080.html
of, tare rau imi pare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde ramona_inka » 15 Iun 2012, 06:38

Imi pare rau pentru pierderea ta... :-(
Nu poate fi Nazomerul de vina, mai degraba era o afectiune mai veche, o complicatie de la raceala...
Fiind un pui din petshop, din imperecheri necontrolate, nu stim din ce parinti provine, cu ce bagaj imunitar a plecat acest pui la drum. Sunt cazuri in care puii ori se nasc cu imunitate foarte scazuta si prima raceala/boala este fatala, sunt cazuri in care puii sunt neviabili si reusesc sa supravietuiasca in conditii ce par "normale" pentru primele cateva zile/saptamani pana la 1-2 luni si apoi sa aiba loc neplacutul eveniment (aducetiva aminte ca sunt destule cazuri pe forum). Este pacat pentru sa sufera si animalele si cei ce le cumpara...

Avatar utilizator
scrooge
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 21 Ian 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde scrooge » 15 Iun 2012, 07:27

Undo, imi pare rau pentru pierderea suferita. Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci ..

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 08:45

in mod normal dupa ce ii pui nazomer in nas pufaie de 2-3 ori si apoi se sterge la nas
am vazut porcuta unui amic care nu putea sa respire si respira pe gura
dar asta a durat cateva zile, nu 1 min
respiratia fornaita poate fi si din cauza inimii
ma gandesc ca s-a speriat de jetul de nazomer si ...
oricum daca moare asa repede, inima e cea care cedeaza
porcuta mea cici respira greu si pana la urma se pare ca a avut o insuficienta cardiaca
a murit dupa o luna de la debutul bolii
nu caut scuze, dar ma tot gandesc ce s-ar fi putut intampla
Ultima oară modificat 15 Iun 2012, 09:53 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde anisoara » 15 Iun 2012, 09:47

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori