Respira greu pe nas

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Respira greu pe nas

Mesajde simo » 12 Mar 2008, 12:16

unul dintre purceii mei ( cel care a avut probleme cu bubita) are momente cand respira greu, in special atunci cand mananca, scoate si niste sunete in momentele respective, asemanatoare cu niste gemete. mentionez ca nu ii curg ochii, nici nasucul nu este umed.
am fost cu el la medic, l-a consultat si a zis ca aparent nu are nimic. dar eu nu sunt asa convinsa. il voi duce sa-l mai vada si alt medic, dar v-as ruga sa-mi dati un sfat daca v-ati confruntat cu probleme similare.
va multumesc

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: respira greu

Mesajde Borki » 12 Mar 2008, 14:36

http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=29
La adresa asta, Bogdan a postat numele unor medici la care a fost el.
este adresa lor.
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 12 Mar 2008, 15:17

am vazut recomandarea, acolo aveam de gand sa-l duc.
dar din discutii cu alte persoane, am inteles ca ar putea fi din cauza ca este lacom. respira asa doar cand mananca, el este destul de lacom.
am citit pe site si nu mai prezinta niciunul dintre simptomele prezentate acolo. din cauza asta imi pun mari semne de intrebare. pana acum nu s-a mai intamplat, dar intre timp s-a mai ingrasat (are putin peste 1 kg.) :worried: si ma gandeam ca poate contribui si acest fapt. acum l-am pus la cura de slabire, ii dau doar legume/fructe, fan la discretie si foarte putina hrana uscata.
in seara asta il duc din nou la medic.

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 12 Mar 2008, 17:07

Sa se uite atent la nasucul lui.
In ceea ce priveste hrana uscata, ar fi bine sa nu ii mai dai des.
Sa ne scrii despre voi, da?
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 12 Mar 2008, 17:27

din pacate, trebuie sa le dau si hrana uscata, fiindca ei stau singurei mare parte din zi si trebuie sa pape ceva. nu pot sa le pun mai multe legume pt. ca s-ar usca si n-ar fi bine. au fan la discretie dar nu cred ca ajunge. dimineata si seara le dau legume/fructe. oricum le pun doar putina hrana uscata si mult mult fan :laugh:

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 12 Mar 2008, 17:37

Fanul este suficient pentru ei. Nu este nevoie sa le lasi hrana uscata zilnica si nici nu este indicat. Cat despre alimentele perisabile, poti sa le lasi morcovei de ros, telina, pastarnac. Iar masa de dimineata sa fie consistenta si ce a de seara. Ale mele au fost puse la index pentru ca se ingrasasera din cauza seminteleor (asta din cauza Hornbach-ului le-am luat de-acolo fel si fel) dar acum sa vezi tu ce siluete avem. :smile: ...atat cat poti sa spui despre un porc ca are silueta :)))
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 12 Mar 2008, 17:49

foarte bine atunci, gata cu hrana uscata. asa voi proceda. mi-era teama sa nu moara de foame :wasntme: si nu stiam cum ar fi mai bine. n-as fi vrut sa ma certe cand ajungeam acasa. :laugh:
multumesc pt. atentia acordata.
sa-ti traiasca fetele! pupici :kiss:

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 12 Mar 2008, 17:57

Hehe! de certat te vor certa oricum :)); ei mai sunt supranumiti "eating machines" :))
Dar sa aiba fan la discretie. Sa rontzaie dintisorii lor toata ziua
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 14 Mar 2008, 10:45


darkmanck
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Mar 2008, 14:53
Localitate: Timisoara

respiratie cu probleme...

Mesajde darkmanck » 28 Apr 2008, 04:27

Salut din nou! Va caut din nou sfatul pt ca puiutului meu cu probleme de care v-am mai povestit (handicap cu piciorusele) pare a avea din nou ceva... Acum 3 zile am fost cu el la veterinar fiindca am observat ca avea ceva probleme cu dintisorii din fata. doctorul i-a adus aprox la nivel atat cat a putut si pe cei de sus si pe cei 2 de jos fata. insa ieri am observat ca unul din dintisorii de jos s-a rupt in intregime si puiutul meu e stirb... Nu asta ar fi problema, dar am vb despre ea pt ca poate are vreun rol in ceea ce mie mi se pare ciudat la el. astazi am remarcat ca scoate niste sunete ciudate, destul de incet(abia il aud). am impresia ca geme scurt... dar nu asa cum comunica ei in general... stiu sa fac diferenta... Mi se pare ciudat sunetul... si mi-e frica sa nu fi facut ceva la plamani... am avut tot azi impresia la un moment dat ca s-ar fi "innecat" cu o bucatica de mancare( poate din cauza dificultatii de a mesteca fara un dinte), desi eu i-am taiat mancarica in bucatele cat de mici s-a putut, aproape ca pe razatoare... Nu stiu ce sa zic... Mai am remarcat ceva, si anume faptul ca si atunci cand "baraie" el cand nu-i place vreo miscare de-a mea parca suna altfel, adica un pic mai "infundat"...
Nu stiu ce e cu el si ma ingrijoreaza starea sa. medicul mi-a spus ca ma pot astepta sa fie un "copil problema" pt ca deobicei o malformatie de genul picioruselor aduce dupa sine si alte lucruri precum o sensibilitate ... In rest pare vioi, comportamentul deocamdata nu pare schimbat, doar gemetele acelea sunt neobisnuite. imi fac griji mai ales pt ca eu peste o saptamana voi pleca din tara unde stau 8 zile. in acest timp va ramne puiutul la mamika mea, dar ea nu va stii decat sa faca strictul ( o voi instrui eu cum ce si cand sa le dea de mancare, apa, joaca, curatenie, etc) . Ea nefiind cu porcutii in permanenta nu isi da seama asa ca mine daca e ceva ciudat... of... Oare aveti vreo sugestie? helpppp..... mersi mult...

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 29 Apr 2008, 11:35

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

darkmanck
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Mar 2008, 14:53
Localitate: Timisoara

Mesajde darkmanck » 01 Mai 2008, 03:32


darkmanck
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Mar 2008, 14:53
Localitate: Timisoara

Mesajde darkmanck » 01 Mai 2008, 03:38


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Mai 2008, 15:41


florin
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 23 Ian 2008, 13:14

Probleme respiratie?

Mesajde florin » 01 Aug 2008, 23:22

Buna seara. AM si eu o problema cu unul din porcusorii mei. De 2 saptamani, cand respira se aude ca un "grohait", dar nu tot timpul. AM fost acum 1 sapt la veterinar cu el, i-a facut o injectie si mi-a dat un tratament care si acum i`l mai fac. Dupa toate asea starea lui nu s-a schimbat, tot asa face, mai ales noaptea. Doctorul mi`a spus ca s-ar putea sa fie de la diferenta de temperatura, asternut, mancare. I le-am schimbat pe toate, cum mi s-a spus si degeaba. Porcusorul nu da semne ca ar fi ceva in neregula cu el, in continuare e activ, mananca, se joaca. Dar nu stiu de ce scoate sunetu asta cand respira.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori