Respira greu pe nas

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

undo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2012, 00:50
Localitate: Iasi

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde undo » 15 Iun 2012, 10:41


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Tratament raceala + ... altele?

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 11:40

as fi vrut sa inteleg ce s-a intamplat , daca era ceva grsit, sa nu mai repetam la alt porcut
ce sa mai zic , bine e ca macar atat cat a trait a avut parte de iubire si caldura sufleteasca
ei simt, sa stii
aseara ii dadeam porcutei mele lady burtica sanatoasa si cu o mana o mangaiam pe spate si pe cap
o vedeam cum se relaxeaza si cum isi ridica usor boticul, dar la burtica nu renunta
tot dadea din falcute :D
cum sa nu iubesti asa ceva?
sfatul meu e sa iti iei porcusori din donatii sau din crescatorie si nu din orice crescatorie
la noi nu e decat una ok, restul isi cam bat joc de animale
mai stai cu noi pe forum si te mai gandesti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Oxigen30 » 20 Iun 2012, 23:40

Porcutza mea Tzuchi, a murit in seara asta ... avea aceasi problema dar cred ca mult mai grava. Respira f greu pe nas.. Se auzea ca un fornait... Dupa doua zile de antibiotic si vitamine ... mancare ... apa si vit C .. Probiotic ... Nu putea nici sa se mai tina pe picioruse .. iar seara .. am observat in colturile guritzei ... urme de sange. O cauza se pare ca a fost cancer ... metastaze plamani.
Dumnezeu sa o dihneasca . Am inmormantat-o in cimitirul unde este inmormantat bunicul meu ... Omul care l-am iubit cel mai mult. Am iubit-o enorm pe Tzuchi si s-a stins in bratele mele . Pana in ultima clipa m-a iubit ... ea nu stia sa muste dar era o pupaciosa convinsa. Chiar si in ultima clipa, chiar daca nu mai putea sa ma pupe incerca sa ma atinga cu boticul exact cum facea cand ma pupa. Ma doare sufletul , am plans si plang si acum cand scriu aceste randuri ... Este singurul suflet pe care l-am iubit atat de mult. Era alinarea tristatii , bucuria sufletului meu doar pt ca exista , doar pt ca atunci cand o tinam in brate venea langa gatul meu , pe piept si incepea sa ma pupe si sa se joace. In fiecare secunda ma gandesc ca trebuie sa ma duc sa ii prepar mancarica :(( ...
Acum am ramas doar cu Zaira ... bebelul de 5 luni ... O fetita ... Inca ma gandesc daca sa adopt o fetita sa nu o tin singurica :((
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
scrooge
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 21 Ian 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti

Re: Respira greu pe nas

Mesajde scrooge » 20 Iun 2012, 23:55

Imi pare rau oxygen...suntem alaturi de tine :(

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde crisa24 » 21 Iun 2012, 00:02

Condoleate!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde cryssa » 21 Iun 2012, 00:06

ma scuzati ca intervin asa tarziu, undo si oxygen regret nespus pierderile suferite :(
in legatura cu nazomerul vin si eu cu o tragedie similara, cand s'a petrecut eram prea distrusa ca sa mai vorbesc despre fiecare detaliu. cand hyunul meu mic s'a stins s'a intamplat la fel la guinezul lui undo(in fine banuiesc ca avea dureri, si delira un pic, se speria din cand in cand si de mine,nu ma mai recunostea mereu si avea spasme imi amintesc ca plangeam si ma rugam la dumnezeu ori sa mi'l ia ori sa mi'l lase sanatos) la sfarsit nu mai putea respira si i'am pus nazomer, la un minut dupa aceea s'a stins :cry:
nu cred ca nazomerul a fost de vina pt ca aceeasi sticluta o folosisem cu succes pt vreme indelungata, si la el si la mine(era cu puf puf si nu atingeam nimic). plang si acum cand scriu, inca o data va spun ca imi pare foarte rau pt copilasii vostri :cry:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Oxigen30 » 21 Iun 2012, 00:23

Va multumesc mult pt gandurile voastre:( ...
Eu nu am incercat cu puf puf pt astm .. Ventolin ... si tot nimik ... Nu am banuit ca a fost cancer decat in ultima zi :(
In romania din cate stiu nu poti face analize pt asa ceva :( pt porcutzi ...:(
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde crisa24 » 21 Iun 2012, 10:18

Cine ti-a recomandat Ventolin?
Eu am folosit mult timp nazomer, cu succes!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Respira greu pe nas

Mesajde izopren » 27 Dec 2012, 16:24

Buna tuturor si sarbatori fericite!

Nu am vrut sa deschid alt topic cu aceelasi subiect, deci voi scrie aici...
Recent am adus in casa o noua porcuta, ptr cea pe care o aveam deja. Tina, cea veche are 1 an si 2 luni, cea noua, 4 luni. De vreo 3 zile am constatat ca Tina are ceva probleme cu respiratul, se aude parca ar fi infundat. La fel, mananca bine, isi face nevoile normal, e activa, stranuta sau tuseste rar, de obicei tuseste cand mananca repede.
Mentionez ca nu le tin direct pe talaj, ma gandesc ca o alergie la asa ceva ar fi exclusa.
Am avut inainte o alta porcuta care facea cam aceleasi sunete, doctorul a ascultat-o de mai multe ori, i-a facut si radiografie si nu avea nimic. Am aflat ulterior ca are cancer la nodulii limfatici, nu are rost sa mai spun ca am pierdut-o.
Scriu aici ptr. ca imi fac oarecum griji, sper sa nu fie vreo legatura intre cele doua. Doctorul e la vreo 2 ore distanta si nu as vrea sa o supun unui stres din nou, cei care aveti ceva idee despre nas infundat, sau macar ce ar putea cauza asta, dati-mi un sfat.

Scuze daca nu am fost destul de precisa cu detaliile, daca trebe sa mai scriu ceva, spuneti-mi...

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Respira greu pe nas

Mesajde maria » 27 Dec 2012, 16:37

pune-i in nas nazomer ( de 2 ori pe zi ) si da-i vit c
daca in 2 zile nu se vede nici o imbunatatire trebuie mers la dr, sa o asculte
poate e racita si trebuie antibiotic

sunt curioasa: cum de si-a dat seama dr ca porcta care a murit a avut cancer?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Respira greu pe nas

Mesajde izopren » 27 Dec 2012, 17:11

Pai prietenul meu e din Italia, si cum urma sa ma mut si eu in vara, am cautat aici doctori specializati in animale exotice.
Cum conditia porcutei mele nu se imbunatatea, le-am adus pe amandoua cu masina aici ca poate poate voi afla ce se intampla cu cea mare.
Am stat cateva zile cu ea, iar intr-o dimineata am obs. ca nu mai manca deloc si statea doar intr-un colt, nemiscata. Am facut programare in ziua aia, am dus-o la medic si a tinut-o 2 zile in clinica. Dupa ceva teste, ne-a confirmat ca nu avea diabet, ci cancer. Habar nu am ce aparate a folosit sau cum, nu am fost acolo. Mi s-a spus ca e prea riscant sa o opereze ca era plina de tumori.
Ma bucur doar ca am avut posibilitatea sa o duc la un medic bun, a trebuit sa fie hranita cu seringa, mai manca si singura, dar nu era suficient. Ii administram si tratament pentru durere, si singura consolare pe care o am e ca ultimele 2 luni cat a mai trait au fost fara chinuri.

Oricum, nu e usor cu animalele de companie, devi responsabil pentru inca o viata, si dupa un an de mers la doctori cu niciun rezultat, acuma ma panichez din orice.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 21 Mar 2013, 17:50

Buna,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, purcelusul meu nu e bine deloc :(

Porculetul meu de aproape 4 ani a inceput sa respire pufait, in continuu, acum aproximativ o luna: respira ca un gafait, ca atunci cand faci un efort si ti se taie respiratia. De mancat manca ca intotdeauna, vioi ca inainte (atat cat ii permitea varsta, nu zburda ca nebunul dar comportamentul ii era neschimbat).

Prima data l-am dus la vet (Duo Vet - Timisoara) acum o luna, vetul mi-a zis ca nu are nimic; Am primit ceva antibiotic intr-o siringa, sa ii pun cateva picaturi in apa timp de 10 zile. Porcusorul a baut apa cu picaturi timp de 2 zile, de atunci a incetat sa mai bea apa; reuseam cu forta sa il fac sa ia cateva guri din apa cu picaturi; acum nu mai bea apa deloc, doar cu forta, desi am schimbat si adapatorul cu totul.

Urmatorul vet la care l-am dus acum 2 saptamani (undeva pe Rebreanu - Timisoara) i-a facut radiografie la plamani, a constatat ca nu are nimic si mi-a zis ca batranetea e de vina..Acum 2 spatamani avea acelasi comportament, aceeasi pofta de mancare.

Acum o saptamana am constatat ca Fred ca pufaie si mai urat, si ca a devenit apatic. Al treilea vet (Canifel Vet) mi-a zis ca nu se aude nimic la plamani, si ca ori e problema al inima, ori o infectie respiratorie. Am ales sa facem totusi antibiotice injectie. Am facut timp de 4 zile injectie, dupa 3 zile parca pufaitul s-a imbunatatit, si dupa 4 zile cand nu se mai auzea aproape deloc am incetat sa ii mai facem injectii, la sfatul medicului. Asta s-a intamplat acum 2 zile.

Ieri seara am constatat ca Fred nu mai mananca, e apatic, sta ascuns in casuta; azi dimineata pufaitul i-a revenit cum era initial :(
Ieri noapte il auzeam cum caraie in cusca, ca si cum ar plange.

Ce sa fac? Continam cu injectiile, oare ele i-au facut bine, oare ele i-au facut rau?

Cand sta culcat se intinde un pic pe o parte, o fi infectie la ureche?

Am luat un purcelus mic acum 2 saptamani, asta mic i se mai urca in spate, oare asta i-a fi agravat starea?

Alte detalii ar fi ca acum 1 an lui Fred au inceput sa ii apara pete de batranete, si si-a modificat un pic comportamentul, a devenit mai lenes in principiu, mai putin activ.
De asemenea e un pic grasut, are 1,3 kg, si e foarte sedentar.

Va rog sa imi dati un sfat, ati avut situatii similare cu porcusorii?
Ultima oară modificat 26 Mar 2013, 12:36 de către alex_pad, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde Gemon » 22 Mar 2013, 04:08

Dupa descriere ar putea avea probleme de sanatate si datorita obezitatii (e greu sa apreciezi fara sa-l vezi daca este obez sau e doar mare si la o greutate normala fata de constitutia lui), o boala de nutritie ce poate cauza probleme serioase ale ficatului (ficat gras), una dintre simptome putand fi respiratia mult ingreunata. La varsta de 4 ani nu este inca batran, poate trai chiar si 7 ani daca este hranit si ingrijit corespunzator, cu conditia sa fie ajustata dieta la necesitatile sale. Daca se misca mai putin, are nevoie de hrana bogata in fibre si cu aport mai redus de energie, si mult fan, vezi viewtopic.php?p=89005#p89005 si citeste la aceasta postare al doilea paragraf pentru a-ti da seama de necesitatile unui porcusor mai in varsta, sedentar viewtopic.php?p=88857#p88857

Hrana speciala Cavia Re-Balance sau Cavia Nature gasesti in Timisoara, cauta doar la magazinul ZooShop de pe Bv. Cetatii (colt cu Gheorghe Lazar), altundeva nu vei gasi (aproape de noi numai in Ungaria, la Szeged de unde aduc si eu la ai mei ocazional).
Imagine Imagine

Nestiind ce antibiotic a primit, nu putem aprecia daca i s-a administrat , dar trebuie sa sti ca la orice tratament cu antibiotic este nevoie neaparat de administrare probiotic. Cumpara cat mai curand posibil, chiar dimineata la prima ora probiotic ErceFlora Duo sau EuBiotic de la farmacia umana, si ofera-i in prima zi la fiecare 4-6 ore un varf de cutit amestecat cu putina apa plata, administrat cu seringa fara ac, impingand pistonul doar dupa ce ai pus lateral dupa incisivi, miscand conul, asa va rontai si nu va ajunge accidental in caile aeriene substanta. La fel trebuie procedata cu oricare medicament, niciodata nu se pune nimic in apa de baut. Din a doua zi ii dai de 4x/zi probiotic, si dupa ce incepe sa aiba pofta, cand incepe sa manance mai bine, reduci frecventa (nu si doza) administrand inca cateva zile/o saptamana de 2x/zi.

Vezi aici viewtopic.php?f=2&t=3 medicii recomandati de noi, recomandam intotdeauna medicul, si nu cabinetul, acesta fiind mentionat doar ca locatie unde poate exista pe moment alt medic care ar putea sa nu aiba suficiente cunostinte despre aceasta specie.

Daca nu vrea sa manance, daca refuza hrana, cumpara la Kaufland (eu acolo am gasit) Burtica sanatoasa
Imagine
si la magazinul de produse naturiste tarata de grau, vezi aici cum sa ii prepari viewtopic.php?p=124953#p124953 si citeste cum am procedat eu, aici viewtopic.php?p=117252#p117252

Bine ar fi sa ii dai macar o saptamana si vitamina C viewtopic.php?p=123528#p123528

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde maria » 22 Mar 2013, 15:46

sfatul meu e sa il filmezi, sa suni la unul din medicii recomandati din bucuresti si sa ii rogi sa te ajute
le trimiti filmuletul si poate reusesc sa isi dea seama ce ar putea fi
te sfatuiesc sa ii iei si temperatura, ar trebui sa aiba 38-39 grade
si eu am avut o porcuta care respira greu la un moment dat
daca nu i-ai dat probiotic dupa antibiotic, da-i acum, macar o saptamana
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 22 Mar 2013, 15:56

Multumesc mult pentru sfaturi.

De azi sa ii schimb regimul alimentar ii dau probiotice. Ieri seara a fost putin mai vioi, dar tot nu mananca cum ar trebui, si am observat ca are si un pic de diaree :(.

Incerc si sa il filmez, am mai incercat dar nu am reusit sa prind sunetul ce il face.

Poze cu Fred, porculinul:
https://picasaweb.google.com/1091422387 ... 08nngJLdcQ


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori